Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Donbase kariavęs Rusijos karininkas: niekas nesutiktų už 1000 dolerių būti sudegintas Ukrainoje

Rusijos kariai netoli Ukrainos sienos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos kariai netoli Ukrainos sienos
Šaltinis: 15min
0
A A

Liudmilos Malinos balsas drebėjo pasakojant apie slaptas Ukrainoje žuvusio Rusijos kareivio laidotuves Sudislavskio kaime, Kostromos srityje. Moteris savo akimis matė, kaip apie 8 valandą vakaro į šalia jos namo esančias kapines įriedėjo sunkvežimis, iš kurio išlipę vyrai paskubomis ėmė kasti kapo duobę. „Tarsi jie būtų kažką slepiantys vagys“, – „Newsweek“ žurnalistei kalbėjo liudininkė.

Netrukus prie kapinių ėmė rinktis kaimo gyventojai – jiems pasirodė keista, kad kažkas laidojamas tokį vėlyvą metą. Kažkuris iš kaimiečių pastebėjo, kad kapinių dalis, kurioje kastuvais darbavosi vyrai, yra skirta žuvusiems kare.

Tuo metu, kai NATO šalių vadovai tarėsi, ką daryti dėl Rusijos karo Ukrainoje, o Vladimiras Putinas su Kijevu derėjosi dėl ugnies nutraukimo, Rusijos visuomenė baisėjosi pranešimais apie slaptas Rusijos karių laidotuves: dingę sūnūs, vyrų skambučiai žmonoms ir maldavimai išgelbėti juos, sudarkyti kūnai, vežami karstuose į Orenburgą, Pskovą, Murmanską, Dagestaną ir kitus Rusijos regionus.

Nežinojau, kad mus veža į Ukrainą, aš ir kiti kariai manėme, kad mes vykstame į pratybas. Jei būčiau žinojęs, kad mus siunčia į karą, būčiau labai greitai grįžęs į Kostromą, nes turiu du mažus vaikus.

Per kelias pastarąsias dienas kare, kuris Rusijoje oficialiai „nevyksta“, žuvusių Rusijos karių skaičius ėmė augti.

Kankino nuolatinė mirties baimė

Žuvusio kario kūnas, pargabenamas cinko karste, vadinamas „kroviniu 200”, šį terminą rusai gerai pamena dar nuo karo Afganistane laikų.

Vienas samdomas karys, kuris vyko į Ukrainą, interviu telefonu „Newsweek“ teigė, kad tai buvo ilgiausias rugpjūtis jo gyvenime.

Kas buvo blogiausia? Sužeisti draugai, mirštantys Rostovo prie Dono ligoninėse, lavonai cinko karstuose ir didelė tikimybė pačiam sugrįžti kaip „kroviniui 200“.

„Kai važiavome traukiniu, nežinojau, kad mus veža į Ukrainą, aš ir kiti kariai manėme, kad mes vykstame į pratybas. Jei būčiau žinojęs, kad mus siunčia į karą, būčiau labai greitai grįžęs į Kostromą, nes turiu du mažus vaikus“, – sakė desantininkas.

Jis prisipažino, kad tuo nelengvu laiku jam labiausiai rūpėjo būrio draugai, žmona ir vaikai. Vyras prisipažino, kad mažai kam iš Rusijos karių suprantama V.Putino „Novorusijos“ idėja.

Tačiau paklaustas, kas yra didžiausias Rusijos priešas, pašnekovas atsakė staigiai: „JAV.“

Per kelias dienas fronto linijose desantininkas sulyso iki kaulų – ne dėl to, kad neturėjo ką valgyti, o dėl nuolatinės mirties baimės, kurios ligi tol niekada nebuvo jautęs.

Paskui jo pulkas buvo grąžintas į Rostovą, kur vyrai maudėsi pirtyje ir pagaliau galėjo pamiegoti. Tai buvo galimybė pabūti ramiai, trumpai pabendrauti su šeimomis.

Uniformas be skiriamųjų ženklų pirko žmonos

Tam, kad niekas nesuprastų, jog jie – Rusijos kariai, prieš vykstant į Ukrainą vadai įsakė apsivilkti uniformomis, panašiomis į Vakarų armijų. Jas už savo pinigus kariams turėjo nupirkti jų žmonos.

Jie mus rytoj siunčia į mėsmalę, jeigu būtume žinoję tiesą, niekas iš mūsų nebūtų sutikę už 1 tūkst. dolerių per mėnesį būti gyvas sudegintas Ukrainoje.

Niekas nepaprašė pasirašyti kokių nors dokumentų, nors sutartyse su samdomais kariais nenumatyta galimybė juos gabenti kovoti į kitą kraštą.

„Niekada nesakiau, kad noriu ten vykti, tačiau bet koks bandymas ištrūkti būtų beprasmiškas. Jie mus rytoj siunčia į mėsmalę, jeigu būtume žinoję tiesą, niekas iš mūsų nebūtų sutikę už 1000 dolerių per mėnesį būti gyvas sudegintas Ukrainoje“, – kalbėjo trisdešimtmetį perkopęs karininkas, paprašęs neišduoti jo tapatybės.

Rusijos kariuomenės ekspertų nestebina tai, kad kariams įsakoma apsirengti uniformomis be skiriamųjų ženklų.

Vienas ekspertas iš Maskvos, atsisakęs prisistatyti, teigė, kad persirenginėjimai, arba ne savo vėliavos naudojimas šiai kariuomenei įprastas nuo Sovietų Sąjungos laikų. Taip buvo elgiamasi Afganistano ir Čečėnijos karų metu. „V.Putinas čia nieko neišrado“, – pridūrė jis.

Žmonos reikalauja paaiškinimų

Rusijos vadovams neigiant, kad į Ukrainą siunčiami kariai, socialiniuose tinkluose publikuojama daugybė tai paneigiančių nuotraukų ir video įrašų, kuriuose nusiverkusios Rusijos karių motinos maldauja V.Putiną grąžinti jų vaikus, o taip pat interviu su Ukrainos karių nelaisvėn paimtais Rusijos kariais.

Mano vyras paprašė manęs nueiti į bažnyčią ir uždegti žvakutes, kad liktų gyvas, nes juos vėl siunčia į Ukrainą.

Kasryt desantininkų žmonos renkasi prie desantininkų divizijos būstinės ir laukia paaiškinimų apie vyrų dalyvavimą „karinėse pratybose prie Rostovo“.

Moterys kalbėjosi su savo vyrais telefonu, todėl žino tiesą.

„Mano vyras paprašė manęs nueiti į bažnyčią ir uždegti žvakeles, kad liktų gyvas, nes juos vėl siunčia į Ukrainą“, – sakė kario žmona Veronika Cirujeva.

Žuvęs karys – 20 metų vaikinas

Tuo metu Sudislavskio kaime žinia apie slaptas laidotuves keliavo nuo durų iki durų, kol galiausiai paaiškėjo tiesa: žuvusysis yra Dmitrijus Kustovas, šauktinis, tarnavęs armijoje nuo pernai.

Dėl jo šeimai nežinomų priežasčių, jis buvo išsiųstas kariauti į Ukrainą liepos pabaigoje. „Vaikino gyvenimas buvo pernelyg trumpas“, – liūdnai kalbėjo vietiniai apie 20 metų kareivį, tyliai palaidotą prietemoje.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min