Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Slapti ir mažai žinomi Lietuvos laisvės bylos diplomatiniai užkulisiai

landsbergis_anonsas
15min.lt / Vytautas Landsbergis
Šaltinis: 15min
0
A A

1990-ųjų Kovo 11-ąją Lietuvai džiaugiantis nepriklausomybės paskelbimu tuometinis Prancūzijos prezidentas Francois Mitterand‘as privačiai išsitarė: „Lietuviai viską sugadins“. JAV prezidentas George‘as Bushas turėjo ne kartą pasukti galvą, kaip išvengti žiniasklaidos spaudimo dėl Lietuvos ir nesugadinti santykių. Slapti tuometinės diplomatijos užkulisiai bus praskleisti LRT laidoje „Įžvalgos“, kurią veda Virginijus Savukynas.

Laidoje sužinosite, ką už uždarų durų 1990 metų balandžio 19 dieną svarstė F.Mitterand‘as su G.Bushu ir kodėl pastarasis išsitarė: „Lietuviai nėra tokie paklusnūs, kokie turėtų būti“. Taip pat bus atskleista, kaip tų pačių metų vasarą vos nesužlugo G.Busho ir M.Gorbačiovo aukščiausio lygio susitikimas. Kodėl M. Gorbačiovas G.Bushui tada pasakė: „Ką gi, jūs išsakėte savo samprotavimus, o aš išsakiau savus. Reikia pasirinkti. Jūs tikriausiai renkatės Pabaltijį. Jeigu Pabaltijo palaikymas JAV prezidentui yra svarbiau už viską, aš tai turėsiu galvoje.“

Laidoje tuometę užsienio politiką komentuos buvęs Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

„Ir G.Bushui buvo „įlašinta“. Jis manęs klausė, kodėl nepadarome referendumo. Bushas teiravosi, kiek Lietuvoje gyvena lietuvių. Pasakiau. Tada jis vėl savo: tai ko jūs bijote, padarykite referendumą... Aš jam paaiškinau, kad mes traktuojame rinkimus kaip jau įvykusį tautos valios pareiškimą. Tačiau paskui sumąsčiau, kad visgi jiems to, matyt, dar neužtenka ir mes surengėme referendumą. Padarėme viską formaliai, kaip jie ir norėjo. Per pasaulį nuėjo karikatūros, kaip Gorbačiovas gavo nokautą ir devyniasdešimt procentų žmonių pasisakė už nepriklausomybę“, – apie Vakarų lyderių naivumą 1990-aisiais kalbėjo V.Landsbergis.

Laidoje „Įžvalgos“ taip pat sužinosite, kodėl G.Bushas įsižeidė V.Landsbergio nedviprasmiškai sulygintas su 1938-ųjų Miuncheno suokalbio antiherojumi A.N.Chamberlainu ir kodėl Amerikos lietuviai tuomečiam JAV prezidentui puolė dovanoti skėčius.

Laida „Įžvalgos“ – sekmadienį 16.45 val. per LRT.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min