Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Andrių Barkauską į tarnybą kariuomenėje pastūmėjo aistra karo istorijai

Andrių Barkauską į tarnybą kariuomenėje pastūmėjo aistra karo istorijai
Asmeninio archyvo ir Mokomojo pulko nuotr. / Andrių Barkauską į tarnybą kariuomenėje pastūmėjo aistra karo istorijai
Šaltinis: 15min
0
A A

Jaunesnysis eilinis Andrius Barkauskas – Baziniuose kariniuose mokymuose vis dar dalyvaujantis 42-osios laidos karys. Istorijos studijas Klaipėdos universitete kremtantis jaunuolis sako, kad daug laisvo laiko neturi, nes nuolat randa sau naują veiklą. į Lietuvos kariuomenę jį atvedė naujų iššūkių ieškojimas.

Domėjimasis karyba pastūmėjo Bazinių karinių mokymų link

J. eil. A. Barkauskas pasakojo, kad Baziniais kariniais mokymais domėjosi jau seniai.

 „Visada norėjau save išbandyti karinėje sferoje. Mane motyvavo patriotiniai jausmai ir įsitikinimai, noras fiziškai sustiprėti, perspektyva tarnauti kariuomenėje“, – atvirauja A. Barkauskas.

Karyba susigubdė ir dėl garantijų studijoms

„Apsisprendžiau labai greitai. Buvau ką tik grįžęs iš JAV ir Kosta Rikos, per porą dienų perėjau medicininę komisiją ir kitą dieną po komisijos išvykau į Mokomąjį pulką“, – prisiminė karys.

Asmeninio archyvo ir Mokomojo pulko nuotr./Andrių Barkauską į tarnybą kariuomenėje pastūmėjo aistra karo istorijai
Asmeninio archyvo ir Mokomojo pulko nuotr./Andrių Barkauską į tarnybą kariuomenėje pastūmėjo aistra karo istorijai

Tokią jo iniciatyvą draugai palaikė, tačiau artimieji mąstė kitaip. Šeima į tai žvelgė kiek skeptiškai ir  labiau rekomendavo rinktis civilinę sritį.

Nelikti užsienyje skatino Tėvynės ilgesys

Keliauti mėgstantis j. eil. A. Barkauskas yra išmaišęs daug pasaulio šalių skirtinguose žemynuose, tačiau tikina, kad visuomet jaučia norą sugrįžti namo į Lietuvą.

„Teko aplankyti daugybę Europos šalių, JAV, Centrinę Ameriką. Minčių buvo visokių, kiekviena šalis savaip įdomi. Jungtinės Valstijos žavėjo savo  neribotomis galimybėmis, Kosta Rika stebino pasakiško grožio merginomis, egzotiška gamta ir nuoširdžiais žmonėmis. Į Lietuvą visada traukė Tėvynės ilgesys, šeima, patriotiniai jausmai ir noras kažką naudingo nuveikti savo šalyje“, – pasakojo karys.

Didžiausią įspūdi JAV paliko karinė aviacija

Lankydamasis JAV Floridos valstijoje karys dažnai pravažiuodavo karinės aviacijos bazes, iš kurių dažnai kildavo orlaiviai. A. Barkausko teigimu, karinė aviacija jam paliko išties didelį įspūdį.

„Labai dažnai matydavau kylančius ir besileidžiančius karo lėktuvus. Daugiausiai tai buvo kariniai transporto lėktuvai, dažnai matydavau ir naikintuvus, sraigtasparnius. Naktimis pasitaikydavo proga išvysti didžiuliu greičiu skriejančių orlaivių be jokio garso, tai darydavo didžiulį įspūdį. Kartą net teko išvysti virš galvos skriejantį II pasaulinio karo reliktą – bombonešį B17 „Flying Fortress“. Jis tai pat paliko didelį įspūdį. Tiek karo aviacijos dar nėra tekę matyti“, – įspūdžiais dalijosi jaunesnysis eilinis.

Asmeninio archyvo ir Mokomojo pulko nuotr./Andrių Barkauską į tarnybą kariuomenėje pastūmėjo aistra karo istorijai
Asmeninio archyvo ir Mokomojo pulko nuotr./Andrių Barkauską į tarnybą kariuomenėje pastūmėjo aistra karo istorijai

A. Barkauskas pasakojo, kad JAV labai jaučiamas didelis karių palaikymas iš civilių gyventojų. „Amerikiečiai dideli savo šalies patriotai, iš jų patriotizmo galėtų pasimokyti ir mūsų tautiečiai. Patriotizmas pas juos pasireiškia ne tik karinėje sferoje, bet ir socialiniame gyvenime. Jie labai daug investuoja į šalies gynybą, karių aprūpinimą. Civiliai labai palaiko karius. Lietuvoje, kariuomenei turėtų būti skiriama daugiau dėmesio“, – pasakojo karys.

Didžiausia aistra – karo istorijos rekonstrukcijos

Kaip pats sako, j. eil. A. Barkauskas karo istorija domisi jau seniai. Jam labai įdomus XX amžius, I ir II pasauliniai karai, jo teigimu, labiausiai paveikę pasaulio istoriją. Jis tai pat domisi Lietuvos partizanų kovomis.

„Esu karo istorijos rekonstrukcijos klubo ,,Rytprūsiai“ narys. Tai nedidelis klubas, bet jame buriasi  karo istorijos entuziastai, žmonės įvairiausių specialybių, amžiaus grupių ir skirtingos patirties. Visus vienija tas pats tikslas – kuo autentiškiau atkurti pasirinkto laikotarpio karį, mūšio eigą“, – pasakojo jaunesnysis eilinis.

Karys pasakoja, kad laisvalaikiu dalyvaudamas klubo veikloje kartu su kolegomis dažniausiai atkuria II pasaulinio karo vokiečių pajėgas. „Dažniausiai rekonstruojame SS, Wermachto, Liuftwaffe dalinius. Yra poreikis plėtoti rusų pajėgas, plečiame Lietuvos partizanų skyrių.

Savo kulbe kategoriškai vengiame politikos ir ideologijos, mūsų interesas vien tik istorinės perspektyvos. Kadangi su II pasaulinio karo istorija Lietuvoje vyksta itin mažai renginių ir jie būna maži, dažniausiai keliaujam po Europą: Estiją, Latviją, Lenkiją, Belgiją ir t.t. Ten vyksta didžiulio masto karo istorijos renginiai, susirenka begalės entuziastų, kolekcionieriai atveža technikos (mašinų, tankų, šarvuočių, patrankų, motociklų) iš savo privačios kolekcijos“, – įspūdžiais dalinasi A. Barkauskas.

Šauktiniai Lietuvoje – būtini

Kalbėdamas apie Privalomosios pradinės karo tarnybos grąžinimą į Lietuvos kariuomenę j. eil. A. Barkauskas tvirtai palaikė priimtą sprendimą.

„Esant šiandieninei politinei situacijai, Lietuvoje šauktiniai tiesiog būtini. Lietuva turi turėti rezervą, bet kada pasirengusį ginti šalį. Šiandieniniams vyrukams reiktų labiau sustiprėti fiziškai ir dvasiškai, įgyti daugiau vyriškumo, o ne šlaistytis gatvėse ir teplioti sienas. Mokyti karybos pagrindų jau reikėtų nuo mokyklos, greta pilietinio ugdymo. Jaunas žmogus turi  suvokti kam reikalinga kariuomenė“, – sakė Bazinių karinių mokymų dalyvis.   

Karys džiaugiasi savo pasirinkimu ir skatina visus išbandyti karinę tarnybą.

„Bazinių karinių mokymų programą rekomenduočiau kiekvienam. Krašto apsaugos savanorių pajėgos irgi geras pasirinkimas, nes tarnybą galima derinti su asmeniniu gyvenimu. Tai šauni galimybė sustiprėti fiziškai, įgyti naujos patirties, atlikti pareigą Tėvynei, išmokti naudotis ginklu, ką turėtų mokėti kiekvienas Lietuvos vyras“, – teigė j. eil. A. Barkauskas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min