Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
2022 10 07

Tariami ir tikri faktai apie lito pavadinimo kilmę – kodėl net Europos deivę Lietuva pavertė vyru?

1918 metais Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, kilo klausimas, kaip vadinsime savo nacionalinę valiutą. Auksinas, muštinis, grašis, doleris, vytis, o gal ruginis? 1922 metais priimtas Piniginio vieneto įstatymas viską sudėliojo į savas vietas – nacionalinės valiutos pavadinimas bus litas. Kas pirmasis pasiūlė šį pavadinimą ir iš kur šis žodis kilęs?
Pinigai Tik prenumeratoriams
Litai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

1922 metų spalio 1 dieną pirmą kartą į Lietuvos pinigų apyvartą buvo išleistas piniginis vienetas litas. Prieš tai Steigiamasis Seimas priėmė Piniginio vieneto įstatymą, kuriuo buvo nustatyta, kad Lietuvos Respublikos nacionalinės valiutos pavadinimas bus litas, o jo šimtoji dalis – centas.

Apie lito pavadinimo kilmę, pasak istoriko, numizmato Eduardo Remeco, buvo daug kartų rašyta, tačiau išsamių tyrimų šia tema nebuvo, dėl to galima sutikti skelbiamų nepatvirtintų faktų.

Gerai žinoma tik tai, kad lito pavadinimas yra padarytas iš užsienietiško Lietuvos pavadinimo pirmųjų trijų raidžių „Lit“ ir galūnės -as (ang. Lithuania, lot. Lituania, pranc. Lituanie, vok. Litauen, lenk. Litwa, rus. Литва).

Kam kilo pavadinimo idėja?

Kaip teigia E.Remecas, 1953 metais išleistoje knygoje „Nepriklausomos Lietuvos pinigai“ rašoma, kad Nepriklausomos Lietuvos piniginio vieneto originalų pavadinimą sukūrė Seimas, o šiuo klausimu nulėmė Ūkio banko valdytojo Jono Vailokaičio nuomonė.

Buvęs Steigiamojo Seimo narys Vaclovas Vaidotas 1955 metais paskelbtuose prisiminimuose rašė, kad, būnant Seimo ekonominėje komisijoje ir svarstant valiutos pavadinimą, nė vienas siūlymas jam nepatikęs ir jis sugalvojęs „litą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie 15min