Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 22d. 18:49

Afrikiečio sprendimas iš JAV sugrįžti į Gambiją primena J.Lukšos-Daumanto istoriją

N.Jagne su svarbiais JAV karo vadais - generolu George'u W. Casey ir generolu leitenantu Peteriu Chiarelli
„The Bluegrass Guard“ nuotr. / N.Jagne su svarbiais JAV karo vadais - generolu G.W.Casey ir generolu leitenantu P.Chiarelli

Kentukio nacionalinės gvardijos kapitonas Njaga Jagne'as prieš dešimtmetį gavo JAV pilietybę ir susikūrė sėkmingą gyvenimą. Jis gynė amerikiečių interesus Irake, buvo gerbiamas ir tarnybai atsidavęs karininkas. 2014 metų gruodžio 30 dieną vyriškis buvo nužudytas Gambijoje – tėvynėje, kurią paliko 1993 metais. Aiškėja, kad 44 metų imigrantas sugrįžo į savo gimtąją šalį tam, kad padėtų nuversti vieną žiauriausių režimų pasaulyje. Apie dramatišką afrikiečio istoriją rašo businessinsider.com žurnalistas Arminas Rosenas.

Prieš mėnesį JAV žiniasklaida pranešė, kad du amerikiečiai dalyvavo nesėkmingame bandyme nuversti Gambijos prezidentą Yahya Jammehą – vieną žiauriausių planetos diktatorių. Prie sąmokslininkų prisidėjo sėkmingą verslą Teksase sukūręs Cherno Njie ir JAV armijos karininkas Papa Faalas, gyvenęs Minesotoje. Abu jie – imigrantai iš Gambijos.

Tačiau businessinsider.com rašo, kad kruvinoje operacijoje dalyvavo dar vienas JAV pilietis – kapitonas N.Jagne'as.

Dramatiška jo gyvenimo istorija primena tą didvyriškumo aktą, kurį sukūrė Juozas Lukša-Daumantas, palikęs patogų gyvenimą Paryžiuje ir grįžęs į Lietuvą dalyvauti kovoje su sovietiniais okupantais.

Aštuoni kovotojai į Gambiją atvyko apsiginklavę automatiniais šautuvais M4, kuriuos teisėtai nusipirko. Vyrai tikėjosi, kad juos palaikys Gambijos kariuomenės vadai ir diktatorių saugojusios tarnybos agentai.

2014 metų gruodžio 30-osios naktį sąmokslininkams netgi pavyko įsiveržti į Gambijos vyriausybės rūmus, kurie stovi sostinėje Bandžulyje. Tačiau kai pradėjo švilpti kulkos, pastiprinimo jie nesulaukė. 

Amerikiečiai Ch.Njie ir P.Faalas sugebėjo pabėgti į Gambijos kaimynystėje esantį Senegalą, tačiau ten buvo sučiupti ir perduoti JAV specialiosioms tarnyboms. Keturi iš sąmokslininkų buvo nužudyti per Vyriausybės rūmų šturmą. Tarp jų buvo ir trečiasis amerikietis N.Jagne'as.

Sėkminga karininko karjera

N.Jagne'as buvo JAV armijos 149-ojo pėstininkų bataliono Kentukio nacionalinės gvardijos kapitonas. 2006 ir 2007 metais buvo dislokuotas Irake, o nuo 2010 metų balandžio iki 2011 metų birželio N.Jagne'as buvo būrio vadas.

Man tai toks pats pasiekimas, kaip išsilaipinti Mėnulyje, – gavęs JAV pilietybę sakė N.Jagne'as.

2006 metų lapkričio 11-ąją, per amerikiečių šventę Veteranų dieną, Irako sostinėje Bagdade jam iškilmingai buvo suteikta JAV pilietybė.

Per ceremoniją jis sakė: „Man tai toks pats pasiekimas, kaip išsilaipinti Mėnulyje“.

Po to nusifotografavo su generolu George'u W. Casey ir generolu leitenantu Peteriu Chiarelli, kurie dalyvavo Irako kare. Įtakingi aukšti karininkai sveikindami spaudė imigrantui ranką ir draugiškai šypsojosi.

„Dabar aš esu dalis tautos, kuri sukurta ant laisvės, teisingumo, lygybės ir žmogiškumo principų. Suvokiant tai, per nugara nubėga šiurpai“, – tada džiaugėsi kapitonas N.Jagne'as.

Jis buvo tikras įrodymas, kad amerikietiškoji svajonė išties egzistuoja. Vyras augino du sūnus ir podukrą, imigrantų šeima sėkmingai įsiliejo į Kentukio viduriniąją klasę, o pats N.Jagne'as ištikimai tarnavo savo naujajai valstybei ir pelnė kariškių pagarbą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Yahya Jammeh
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Yahya Jammehas

Tuo pačiu metu jį draskė prieštaringi jausmai. Artimieji pasakojo, kad vyras nuolat galvojo apie Gambiją, sunkią padėtį tėvynėje ir faktą, kad taikūs ir išnaudojami piliečiai nesugebės nuversti smurtinio Y.Jammeho režimo.

Matyt, todėl vyras slapta prisidėjo prie sąmokslininkų grupės, kuri ruošėsi padaryti tai, kas buvo neįmanoma, – nuversti totalitarinį režimą.

Kai išaiškėjo šis faktas, tai šokiravo ne tik visą JAV, bet ir N.Jagne'o šeimą. Kodėl sėkmingas imigrantas sugrįžo į gimtąją šalį, kurioje nesilankė 20 metų? Kodėl prisijungė prie sąmokslininkų, kurių iki tol nebuvo matęs? Kodėl bandė padaryti tai, ko iki šiol niekam nepavyko?

Jaudino tėvynės likimas

„Savo gyvenimą jis siejo su Amerika, jis čia gyveno dvidešimt metų, – portalui businessinsider.com sakė imigranto sesuo Sigga Jagne. – Bet jis buvo pasiruošęs rizikuoti gyvybe, kad padėtų žmonėms, su kuriais jau nebuvo susijęs. Dauguma jo šeimos narių ir draugų yra čia, Amerikoje.“

„Mes turime gerus darbus ir mes mylime šitą šalį, – apie Ameriką kalbėjo imigrantas iš Gambijos Banka Mannehas, kuris dirba JAV pilietinės visuomenės asociacijos pirmininku. – Vienintelis jų motyvas buvo išlaisvinti savo tėvynę nuo Y.Jammeho priespaudos. Tai buvo jų motyvacija. Todėl šiuos žmones turėtume vadinti išvaduotojais.“

Imigrantas B.Mannehas sakė, kad prie sąmokslininkų prisidėję amerikiečiai vadovavosi tokiu principu: „Jeigu aš nieko negaliu padaryti dėl žmonių Gambijoje, tai mano patogus gyvenimas čia, Amerikoje, yra beprasmis.“

Kentukio nacionalinės gvardijos bazėje įsikūrusios parduotuvės „Facebook“ puslapis sausio 2-ąją, netrukus po N.Jagne'o mirties, publikavo tokią žinutę: „Jis buvo darbštus, kuklus, gerbiamas ir gerbė aplinkinius. Jis kalbėjo tik tada, kai jau kitaip nebuvo įmanoma.“

businessinsider.com cituoja daug JAV karininkų, kurie pažinojo imigrantą. Visi jie kalbėjo tą patį: vienišius, tylenis, darbštuolis, o kai skeldavo pokštą, galėjo išguldyti minias. N.Jagne'as ne kartą buvo skatintas ir pagerbtas už gerą tarnybą.

N.Jagne'as pats buvo patyręs Y.Jammeho režimo žiaurumą – 2000 metais, būdamas 29-erių, dalyvavo antivyriausybiniame proteste, per kurį buvo sužeistas į koją.

Vienas iš imigranto paskutinių darbų – jis bendraudavo su kariškiais, kurie grįžta iš karo zonų ir yra kamuojami potrauminio streso, depresijos ir nori sugrįžti į mūšius.

Netrukus N.Jagne'as ir pats priėmė sprendimą grįžti į tėvynę.

Kapitono sprendimas

Sesuo S.Jagne pasakojo, kad brolis buvo patyręs Y.Jammeho režimo žiaurumą – 2000 metais, būdamas 29-erių, dalyvavo antivyriausybiniame proteste, per kurį buvo sužeistas į koją.

Moteris spėjo, kad brolis apie didvyrišką sprendimą galvojo seniai: pastaruosius 18 mėnesių aktyviai domėjosi situacija Gambijoje, o socialiniuose tinkluose vis aršiau pasisakydavo apie totalitarinį režimą. 

„Būtina šalyje atkurti teisingumą, žmogaus teises ir sukurti demokratiškus įstatymus“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė N.Jagne'as. Tą pačią dieną jis pasikeitė savo internetinį vardą į „KalbėkimeGarsiauUžGambiją“.

„Man tai kėlė nerimą, nes žinojau, kad brolis yra iš tų žmonių, kurie siekia savo tikslo iki galo“, – žurnalistams pasakojo sesuo.

Ypač neramu pasidarė, kai brolis nuolat pradėjo kartoti, kad „mes tik daug kalbame ir nieko nedarome“. Tai buvo maždaug 2014 metų vasarą.

Po pusmečio jis buvo nužudytas per nepavykusį perversmą. 

Siekia atgauti kūną

Apie tai, kad brolis su kitais sąmokslininkais išvyko į Gambiją, artimieji net neįtarė. Iki šiol nėra žinoma, kaip jis susipažino su kitais Amerikoje gyvenančiais imigrantais ir kaip prisidėjo prie perversmininkų.

Nėra žinoma ir tiksli mirties priežastis – neaišku, ar vyras buvo nušautas per nesėkmingą perversmą, ar jau po to.

Našlaičiais liko du sūnūs ir podukra, kuriais dabar rūpinsis N.Jagne'o sesuo. Moteris taip pat siekia, kad vyresniojo brolio kūnas būtų sugrąžintas į JAV. Nors valstybės institucijos teigia vedančios dialogą su Gambija, tačiau rezultatų nėra jau beveik mėnesį. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Aktualu

30 įdomiausių dalykų, kuriuos apie lietuvius atskleidžia visą Europą apimanti apklausa

Gazas

Lošti ar palaukti? „Teleloto“ laimėtas „Peugeot 206“ po 15 metų kainavo 750 eurų

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

„Atsarginiai“: nesuvokiamas J.Hardeno rezultatyvumas, L.Dončičiaus semestras ir žvaigždės NBA2k turnyre

Pasaulis kišenėje

Ispanijos vasaros sostinė, kur saule mėgautis galima 3 tūkst. valandų per metus

Gazas

Snygis vėl bando vairuotojų kantrybę: kelininkai skelbia, kur eismo sąlygos sudėtingiausios

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

24sek

„Wizards“ lyderis gali tapti D.Sabonio bendraklubiu arba būti iškeistas į J.Valančiūną

Mokslas.IT

Šiąnakt Mėnulis turėtų nusidažyti raudona spalva

Aktualu

Iš Norvegijos į Lietuvą grįžtančią šeimą apgavo sukčiai: „Būkite budrūs“

Gyvenimas

Nuotakos suknelė žiemai: kokią rinktis?

Vardai

Kas lieka už kadro: pasivaikščiokite po apdovanojimų „Žmonės 2019“ užkulisius

Gyvenimas

Linksmuolio kupiškėno Gintauto namuose – daugiau kaip 400 kortų kaladžių kolekcija

Mokslas.IT

Kuriamas „garo variklis“ kosmoso tyrimų zondams

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Aktualu

Algimantas Liekis: Išlikimas lietuviais Tėvynėje ir svetur

Verslas

Po „Brexit“: ar Lietuvoje galios Britanijoje gautas diplomas ir kas finansuos studijas?

Vardai

Kanaruose būstą įsigijęs A.Kriščiūnas atskleidė brangiai kainavusią klaidą: „Teko smarkiai nusivilti“

Gyvenimas

Mikropigmentacijos meistrė Gintarė: „Tik maža dalis vyrų išdrįsta koreguoti trūkumus“

Vardai

Nauja žvaigždžių pora: Bradas Pittas susitikinėja su aktore Charlize Theron

Aktualu

Kėdainių rajone – automobilių kaktomuša: žuvo du žmonės, vienas sužeistas

Vardai

Su liga kovojęs Andrius Kulikauskas džiaugiasi ataugusiomis garbanomis: „Kitaip ir negalėjo būti“

Sportas

Įsiutęs M.Sarri rėžė savo žaidėjams: „Galbūt šiame lygyje jie neturėtų žaisti“

Naujienos

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Aktualu

30 įdomiausių dalykų, kuriuos apie lietuvius atskleidžia visą Europą apimanti apklausa

Gazas

Lošti ar palaukti? „Teleloto“ laimėtas „Peugeot 206“ po 15 metų kainavo 750 eurų

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

„Atsarginiai“: nesuvokiamas J.Hardeno rezultatyvumas, L.Dončičiaus semestras ir žvaigždės NBA2k turnyre

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Pasaulis kišenėje

Ispanijos vasaros sostinė, kur saule mėgautis galima 3 tūkst. valandų per metus

Gazas

Snygis vėl bando vairuotojų kantrybę: kelininkai skelbia, kur eismo sąlygos sudėtingiausios

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

„Wizards“ lyderis gali tapti D.Sabonio bendraklubiu arba būti iškeistas į J.Valančiūną

Mokslas.IT

Šiąnakt Mėnulis turėtų nusidažyti raudona spalva

24sek

Atlantoje teko tramdyti įsisiautėjusį „Celtics“ gynėją

Aktualu

Iš Norvegijos į Lietuvą grįžtančią šeimą apgavo sukčiai: „Būkite budrūs“

Gyvenimas

Nuotakos suknelė žiemai: kokią rinktis?

Vardai

Kas lieka už kadro: pasivaikščiokite po apdovanojimų „Žmonės 2019“ užkulisius

Gyvenimas

Linksmuolio kupiškėno Gintauto namuose – daugiau kaip 400 kortų kaladžių kolekcija

Mokslas.IT

Kuriamas „garo variklis“ kosmoso tyrimų zondams

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Aktualu

Algimantas Liekis: Išlikimas lietuviais Tėvynėje ir svetur

Verslas

Po „Brexit“: ar Lietuvoje galios Britanijoje gautas diplomas ir kas finansuos studijas?

Vardai

Kanaruose būstą įsigijęs A.Kriščiūnas atskleidė brangiai kainavusią klaidą: „Teko smarkiai nusivilti“

Aktualu

Šimtai rusų protestavo prieš Kurilų salų perdavimą Japonijai

Sportas

Anglijos čempionai neleido „Liverpool“ klubui pabėgti į priekį

Aktualu

VU renka lėšas seniems gaubliams restauruoti ir apsaugoti

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

04:13
03:15
00:21

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min