TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seniausiame Europos mieste buvo laidojama po pusę mirusiųjų kūno

Provadijos miestelio radimvietė
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Provadijos miestelio radimvietė
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Bulgarijoje archeologų atkastoje seniausiu Europos miestu tituluojamoje Provadijoje gyventojai 4,7 tūkst. metų prieš Kristų išpažino kraupokas laidojimo apeigas – mirusiųjų kūnai būdavo padalijami perpus, o laidojama tik viršutinė kūno dalis, tvirtina archeologai.

6,7 tūkst. metų senumo miesto griuvėsiai atkasti netoli Bulgarijos miesto Provadijos, maždaug 40 km nuo Juodosios jūros. Kasinėjimams vadovaujantis archeologijos profesorius Vassilis Nikolovas šalia archainio miestelio liekanų aptiko ir jo nekropolį. Radiniai nekropolyje byloja apie tais laikais miestelyje gyvavusias keistas ir sudėtingas laidojimo apeigas.

„Galime patvirtinti, kad Provadijos radimvietė yra seniausias miestas Europoje, datuojamas maždaug 4,7–4,2 tūkst. metų prieš Kristų“, – CNN pasakojo V.Nikolovas.

Kodėl mirusiųjų kūnai buvo dalijami perpus, o laidojama būdavo tik viršutinė kūno dalis, kol kas neaišku. Tačiau radimvietėje apstu požymių, bylojančių, kad druskos kasyba vertęsi miestelio gyventojai buvo pasiturintys žmonės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Seniausiame Europos mieste buvo laidojama po pusę mirusiųjų kūno
AFP/„Scanpix“ nuotr./Seniausiame Europos mieste buvo laidojama po pusę mirusiųjų kūno

Anot V.Nikolovo, miesto populiacija siekė 300–350 gyventojų, daugelis jų gyveno dviaukščiuose pastatuose, o versdavosi druskos kasyba – anuomet druska buvo aukso vertės ir tuometei ekonomikai reiškė ne mažiau nei nafta šiandien.

„Druska būdavo išgaunama įvairiais metodais keraminiuose induose garinant vandenį, – CNN pasakojo archeologijos profesorius. – Išgauta druska atstojo pinigus – ji buvo gyvybiškai reikalinga ir žmonės, ir gyvūnams.“

Tačiau anuomet Provadijos miesteliui nevietinių pinigų beveik nereikėjo, kadangi miestelis buvo vienintelė vieta visuose Balkanuose, kur buvo išgaunama druska – taigi savotiškas „pinigų kalimo“ centras.

Kad apsaugotų savo gerovę, gyventojai miestelį apjuosė 3 metrų aukščio ir net 2 metrų storio akmeninėmis sienomis – tyrinėtojai yra linkę manyti, kad tai yra ankstyviausi ir masyviausi priešistorinės Europos fortifikaciniai įrenginiai.

Kiti radiniai byloja, kad net ir prieš beveik 7 tūkst. metų miesto gyventojai buvo išvystę klasinę sistemą. Kaip CNN pasakojo archeologų grupės narė Margarita Lyuncheva, kai kuriuose kapuose rastos spiralinės vario adatos įkapėms susegti byloja, kad mieste gyveno dvi žmonių kategorijos, viena iš kurių, ko gero, buvo aukštesnio socialinio statuso.

Šią vasarą padarytus Bulgarijos archeologų atradimus patvirtino britų, japonų ir vokiečių archeologai.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min