Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 20d. 18:15

Valdo Adamkaus knyga apie nesibaigiančias pareigas pristatyta be susirgusio autoriaus

Valdo Adamkaus knygos pristatymas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Valdo Adamkaus knygos pristatymas

Valdo Adamkaus knyga „Pareigos, kurios nesibaigia. Prezidento dienoraščiai“ Vilniaus knygų mugėje pristatyta pačiam autoriui nedalyvaujant. Prezidentas smarkiai peršalo Vasario 16-osios minėjime S.Daukanto aikštėje, tad gydytojai neleido jam dalyvauti renginyje.

Naujojoje knygoje dvi kadencijas Lietuvai vadovavęs V.Adamkus pasakoja apie pastarųjų penkerių metų šalies politinį ir visuomeninį gyvenimą, dalijasi savo apmąstymais ir išgyvenimais. Tai laikas, kai V.Adamkus jau nebėjo prezidento pareigų.

Susirgo po Vasario 16-osios renginių

Knygą teko pristatyti be paties autoriaus. Tai padarė žurnalistai Virginijus Savukynas, kuris moderavo diskusiją, ir Valdas Bartasevičius bei politologas Lauras Bielinis.

V.Bartasevičius prisipažino esąs nusivylęs, kaip nusivylė ir susirinkusieji, kad vietoj visų laukiamo prezidento teks klausyti, V.Bartasevičiaus žodžiais tariant, „trijų nelaukiamų žmonių“.

„Prezidentas susirgo dar vasario 16 dieną dėl jo didelio noro bendrauti su žmonėmis, nes dalyvavo visuose renginiuose, pastovėjo skersvėjyje. Prezidentas prašė perduoti nuoširdų apgailestavimą ir sakė: „Kaip aš tau pavydžiu, taip malonu būtų susitikti su žmonėmis, pabendrauti“, – teigė prezidento pokalbius užrašęs žurnalistas.

V.Adamkus yra vienas populiariausių knygų autorių, praėjusios tiražas siekė ne vieną dešimtį tūkstančių. V.Adamkus dabar išleido trečiąją knygą, pirmoji atsiminimų knyga „Be nutylėjimų“ pasirodė 2004 m., antroji „Paskutinė kadencija“ – 2011 m.

„Faktai, kaip juos matau“

V.Savukynas iškėlė klausimą, ar V.Adamkus formuoja tradiciją, ką turi veikti kadenciją baigęs valstybės vadovas. Ir kalba eina ne tik apie atsiminimų knygas, bet ir apie nuolatinį dalyvavimą susitikimuose, bendravimą, paskaitas. Politologo L.Bielinio teigimu, pasibaigus kadencijai gyvenimas nesibaigia nei prezidentui, nei šaliai.

Mano dienoraščiai yra subjektyvūs, tai yra faktai, kurie pateikti taip, kaip aš matau juos. Todėl ir apibendrinimų nėra, – sako V.Adamkus.

„Kalbėjome šiandien su prezidentu ir V.Adamkus man pasakė: „Manęs klaus, kodėl aš neapibendrinu. Mano dienoraščiai yra subjektyvūs, tai yra faktai, kurie pateikti taip, kaip aš matau juos. Todėl ir apibendrinimų nėra, tai tik faktai, kaip aš juos matau. Apibendrinimus tegu daro istorikai, politologai – tie, kuriems profesijos skirta daryti apibendrinimus“, – prezidento žodžius perdavė L.Bielinis.

Pasak politologo, V.Adamkus tikina nepretenduojąs „perrašyti istoriją“, o tik pateikti faktus taip, kaip jis juos matė ir suprato.

V.Bartasevičius apie prezidento profesijos ypatumus pasibaigus kadencijai pasakė ir tai, kad kartą tapus prezidentu niekada nebeturėsi privatumo.

„Čia reikia prisiminti ir V.Adamkaus asmenybę. Net ir būdamas 88-erių metų, turėdamas tam tikrų negalavimų, jis negali sėdėti ir žiūrėti televizoriaus, jam reikia dalyvauti, jis nuolat važiuoja į prezidentūrą, priiminėja žmones, susitinka su užsienio politikais. Tarkim, Lenkijos dabartiniu prezidentu Bronislawu Komorowskiu, Lietuvos politikais. Tai, kad šie susitikimai nėra oficialūs, daro šią knygą asmeniškesnę“, – tikino prezidento žodžius užrašęs žurnalistas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valdo Adamkaus knygos pristatymas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valdo Adamkaus knygos pristatymas

Skandalų nebus

Antroji prezidento knyga, išleista prieš kelerius metus, sukėlė nemažą šurmulį Lietuvos politiniame gyvenime, net būta teismo procesų. „Jeigu nepublikuosi, tai niekada ir nepribręs, – paklaustas, ar Lietuvos visuomenė pribrendo tokiems atviriems pokalbiams, atsakė L.Bielinis. – Skandalas kilo ne dėl to, kad kažką vienaip ar kitaip pasakė V.Adamkus, o todėl, kad žmonės jautriai sureagavo, nes tai pasakė autoritetas.“

Prezidento dienoraščiai yra nuoseklūs ir sistemingi, dažnai – datos pažymimos kasdien, tik kartais pasitaiko pertraukų. V.Adamkus dienoraščius rašo jau apie 50 metų.

„Skandalus sukėlė ne V.Adamkaus žodžiai, o politologų ir žurnalistų pastabos. Skandalas yra tai, ką žurnalistai padaro skandalu. V.Adamkui buvo netikėtas tas skandalas. Nelaukta buvo ir byla teisme, kai Dangutė Mikutienė kreipėsi prašydama žalos atlyginimo 200 tūkst. Lt, o ji tik vienoje vietoje buvo paminėta. 

Mes net juokavome, kad gal dėl to, jog mažai jai skirta vietos, D.Mikutienė paminėta tik viename epizode kartu su Loreta Graužiniene ir Ona Juknevičiene, kai Viktoras Uspaskichas buvo Maskvoje ir ten buvo važinėjama“, – teigė V.Bartasevičius.

Trečioji knyga tokių skandalų, anot L.Bielinio, sukelti neturėtų.

Dienoraščiai suplonėjo trečdaliu

Žurnalisto teigimu, prezidento dienoraščiai yra nuoseklūs ir sistemingi, dažnai – datos pažymimos kasdien, tik kartais pasitaiko pertraukų. V.Adamkus dienoraščius rašo jau apie 50 metų ir net eidamas pareigas, turėdamas itin intensyvias darbotvarkes, prezidentas rasdavo laiko užsirašyti savo pastabas.

V.Adamkaus dienoraščiai atsidurs VDU esančioje jo vardo bibliotekoje, kur originalus galės paskaityti bent specialistai.

„Dienoraštis yra labai asmeniškas žanras. Čia rasite ir labai atvirų pastebėjimų apie prezidento sveikatą. Neliko tam tikrų buitinių epizodų, tarkim, prezidentas kartu su ponia Alma vakarieniavo su kažkuo, tokių dalykų neliko. Neliko maždaug trečdalio dienoraščių. Bet visa esmė išliko, tik knyga yra kompaktiškesnė“, – apie darbą prie knygos pasakojo V.Bartasevičius.

Jo teigimu, V.Adamkus galutinį variantą skaitė kelis kartus, bet „savo dienoraščių necenzūravo“. 

V.Adamkaus dienoraščiai atsidurs VDU esančioje jo vardo bibliotekoje, kur originalus galės paskaityti bent specialistai.

Beveik vadovėlis prezidentams

„Tai gal nėra klasikinis vadovėlis būsimiems prezidentams, bet ketinantiems siekti tokių pareigų tai būtų neblogas vadovas. Tai 24 valandas trunkantis darbas, žmogus visą parą yra visų akiratyje, visų dėmesio centre – ir kai eina pareigas, ir kai neeina pareigų, bet vis tiek atstovauja Lietuvai. Tai mūsų epochos simbolis, laiko, kai visuomenė demokratėjo, simbolis. Prezidentas V.Adamkus yra tas vedlys, kuris vedė per šią sudėtingą kelionę“, – kalbėjo L.Bielinis.

Man yra buvęs atvejis, kai suskamba mano telefonas, atsiliepiu ir prezidentas sako: „Sveikas, Valdai, čia kitas Valdas skambina.“ Neįsivaizduoju kitos šalies prezidento, kuris galėtų taip padaryti, – pasakojo V.Bartasevičius.

Šioje knygoje aprašytas ne vienas susitikimas su garsiais kitų šalių politikais.

Vienas iš tokių susitikimų – su Vladimiru Putinu, kuris iš pradžių buvo šaltas, bet tereikėjo Almai Adamkienei pagirti Kremlių, jo menes, kai bendravimas visiškai pasikeitė. Kaip pasakojo V.Savukynas, V.Putinas padarė ekskursiją, pasakojo.

„Prezidentas V.Adamkus turi Dievo dovaną bendrauti su žmonėmis, taip pat ir su aukščiausio rango vadovais. Tai jam labai pravertė Gruzijos įvykių metu, paskui Ukrainoje, kur jis kalbėjo ir su Viktoru Janukovyčiumi, ir su Viktoru Juščenka, su Lenkijos prezidentu Lechu Kaczynskiu. Man yra buvęs atvejis, kai suskamba mano telefonas, atsiliepiu ir prezidentas sako: „Sveikas, Valdai, čia kitas Valdas skambina.“ Neįsivaizduoju kitos šalies prezidento, kuris galėtų taip padaryti“, – pasakojo V.Bartasevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Neįgaliųjų poilsis Šventojoje: penkių kvadratinių metrų zona palubėje su kebliu patekimu

Aktualu

Paulius Gritėnas: Ofiso planktono rengimo ministerija

24sek

„Žalgiris“ susigrąžins į Barseloną nuklydusį Lietuvos talentą

Pasaulis kišenėje

Karališka prabanga ir didybė: įspūdingiausi valdovų rūmai pasaulyje

Gazas

Netrukus Vilnių užplūs jaunų vairuotojų srautas: pavojingų vietų sąrašas

Aktualu

Advokatas R.Jurka apie E.Vėlyvio akciją: gerai, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas

TOP6: ką skaityti ir kuo svarbios paveikslėlių knygos vaikams – pasakoja ekspertai

Verslas

N.Numavičiaus kontroliuojama įmonė rekonstruos dalį „Audėjo“

Gazas

BMW paskelbė: visiškai autonominiai automobiliai – utopija

24sek

LaVaras Ballas apsimelavo: naujos jo lygos žaidėjai liko be žadėtų pinigų

Maistas

Gaudom paskutinius vasaros savaitgalius: receptai, kuriuos būtina išbandyti

Gyvenimas

Kodėl ant vaismedžių pūva obuoliai ir kriaušės? Specialistas pataria, kaip to išvengti

Vardai

Maksimas Galkinas sausakimšoje Palangos salėje šaipėsi iš D.Grybauskaitės ir kaltinimų Rusijai

Gazas

50 metų vienoje darbovietėje išdirbęs vairuotojas: „Aplink Žemę ne kartą apsukau“

Interviu Sportas

„Žalgirio“ treneris pripažino: „pigūs“ įvarčiai krito dėl įtampos

Vardai

Kodėl iš neblaivaus E.Dragūno nebuvo konfiskuotas „Lamborghini“: advokatės komentaras

Kultūra

Penktadienį 15min studijoje – prestižiniame Lokarno kino festivalyje apdovanoto filmo „Rūgštus miškas“ kūrėjai

Nerimstant patikroms bei kratoms Pravieniškių pataisos namuose, netyla ir nuteistųjų priekaištai. Šįkart kaliniai niršta, kad į galimą turėti 30 kg asmeninių daiktų limitą įskaitomas ir įkalinimo įstaigos parduotuvėje įsigytas maistas. „Konfiskuotas maistas bus perduotas artimiesiems. Mes dar apiperkame laisvėje esančiuosius kosminėmis vietinėmis kainomis?“, – stebėjosi į 15min besikreipęs kalinys, visa, kas vyksta, pavadinęs „sostų karais“.
Aktualu

Pravieniškėse kalintis vyras – apie kratas: „Brangiu maistu artimus laisvėje maitinsime?“

Aktualu

Profesinėse mokyklose nebėra kam mokytis

Gyvenimas

Plaukų stilistė pataria: kam tinka kirpčiukai, o kam – ne?

Naujienos

Aktualu

Neįgaliųjų poilsis Šventojoje: penkių kvadratinių metrų zona palubėje su kebliu patekimu

Aktualu

Paulius Gritėnas: Ofiso planktono rengimo ministerija

24sek

„Žalgiris“ susigrąžins į Barseloną nuklydusį Lietuvos talentą

Pasaulis kišenėje

Karališka prabanga ir didybė: įspūdingiausi valdovų rūmai pasaulyje

Gazas

Netrukus Vilnių užplūs jaunų vairuotojų srautas: pavojingų vietų sąrašas

Aktualu

Advokatas R.Jurka apie E.Vėlyvio akciją: gerai, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas

TOP6: ką skaityti ir kuo svarbios paveikslėlių knygos vaikams – pasakoja ekspertai

Verslas

N.Numavičiaus kontroliuojama įmonė rekonstruos dalį „Audėjo“

Gazas

BMW paskelbė: visiškai autonominiai automobiliai – utopija

Gyvenimas

Kodėl ant vaismedžių pūva obuoliai ir kriaušės? Specialistas pataria, kaip to išvengti

24sek

LaVaras Ballas apsimelavo: naujos jo lygos žaidėjai liko be žadėtų pinigų

Maistas

Gaudom paskutinius vasaros savaitgalius: receptai, kuriuos būtina išbandyti

Vardai

Maksimas Galkinas sausakimšoje Palangos salėje šaipėsi iš D.Grybauskaitės ir kaltinimų Rusijai

Gazas

50 metų vienoje darbovietėje išdirbęs vairuotojas: „Aplink Žemę ne kartą apsukau“

Interviu Sportas

„Žalgirio“ treneris pripažino: „pigūs“ įvarčiai krito dėl įtampos

Vardai

Kodėl iš neblaivaus E.Dragūno nebuvo konfiskuotas „Lamborghini“: advokatės komentaras

Kultūra

Penktadienį 15min studijoje – prestižiniame Lokarno kino festivalyje apdovanoto filmo „Rūgštus miškas“ kūrėjai

Nerimstant patikroms bei kratoms Pravieniškių pataisos namuose, netyla ir nuteistųjų priekaištai. Šįkart kaliniai niršta, kad į galimą turėti 30 kg asmeninių daiktų limitą įskaitomas ir įkalinimo įstaigos parduotuvėje įsigytas maistas. „Konfiskuotas maistas bus perduotas artimiesiems. Mes dar apiperkame laisvėje esančiuosius kosminėmis vietinėmis kainomis?“, – stebėjosi į 15min besikreipęs kalinys, visa, kas vyksta, pavadinęs „sostų karais“.
Aktualu

Pravieniškėse kalintis vyras – apie kratas: „Brangiu maistu artimus laisvėje maitinsime?“

Aktualu

Profesinėse mokyklose nebėra kam mokytis

Gyvenimas

Plaukų stilistė pataria: kam tinka kirpčiukai, o kam – ne?

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min