Dabar populiaru
Publikuota: 2013 lapkričio 28d. 15:23

UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą papildė Kristijono Donelaičio laiškai ir dar šeši dokumentai

Martyno Mažvydo „Katekizmas“
M.Pelakausko nuotr. / Į Nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“ pirmasis įrašytas Martyno Mažvydo „Katekizmas".

Šiemet Nacionalinis komitetas „Pasaulio atmintis“ ir ekspertų grupė atrinko 5 dokumentus ir dokumentų rinkinius, kurie pripažinti regioninės reikšmės, ir du – nacionalinės reikšmės.

Regioninės reikšmės paveldu pripažintas vienintelis Lietuvoje Antrojo LDK Statuto nuorašas, saugomas Vilniaus universiteto bibliotekoje, ir XVII a. pabaigoje Karaliaučiuje išleistas Jono Rikovijaus lietuviškas giesmynas, Lietuvių literatūros ir tautosakos institute saugomi Kristijono Donelaičio laiškai bei poemos „Metai“ dalys, paties K. Donelaičio iš vokiečių kalbos verstas Prūsijos karaliaus įsakymas apie bendrųjų ganyklų separacijos naudą, saugomas Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, ir Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje saugoma Lietuvoje 1759–1900 metais leistų knygų hebrajų kalba kolekcija.

XIX-XX a. pirmos pusės Lietuvių mokslo draugijos tautosakos rinkiniai, saugomi Lietuvių literatūros ir tautosakos institute ir Vilniaus universiteto bibliotekoje, bei Kėdainių kino studijos „Mėgėjas“ 1963-2004 m. sukurtų filmų kolekcija pripažinti nacionalinės reikšmės dokumentiniu paveldu.

Anot Nacionalinio komiteto „Pasaulio atmintis“ pirmininkės, Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Informacijos išteklių formavimo ir vystymo centro direktorės Jolitos Steponaitienės, šiemet iš viso buvo pateikta 16 paraiškų.

Minėto dokumentinio paveldo saugotojams 2013 m. lapkričio 27 d. šventėje, vykusioje  Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, buvo įteikti UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinio registro liudijimai.

1992 m. pradėta vykdyti UNESCO programa „Pasaulio atmintis“ siekia išsaugoti dokumentinį paveldą, kuris liudija įtaką pasaulio įvykiams, istorijos raidai, kultūros klestėjimui ir visuomenės evoliucijai. 2005 m. pradėtas kurti Nacionalinis šios programos registras, į kurį įrašomi Lietuvos valstybei, kultūrai, istorijai svarbūs istoriniai dokumentai, rankraščiai ir knygos, piešiniai ir nuotraukos, žemėlapiai ir brėžiniai, aktai ir deklaracijos, vaizdo ir garso dokumentai.

Pirmieji dokumentai ir jų kolekcijos į Nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“ įrašyti 2006 metais. Pirmuoju dokumentu tapo Martyno Mažvydo „Katekizmas“. Šiandien Nacionaliniame registre „Pasaulio atmintis“ – 27 nacionalinės ir 29 regioninės reikšmės dokumentinio paveldo objektai.

2014 metais minėsime lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-ąsias gimimo metines. Ši sukaktis įrašyta į UNESCO minimų sukakčių kalendorių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min