Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Užsienio reikalų ministro atstovė: grupės socialdemokratų sprendimas pasirašyti deklaraciją, kurioje prieštaraujama nacių ir sovietų nusikaltimų sulyginimui, – apgailėtinas

Grupės į Lietuvos Seimą ir Europos Parlamentą (EP) išrinktų socialdemokratų sprendimas pasirašyti deklaraciją, kurioje atmetamas nacių ir sovietų nusikaltimų sulyginimas, yra apgailėtinas, teigia užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio poziciją perdavusi atstovė spaudai Margarita Butkienė.
Socialdemokratų atributika
Socialdemokratų atributika / Kęstučio Vanago/BFL nuotr.

„Apgailėtina, kad Lietuvos socialdemokratai imasi politinių žingsnių priešinga kryptimi, negu kad eina visa Europa“, – pranešime cituojama ministro atstovė.

1942-ųjų Vanzė konferencijos, kurioje nacių lyderiai „galutinai išsprendė žydų klausimą“, 70 metų sukakčiai skirtą deklaraciją pasirašė aštuoni Lietuvos socialdemokratų partijai priklausantys politikai. Tai Seimo nariai Vytenis Povilas Andriukaitis, Justinas Karosas, Marija Aušrinė Pavilionienė, Julius Sabatauskas, Algirdas Sysas ir Birutė Vėsaitė bei europarlamentarai Vilija Blinkevičiūtė ir Justas Paleckis.

Socialdemokratų pasirašytoje deklaracijoje atmetamos pastangos „sumenkinti“ holokaustą manant, kad jis „prilygsta, yra panašus ar lygiavertis“ komunizmui.

Anot ministerijos pranešimo, toks pareiškimas prieštarauja 2009 metų Europos Parlamento rezoliucijai dėl Europos sąžinės ir totalitarizmo, kuria raginama rugpjūčio 23 dieną paskelbti visos Europos visų totalitarinių ir autoritarinių režimų aukų atminimo diena, bei tų pačių metų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės asamblėjos rezoliucijai dėl padalytosios Europos suvienijimo, smerkiančiai abu XX amžiaus totalitarinius režimus – nacių ir sovietų.

„Iš esmės tokia socialdemokratų retorika atkartoja Kremliaus ideologų nuostatas: Stalinas “geras„, o Hitleris – blogas. Rasti skirtumų tarp Hitlerio ir Stalino galima nebent jų ūsuose (Hitlerio jie buvo trumpesni). Abiejų totalitarinių ideologijų  išpažinėjus -  komunistus ir nacistus -  vienija neapykanta demokratijai. Jų padarytų nusikaltimų teisinė kvalifikacija yra visiškai vienoda: tai karo nusikaltimai, genocidas ir nusikaltimai žmogiškumui“, – ministro poziciją perdavė M.Butkienė.

Dokumentą pasirašiusieji nepritaria nacių ir sovietų nusikaltimų sulyginimui Europos istorijos knygose, pastangoms legalizuoti viešą svastikos demonstravimą, ko, anot jų, imasi fašistų ir rasistų grupės. Taip pat pasisakoma prieš siekį tą pačią dieną pagerbti holokausto ir sovietų režimo aukas.

Lietuva yra aktyviai prisidėjusi rengiant 2009-aisiais Vilniuje priimtą ESBO Parlamentinės Asamblėjos rezoliuciją, kuria, priešingai nei „Septyniasdešimties metų deklaracijoje“, sulyginami nacizmo bei stalinizmo nusikaltimai.

Šioje Lietuvos ir Slovėnijos parlamentarų inicijuotoje rezoliucijoje pritariama iniciatyvai rugpjūčio 23-iąją, kai buvo pasirašytas Ribbentropo-Molotovo paktas, pavadinti bendrai stalinizmo ir nacizmo aukų atminimo diena.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius