Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vokietija tebemoka už karą

Vokiečių kariai žygiuoja.
„Scanpix“ nuotr. / Vokiečių kariai žygiuoja.
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Vokietija tik kitų metų spalį baigs mokėti skolas už Pirmąjį pasaulinį karą.

Vokietija vis dar moka reparacines skolas, kurias jai pripažino Versalio sutartis po Pirmojo pasaulinio karo. Šiuo metu skola su palūkanomis sudaro 56 mln. eurų. Šie pinigai bus baigti mokėti 2010 metų spalio 3 dieną.

Pagal 1919 metų Versalio sutartį Vokietija prarado virtinę teritorijų ir buvo pripažinta atsakinga už visus sąjungininkių ir jų gyventojų patirtus praradimus ir žalą per karą, kurį ji pradėjo. Per pirmus po karo metus Vokietija turėjo sumokėti auksu, prekėmis, laivais, vertybiniais popieriais ir kitais būdais, kuriuos nustatė Reparacijų komisija, 20 mlrd. aukso markių. Iš viso Vokietija turėjo sumokėti milžinišką sumą – 132 mlrd. markių.

Šie mokėjimai pakirto Veimaro respubliką, sukėlė hiperinfliaciją ir galiausiai tapo viena iš nacių atėjimo į valdžią priežasčių.

Reparacijų dydžiai ir mokėjimų terminai ne kartą keitėsi. Nuo 1953 metų palūkanų mokėjimas buvo sustabdytas šaliai suskilus į dvi valstybes – VFR ir VDR. Jis buvo atidėtas iki Vokietijos susivienijimo. Mokėjimai buvo atnaujinti 1990 metų spalio 3 dieną.

Pagal Versalio sutartį tarp reparacijų gavėjų buvo ir Rusija, tačiau 1922 metais Maskva jų atsisakė mainais į nacionalizuotą Vokietijos turtą Rusijoje.

Pirmasis pasaulinis karas prasidėjo 1914 metų liepos 28 dieną ir baigėsi 1918 metų lapkričio 11 dieną. Tai buvo vienas kruviniausių karų per visą žmonijos istoriją. Jam pasibaigus pasaulyje neliko 4 imperijų: Rusijos, Vokietijos, Austrijos ir Vengrijos bei Osmanų. Bendras žuvusiųjų per Pirmąjį pasaulinį karą skaičius – 10 mln., sužeisti buvo 22 mln. žmonių.

 

 

 

 
„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min