Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Su istorijos falsifikavimu padėtų kovoti dialogas ir daugybės sovietinio periodo dokumentų išslaptinimas

Sovietų tankai praėjusio amžiaus ketvirtą dešimtmetį
„Scanpix“ nuotr. / Sovietų tankai praėjusio amžiaus ketvirtą dešimtmetį
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Rusijos nevyriausybinės organizacijos „Memorial“ atstovai skeptiškai įvertino Rusijos prezidento sudarytą komisiją kovai su mėginimais falsifikuoti istoriją pažeidžiant Rusijos interesus.

„Tai arba visai nieko neduos, arba kai kuriais atvejais netgi pakenks“, – trečiadienį agentūrai „Interfax“ pareiškė „Memorial“ vadovas Arsenijus Roginskis. Jis sakė, kad pagrindinė Rusijos santykių su artimiausiais kaimynais problema yra istorinė atmintis – skirtingas istorinių įvykių suvokimas.

Mes negalėsime įtikinti Baltijos šalių gyventojų, kad 1940 metų įvykiai – tai kažkas gero, bet ne okupacija ir prievartinis prijungimas, – sakė Arsenijus Roginskis.„Įvairios šalys dabar rašo savo nacionalinę istoriją, vieniems ar kitiems faktams suteikdamos skirtingą reikšmę. Tai dažnai nesutampa su tuo, ką galvojame mes“, – sakė A.Roginskis. Pasak jo, tai susiję ir „su nacionaline atmintimi, ir su valstybės istorijos politika“.

„Įsivaizduokite, kad mes mėginame įtikinti lenkus, kad 1939 metų rugsėjo 17 dieną mes padarėme gerą darbą, kai remdamiesi Molotovo-Ribbentropo paktu, užėmėme dalį Lenkijos. Lenkams tai yra nusikaltimas: Lenkijoje mes suėmėme 300 tūkst. žmonių, 104 tūkst. uždarėm į lagerius, dar 20 tūkst. lenkų sušaudėme – tai vadinamoji Katynės byla“, – pareiškė „Memorial“ vadovas.

„Mes niekada negalėsime priversti lenkų pakeisti savo nuomonės. Tačiau Rusijoje Lenkijos nuomonė apie 1939 metų įvykius laikoma klastote“, – pastebėjo jis.

A.Roginskis mano, kad taip pat „mes negalėsime įtikinti Baltijos šalių gyventojų, kad 1940 metų įvykiai – tai kažkas gero, bet ne okupacija ir prievartinis prijungimas“. „Mes jų tuo neįtikinsime, nes tokia jų istorinė atmintis ir valstybinis šių įvykių suvokimas“, – sakė A. Roginskis.

„Ką mums daryti, jeigu estams arba latviams jų „miško broliai“ didvyriai, kurie kovojo už tautos nepriklausomybę. Priversti tikėti tuo vieniems kitus – neįmanoma, tačiau imtis kokių staigių sprendimų, reiškia susilyginti su kai kuriais mūsų kaimynių kvailais pasisakymais“, – pareiškė „Memorial“ vadovas.

Pasak A. Roginskio, istorinė atmintis – sudėtinga problema, ir ją reikia spręsti diskusijos būdu. „Čia turi dalyvauti istorikai, politikai ir visuomenė. Tuomet, pamažu, mes išmoksime gerbti vienas kito atmintį, išmoksime statyti tiltus, o ne svaidytis abipusiais kaltinimais“, – sakė A.Roginskis.

Pasak „Memorial“ vadovo, su istorinių faktų falsifikacija turi kovoti profesionalūs istorikai. „Kitas būdas priešintis faktų klastojimui – naujų faktų atskleidimas, ir tam reikia išslaptinti didžiulį sovietinės epochos dokumentų skaičių“, – sakė A.Roginskis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Klastojimas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min