Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 3d. 09:40

Šilutės muziejuje – restauruotas Lietuvos statutas

Restauruotas XVII amžiaus Lietuvos statutas
„Wikipedia“/„Wojsyl“ nuotr. / Restauruotas XVII amžiaus Lietuvos statutas

Į Šilutės muziejų atkeliavo vienas vertingiausių raštijos eksponatų – restauruotas XVII amžiaus Lietuvos statutas. Į nuolatinę ekspozicijos vietą – Švėkšnos muziejų – unikalus eksponatas sugrįš vėliau, kai ten bus įrengtos tinkamos laikymo sąlygos.

Martyno Mažvydo bibliotekos restauratorei Aldonai Nikienei prireikė kone metų kruopštaus juvelyrinio darbo, kol bebaigiantį sunykti unikalų leidinį prikėlė naujam gyvenimui. Priauginti sutrūniję lapų pakraščiai, sutvarkytas odinis leidinio įrišimas.

Tai retas ir vienas vertingiausių Šilutės muziejaus raštijos eksponatų – trečiasis Lietuvos statutas lenkų kalba, išleistas 1693-aisiais.

„1588 m. buvo išleistas paskutinis – trečiasis – statuto leidimas, jis yra papildytas, platesnis. O čia Vilniaus mokslo akademijos leidykloje išleistas, tai, matyt, buvo išleista pakartotinai ir daugiau egzempliorių“, – sako Šilutės muziejaus direktorė Roza Šikšnienė.

Lietuvos statutai buvo pagrindinis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės savarankiškumo požymis ir sudarė teisinės sistemos pagrindą. Jie sudaryti tada, kai Lietuva XVI amžiuje tapo Vidurio Europos dalimi. Statutais vadovautasi Lenkijos ir Livonijos teismuose. Trečiasis Lietuvos statutas buvo išsamiausias iš trijų statutų ir galiojo 250 metų – iki 1840-ųjų.

Po daugiau kaip šimto metų šį unikalų leidinį atrado Švėkšnos muziejaus įkūrėjas Petras Čeliauskas.

„Jis rado Švėkšnoj, viename name, kuriame gyveno signataro Kazimiero Stepono sesuo. Jis ten nuomojo butą ir rado šitą statutą“, – pasakoja R.Šikšnienė.

Ilgus metus unikalus eksponatas buvo saugomas miestelio muziejuje. Atkūrus nepriklausomybę Švėkšnos muziejus tapo Šilutės muziejaus filialu.

Į Švėkšną Lietuvos statutas grįš kiek vėliau, įrengus tinkamas sąlygas saugoti. O Vasario 16-ąją, minint Valstybės dieną, restauruotą statutą galės išvysti visi norintys Šilutės muziejuje surengtoje parodoje.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min