2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Stulbinantis istorikės atradimas: lietuvių protėviai sugriovė Romos imperiją?

Pirmadienį, birželio 20 dieną, Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus salėje Venesuelos lietuvė, istorikė Jūratė Statkutė-Rosales pristatė savo naujausią knygą „Europos šaknys ir mes, lietuviai“. Knygoje autorė pateikia akademinių istorikų sluoksniuose kritiškai vertinamą požiūrį į Lietuvos ir baltų genčių istoriją. Anot autorės, lietuvių ir latvių protėviai baltai pasaulio istorijai reiškė žymiai daugiau, nei tai atsispindi oficialioje istoriografijoje.
J.Statkutė-Rosales kauniečiams pristatė stulbinančių atradimų kupiną knygą apie lietuvių ir kitų baltų genčių praeitį.
J.Statkutė-Rosales kauniečiams pristatė stulbinančių atradimų kupiną knygą apie lietuvių ir kitų baltų genčių praeitį. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kauniečių susidomėjimas J.Statkutės-Rosales „alternatyviąja“ baltų istorija didelis, žmonių buvo pilna Vytauto Didžiojo karo muziejaus salė.

Venesuelos lietuvė, pristatydama savo naujausią knygą „Europos šaknys ir mes, lietuviai“, išdėstė savo pagrindinius teiginius ir argumentus.

J.Statkutė-Rosales, tyrinėdama Viduramžių ir Antikos autorių tekstus, teigia aptikusi milžiniškos reikšmės baltų pėdsakų Europos ir Azijos šalių istorijoje. Daugiausia remdamasi Ispanijos gotų kronika, lygindama šį šaltinį su archeologijos, lingvistikos, antropologijos tyrimų duomenimis, ji oficialiai germanų protėviams priskiriamus gotus laiko baltais, gudais.

Kaip žinia, gudais lietuviai dar neseniai vadino baltarusius. Net ir oficialioji istoriografija pripažįsta, kad dabartinė Baltarusija ilgus amžius buvo gyvenama baltų, lietuvių protėvių ir pačių lietuvių.

J.Statkutės-Rosales teigimu, baltus istoriniai šaltiniai mini jau 4 tūkst. metų prieš Kristų. Apie 1500 m.pr.Kr. neva prasidėjęs pirmasis baltų žygis į dabartinės Šiaurės Vokietijos teritoriją. O dar po šimto metų baltai per Kaukazą pasiekė Indiją ir joje įsitvirtino

Trečiojo žygio metu, apie 500 m.pr.Kr. jie užplūdę Balkanus ir ten įkūrę pusę tūkstantmečio gyvavusią Dakų karalystę.

Dar vėliau baltiškieji gotai (gudai) nuterioję Romos imperiją, įsikūrę Italijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje. Ankstyvųjų viduramžių Ostgotų Italijoje ir Vestgotų Ispanijoje karalystes istorikė laiko buvus Rytų ir Vakarų baltų valstybėmis.

Netradicinį požiūrį į baltų praeitį puoselėjantis signataras, kultūrologas Algirdas Patackas teigė nepritariantis J.Statkutės-Rosales gotų ir baltų tapatinimui, tačiau mano, kad bendrą istorikės koncepciją reikėtų vertinti rimtai.

„Deja, mūsų akademiniai istorikai vengia naujų požiūrių į tolimą praeitį. Tauta nori žinoti savo šaknis, tačiau istorikai šį poreikį ignoruoja ir tarp tautos ir akademinės visuomenės atsiranda bedugnė, kurią užpildo mitai ir pseudoteorijos“, – apgailestavo A.Patackas.

Tačiau  galbūt nepasitikėjimo ledai bus pralaužti: Kauno Vytauto Didžiojo universitete planuojamas akademinių filologų susitikimas su viešnia iš Venesuelos.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min