Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dar vienas lobis:rado Vytauto Didžiojo epochą menančių ir dar „vyresnių“ radinių

Archeologai Valdovų rūmuose
Valdovų rūmų muziejaus nuotr. / Archeologai Valdovų rūmuose
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos valdovų rūmuose šiuo metų atliekami archeologiniai kasinėjimai, kurių metu „prisikasta" iki XIV amžiaus kultūrinių sluoksnių ir aptikta intriguojančių radinių.

Rūmų rytų korpuso šiaurinio priestato dalyje rastas Vytauto Didžiojo laikų (XIV-XVa.) vyriškas auksinis žiedas, durklas arba medinė vinis ir VI–VIII a. būdingos grublėtosios keramikos pavyzdžių, ir titnaginių skelčių iš akmens amžiaus.

„Šie archeologiniai tyrinėjimai pateikė nemažai naujos ir įdomios medžiagos, kuri, neabejoju, atvers dar nežinomus Lietuvos istorijos sluoksnius tiek mokslininkams, tiek visuomenei. Žinoma, dar anksti detaliau vertinti radinius, tačiau jau dabar matyti, kad nemaža jų dalis – labai unikalūs ir iškalbingi, puikiai papildysiantys Valdovų rūmų muziejaus vitrinas bei eksponatų fondus“, – sako archeologas dr. Povilas Blaževičius.

Rado VI-VII a. menančių daiktų

Šiuo metu archeologų komanda tyrinėja maždaug 20–30 kv. m plotą Valdovų rūmų rytinio priestato rūsiuose ir yra pasiekę XIV a. kultūrinius sluoksnius. Per kelias savaites archeologai rado XIX a. akmeninį grindinį, siejamą su XVI a. priestato statyba, o gilesniuose sluoksniuose aptikta buitinės keramikos, odinių, medžio, tošies ir karnos dirbinių.

Tarp visų radinių itin išsiskiria XV a. auksinis juostinis masyvus vyriškas žiedas, puoštas augaliniu motyvu, taip pat – masyvų peilį primenantis durklas, gotikinių koklių fragmentai, iš liepos karnos pagamintas maždaug 40 cm skersmens indas.

Į vėlesnių epochų kultūrinius sluoksnius (manoma, kad dėl XVI a. viduryje vykdytų rūmų priestato statybų) pateko ir VI–VIII a. priskiriama grublėtoji keramika bei akmens amžiaus titnaginės skeltės. Rasta ir prieš kelis šimtus metų Valdovų rūmuose gyvenusių žmonių buitį atskleidžiančių „radinių“ – išgliaudytų lazdyno riešutų, žuvų, paukščių, galvijų kaulų ir kt.

Tyrimams ploto dar liks

Archeologinius tyrinėjimus dar nebaigtoje Valdovų rūmų dalyje – rytų korpuso šiaurinio priestato rūsiuose – nuspręsta atlikti dėl šioje vietoje planuojamos įrengti inžinerinės infrastruktūros. Tai viena iš dviejų iki šiol nebaigtų tyrinėti Valdovų rūmų pastato vietų.

Profesoriaus A. Kuncevičiaus ir dr. P. Blaževičiaus suburta jungtinė archeologų komanda užbaigs archeologinius tyrimus Valdovų rūmų pastato teritorijoje.

Ateityje archeologų domėjimosi objektu galėtų tapti Sereikiškių parkas šalia pilies kalno arba teritorija tarp Valdovų rūmų ir Neries upės.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min