Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 14d. 19:27

25 tarptautinėse misijose sužeisti Lietuvos kariai: kariuomenė jų neišsižada

Sužeistas karys L.Mackevičius (vidur.) su tėvu Drąsučiu ir KASP seržantu majoru D.Masiuliu.
KAM nuotr. / Sužeistas karys L.Mackevičius (viduryje) su tėvu Drąsučiu ir KASP vyr. puskarininkiu D.Masiuliu.

Prieš devynerius metus amerikietis karys Josephas Kapacziewskis buvo sunkiai sužeistas Šiaurės Irake, kai teroristai užpuolė kariuomenės konvojų. Šalia sprogusi granata nutraukė dešinę koją iki kelio. Tačiau amputacija nepalaužė pirmosios klasės seržanto – galūnę pakeitė protezu, grįžo į kovos lauką ir dalyvavo dar devyniose specialiosiose operacijose. 15min.lt domėjosi, kaip sužeistais kariais rūpinasi Lietuvos kariuomenė. Pasirodo, tokių išskirtinių istorijų yra ir mūsų šalyje.

JAV įvairios kariuomenės institucijos, kurios padeda sužeistiems kariams susirasti darbą arba tęsti tarnybą, veikia dar nuo Antrojo pasaulinio karo. Dabar jų tiek daug, kad tikslų skaičių pasakyti yra sudėtinga. 

Sužeistiems kovotojams padeda ir oficialios kariuomenės struktūros, ir veteranų draugijos, ir visuomeninės organizacijos. 

Pavyzdžiui, amerikiečių internetinis projektas „Sužeistų karių apsauga“ šiuo metu siūlo apie 400 darbo vietų. Portale pasiūlymus talpina ne tik kariuomenės padaliniai ar valstybės institucijos, bet ir verslo organizacijos. Parama sužeistam kariškiui Amerikoje yra suvokiama ne tik kaip pilietinė pareiga, bet ir didelė garbė.

Parama sužeistam kariškiui Amerikoje yra suvokiama ne tik kaip pilietinė pareiga, bet ir didelė garbė.

Peržiūrėjus skelbimus susidaro įspūdis, kad sužeistiems amerikiečiams dažniausiai siūloma dirbti IT specialistais, administraciniuose padaliniuose, instruktoriais arba medikais.

Tačiau labiau patyrę ir tinkamą kvalifikaciją turintys JAV karininkai gali dirbti štabuose, kurie yra pritaikyti neįgaliesiems, ir prisidėti prie operacijų planavimo.

Pirmosios klasės seržantas J.Kapacziewskis tapo pirmuoju amerikiečiu kariu, kuris po amputacijos ne tik grįžo į tarnybą, bet ir toliau dalyvavo mūšiuose. Jis kovojo Armijos Reindžerių gretose, kurie atlieka specialiąsias operacijas. 2011 metais J.Kapacziewskis tapo pirmuoju sužeistu JAV kariu, kuriam skirtas Aukščiausio Pasiaukojimo Laisvei apdovanojimas.

tais J.Kapacziewskis tapo pirmuoju sužeistu JAV kariu, kuris apdovanotas Aukščiausio Pasiaukojimo Laisvei apdovanojimu.
J.Kapacziewskis tapo pirmuoju sužeistu JAV kariu, kuriam skirtas Aukščiausio Pasiaukojimo Laisvei apdovanojimas.

Tarnauja ir neįgalieji

Iš Vilniaus kilęs Danielius Lupšicas jau dvylika metų tarnauja Izraelio gynybos pajėgose (IDF), dalyvavo misijose Gazos ruože, kur kovojo su „Hamas“ teroristais. Pėstininkas pasakojo, kad jo valstybė rūpinamasi ne tik sužeistųjų darbu, bet ir socialine padėtimi.

„Priešais mane sėdi vaikinas, kuris per tarnybą buvo sužeistas į koją. Valstybė jam ketverius metus teikė nemokamą psichologinę pagalbą, sumokėjo už vairuotojo pažymėjimą, mokėjo už aukštojo mokslo studijas“, – pasakojo IDF pėstininkas D.Lupšicas.

Priešais mane sėdi vaikinas, kuris per tarnybą buvo sužeistas į koją. Valstybė jam ketverius metus teikė nemokamą psichologinę pagalbą, sumokėjo už vairuotojo pažymėjimą, mokėjo už aukštojo mokslo studijas, – pasakojo D.Lupšicas.

Izraelyje veikia tarnyba, kuri rūpinasi sužeistų karių integravimu į visuomenę, darbo paieškomis, padeda artimiesiems. Sužeistieji yra atleidžiami nuo mokesčių ir gauna socialinių garantijų, kurios palengvina buitį.

Be to, IDF gali tarnauti ne tik sužeisti kariai, bet ir įgimtą negalią turintys piliečiai. Pavyzdžiui, prieš kelis mėnesius, kai Gazos ruože vyko nuožmūs susirėmimai su teroristais, į karių gretas buvo priimta grupė izraeliečių, turinčių Dauno sindromą.

Pėstininkas D.Lupšicas pabrėžė, kad kariuomenėje nuolat sutinka žmonių, kurie yra prikaustyti prie neįgaliojo vežimėlio arba patyrė kitokius sužeidimus: „Niekas neišskiria sužeistų karių. Jie nėra prastesni nei sveikieji. Sakyčiau, kad mes juos laikome netgi geresniais. Jie yra didvyriai.“

IDF nuotr./Kapralė Shoval Dabush - viena iš daugelio neįgaliųjų, kurie tarnauja IDF.
IDF nuotr./Kapralė Shoval Dabush - viena iš daugelio neįgaliųjų, kurie tarnauja IDF.

Lietuvio savanorio Lino Mackevičiaus istorija parodo, kad panašiai sužeistais kariais rūpinasi ir Lietuvos kariuomenė.

Lietuvius sužeidė prieštankinė raketa

Tai nutiko 2013 metų balandžio 7 dieną. Lietuvos kariai patruliavo Afganistane, Čagčarano apylinkėse. Šarvuotas automobilis „Humvee“ jau važiavo į Provincijos atkūrimo grupės stovyklą, kur buvo įsikūrę lietuviai, kai į jį pataikė prieštankinė raketa. 

Per apšaudymą vienas karys buvo lengvai sužeistas į koją, o Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Didžiosios Kovos apygardos 8–josios rinktinės vyresnysis eilinis L.Mackevičius patyrė sunkią galvos traumą.

KAM nuotr./Pernai buvęs kariuomenės vadas A.Pocius sužeistam kariui L.Mackevičiui įteikė medalus „Už tarptautines operacijas“ ir „Sužeistajam”.
KAM nuotr./Pernai buvęs kariuomenės vadas A.Pocius sužeistam kariui L.Mackevičiui įteikė medalus „Už tarptautines operacijas“ ir „Sužeistajam”.

Karys dvi savaites buvo gydomas Vokietijos karinėje ligoninėje, o praėjusių metų gegužės pradžioje pargabentas į Lietuvą.

Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje buvo atlikta operacija, po kurios kariškis dar beveik metus buvo gydomas.

Sudėtingu laikotarpiu karį L.Mackevičių lankė ne tik kovos draugai, bet vadai. Jau tada Sausumos pajėgų ir KASP vadovybė pasiūlė sužeistam kariui tęsti tarnybą.

Šių metų rugpjūtį L.Mackevičius sugrįžo į kariuomenę.

Šiuo metu jis dirba KASP štabe administracinį darbą – tvarko dokumentus ir archyvus. Vienas pagrindinių darbų, kuriam sužeistas karys dabar yra ruošiamas – mokosi technologijos, kuri padės įgyvendinti didelio formato nuotraukų skaitmenizavimo projektą. L.Mackevičius turės į virtualų archyvą perkelti 1991-2006 metais darytas KASP nuotraukas.

Misijose – 25 sužeisti lietuviai

Šita sužeisto kario istorija nėra vienintelė. Prieš kelerius metus vienas slapto Lietuvos kariuomenės padalinio kovotojas buvo labai sunkiai sužeistas per tarptautinę misiją, tačiau toliau tęsia tarnybą – dirba IT srityje. Ši istorija yra slapta.

Per šešerius metus tarptautinėse misijose buvo sužeisti 25 Lietuvos kariai. Į šį skaičių patenka ir tie kariškiai, kurie patyrė kontuziją. Krašto apsaugos ministerija teigia, kad nėra statistikos, kiek iš jų toliau tęsia tarnybą.

Per šešerius metus tarptautinėse misijose buvo sužeisti 25 Lietuvos kariai. Į šį skaičių patenka ir tie kariškiai, kurie patyrė kontuziją.

Lietuvos kariuomenės veiklą reglamentuojantys teisės aktai numato, kad sužeisti kariai gali tęsti tarnybą, jeigu patys to pageidauja.

Numatyta, kad net tada, kai kariškio sveikatos būklė lyg ir yra netinkama, padalinio vadovas gali leisti kariškiui likti tarnyboje. Galime tik spėti, kad taip nutiko ir labai sunkiai sužeistam slapto padalinio kariui.

Mūsų kariškiai valstybės lėšomis yra draudžiami nuo nelaimingų atsitikimų per visą tarnybos laikotarpį. Sužeistiems kariams ar žuvusiųjų artimiesiems išmokamos kompensacijos, kurių dydis priklauso nuo sužeidimo.

Be to, Lietuva savo kariams organizuoja sveikatos priežiūrą. Pavyzdžiui, iš tarptautinių operacijų sugrįžusiems kariškiams ir jų šeimoms yra teikiamos psichologų konsultacijos, padedama vėl integruotis į visuomenę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelekvičiūte

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Vienas už visus, visi už vieną: A.White'o pažintis su „Žalgirio“ rūbinės vertybėmis

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Deuce

Kurioziška situacija – be akreditacijos buvęs R.Federeris nebuvo įleistas į persirengimo kambarį

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

24sek

Esminis „Žalgirio“ pakeitimas, pavyzdinis žalgirietis ir trys raktai į pergalę

Gyvenimas

Žavingas dukros fotosesijas rengianti Augustė: „Noriu, kad ji turėtų gražių prisiminimų“

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Maistas

Savaitgalio patiekalų duetas: klasikinis befstrogenas ir kvapnus mangų pyragas

Sportas

T.Danilevičius apie virtinę paraiškų į trenerio postą: „Visi specialistai mano, kad tai prestižinė vieta“

Aktualu

Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Gazas

Avarijų kaltininkų paieškos: žiemą – su vasarinėmis arba nusidėvėjusiomis padangomis

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelekvičiūte

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Vienas už visus, visi už vieną: A.White'o pažintis su „Žalgirio“ rūbinės vertybėmis

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Deuce

Kurioziška situacija – be akreditacijos buvęs R.Federeris nebuvo įleistas į persirengimo kambarį

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

24sek

Esminis „Žalgirio“ pakeitimas, pavyzdinis žalgirietis ir trys raktai į pergalę

Gyvenimas

Žavingas dukros fotosesijas rengianti Augustė: „Noriu, kad ji turėtų gražių prisiminimų“

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Maistas

Savaitgalio patiekalų duetas: klasikinis befstrogenas ir kvapnus mangų pyragas

Sportas

T.Danilevičius apie virtinę paraiškų į trenerio postą: „Visi specialistai mano, kad tai prestižinė vieta“

Aktualu

Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Gazas

Avarijų kaltininkų paieškos: žiemą – su vasarinėmis arba nusidėvėjusiomis padangomis

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min