Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 3d. 09:05

Slapti istorijos šešėliai

Ukraina užsimojo išslaptinti KGB archyvus, tačiau procesą iki šiol stabdo saugumiečių veteranų įtaka. Dar viena posovietinė visuomenė bijo pažvelgti tiesai į akis.

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU), anksčiau perėmusi KGB archyvus iš sovietų pareigūnų, o dabar įpareigota juos dar ir išslaptinti, neskuba vykdyti šios užduoties. Tokią išvadą padarė BBC žurnalistai, apsilankę buvusioje KGB būstinėje Kijeve. Pasak jų, SBU šiuo metu daugiausia dėmesio skiria senesnėms byloms - toms, kurios akivaizdžiai įrodo tarpukario ir laikotarpio po Antrojo pasaulinio karo žiaurumus, tačiau nieko nepasako apie tai, kas dėjosi Ukrainoje 8-ajame ar 9-ajame dešimtmetyje, kai vis dar buvo triuškinami režimo priešininkai.

Ukrainos pareigūnai rengiasi netrukus pradėti baudžiamąjį tyrimą dėl Holodomoro - stalinistinio režimo dirbtinai sukelto masinio bado 1932-1933 metais, per kurį, įvairiais vertinimais, mirė nuo 2,6 iki 10 mln. žmonių. Akivaizdu, kad nuo nusikaltimo praėjus 76 metams rasti gyvus ir nuteisti atsakingus asmenis beveik nebeįmanoma. Vis dėlto SBU viršininkas Valentinas Nalivaičenko teigia dar nepraradęs vilties.

"Kai tik Rusija atvers ir paviešins savo archyvus, mums taps prieinama vis daugiau tiesos apie realius istorinius įvykius", - tvirtino jis ir pridūrė, kad Rusija šiuo metu nėra linkusi bendradarbiauti.

Tačiau problemų esama ir pačioje SBU. Būtent jai suteikti įgaliojimai atrinkti, kurias bylas išslaptinti tuojau pat, o kurias reikia saugoti nuo visuomenės. V.Nalivaičenko pripažįsta, kad maždaug 20 proc. dabartinių SBU darbuotojų savo karjerą pradėjo dar sovietinėje saugumo struktūroje. Visų KGB archyvų paviešinimas kai kuriems buvusiems ir esamiems saugumiečiams galėtų būti labai nemalonus.

Idėja apie sistemingą liustracijos procesą įtartinai skamba ne vien saugumiečiams. Dmitras Tabačnikas, istorikas ir opozicijos deputatas šalies Aukščiausiojoje Radoje, ją atvirai vadina absurdu.

"Tai būtų raganų medžioklė. Aštuonioliktais nepriklausomybės metais pradėtas liustracijos procesas nuvestų visuomenę prie pilietinio karo slenksčio", - teigia parlamentaras.

Britų žurnalistų kalbintas vokiečių Konrado Adenauerio fondo atstovas Kijeve Nico Lange pateikė kitokią versiją. "Ukrainiečiai linkę matyti save kaip vieninteles tų istorinių procesų aukas, - sakė jis. - Tačiau susitaikymas su praeitimi iš tiesų įvyksta tik tada, kai tu pradedi suvokti nuosavą indėlį, kai supranti, kad dalis nusikaltėlių priklausė tai pačiai tautai. Atlikus šį darbą, labai skausmingą darbą, tiesa pagaliau tave išlaisvina. Taip užkertamas kelias naujam diktatoriui ir jo represijoms ateiti."

„Lietuvos žinios“
Temos: 2 KGB Ukraina

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:04
25:37
01:22

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min