Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 10d. 22:14

Šiaulietis Gintas Rimkus automobilių kolekciją papildė XVIII amžiaus moteriška karieta

Ginto Rimkaus automobilių kolekciją papildė karieta
Ginto Rimkaus automobilių kolekciją papildė karieta

Šiaulių automobilių kolekcininkas Gintas Rimkus susidomėjo ir tomis transporto priemonėmis, kurios neturi variklio, – karietomis. Naujųjų naktį kolekcininką pasiekė XVIII amžiaus pabaigos karieta, kuria galėjo važinėti tų laikų turtingų vyrų žmonos arba dukros.

„Mane domina viskas, kas su ratais. Pirmieji automobiliai yra paprasčiausios karietos, kurias į priekį judina ne arkliai, o varikliai. Dėl to šalia senų automobilių stovi ir keletas karietų“, – tvirtina G.Rimkus.

Jo kolekcijoje yra karieta, kuri epizodiškai dalyvavo senojo pastatymo filmo „Tadas Blinda“ filmavime. Naujuoju savo pirkiniu G.Rimkus ypač džiaugiasi. Tai puikiai išsilaikiusi nedidelė vienvietė karieta.

Ginto Rimkaus automobilių kolekciją papildė karieta
Ginto Rimkaus automobilių kolekciją papildė karieta

Jo žiniomis, vienvietė karieta į Lietuvą atgabenta iš Sankt Peterburgo per Estiją. „Iš Rusijos ji buvo išgabenta tuomet, kai griuvo Sovietų Sąjunga. Matyt, kažkas pasinaudojo suirute ir vežė iš šalies įvairias vertybes“, – tvirtina kolekcininkas.

Ant visų detalių yra antspaudai. Pagaminimo metai – 1798. Gamykla – Mochovo. Nurodyta, kad tokių karietų buvo pagaminta 526. Šio gaminio numeris – 46. Taip pat galima rasti Rusijos herbą ir atspaustą barzdoto su aukšta kakta vyro atvaizdą.

Karieta galėjo priklausyti turtingo žmogaus dukrai arba žmonai. 

Pardavėjas G.Rimkui minėjo, kad tai gali būti Aleksandro III atvaizdas, tačiau vėliau paaiškėjo, jog šis valdovas valdė po šimto metų.

Galima tik spėlioti, kieno tai atvaizdas. Karieta pagaminta tuo metu, kai Rusiją trumpai valdė Jekaterinos II sūnus Pavlas I.

Bet kuriuo atveju, antspaudai ant kiekvienos karietos detalės, anot kolekcininko, rodo, kad daiktas originalus.

Karieta prabangai, o ne darbui

„Jei turėtumėte eurų be vandens ženklų – ar labai džiaugtumėtės? Paprasti meistrai galėjo daug ką padaryti savo namuose, tačiau tokių metalo dirbinių – niekaip. Akivaizdu, kad gamyklos darbas“, – pasakoja kolekcininkas.

Ištepsiu žibalu, odą – specialiu tepalu.

G.Rimkus teigia, kad karieta galėjo priklausyti turtingo žmogaus dukrai arba žmonai. Tai akivaizdžiai vienvietė karieta, tačiau per daug daili, kad būtų skirta vežioti kroviniams ar nuolat keliauti. Tai prabangos daiktas – tarsi šių laikų brangus motociklas.

Lingės ilgos ir minkštos. Tokiomis tik mieste ir važinėti. Grakštūs purvasaugiai dengti natūralia oda. Ratai kaustyti metalu. Kai kurioms detalėms laikas šiek tiek pakenkė, tačiau kolekcininkas neplanuoja jos restauruoti.

Suderino su dvaro ponios suknele

„Ji pakankamai gerai išsilaikiusi. Jei restauruosiu, sugadinsiu autentiškumą. Metalines detales ištepsiu žibalu, odą – specialiu tepalu, kuris šiek tiek ją suminkština ir apsaugo nuo išorės poveikio“, – teigė G.Rimkus.

Dėl senų automobilių pamišęs šiaulietis jau žino, kaip šią karietą eksponuos šalia savo kitų trofėjų.

Jis manekeną aprengė sena ponios suknele ir pasodino į karietą. Juk akivaizdu, kad tai moteriška transporto priemonė.

Suknelę G.Rimkus rado tvarkydamas Mykolo Romerio dvarą Rokiškio rajone. Verčiant senus medžius po šaknimis rastas lagaminas. Jis subyrėjo vos prisilietus, tačiau turinys liko apsaugotas.

„Suknelei mažiausia pora šimtų metų. Ji tikrai puošni ir prabangi, tačiau tiksliai nežinau, kuriai dvaro poniai ar panelei ji priklausė. Šalia radau dvi keramines lėles. Manau, kad karietos ir suknelės laikmečiai panašūs.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min