Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Fotoreportažas: Lietuvos karinių instruktorių kasdienybė rengiant Malio kariuomenę

Lietuvos kariai Malyje
Lietuvos karių, tarnaujančių ES mokymo misijoje Malyje/KAM nuotr. / Lietuvos kariai Malyje
Šaltinis: 15min
0
A A

Nuo šių metų pavasario du Lietuvos kariniai instruktoriai kartu su Suomijos ir Švedijos instruktoriais dalyvauja ES mokymo misijoje Malyje (angl. EU Training Mission Mali), kur rengia šios šalies personalą.

Pasak Lietuvos karių,  atvykus į Malį labiausiai jiems įsiminė atsidarius lėktuvo durims juos pasitikęs iš misijos Afganistane pažįstamas apie 45 laipsnių karščio vėjo gūsis ir panaši aplinka – tik smėlis čia ne rudos, o raudonos spalvos. O ir pirmoji nakvynė priminė taip pat priminė Afganistaną: palapinės, mobilūs dušai ir prausyklos.

Kaip rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime, Lietuvos kariai kartu su kitais misijoje dalyvaujančių šalių kariais įsikūrė Malio kariuomenės karininkų mokyklos teritorijoje esančiose kareivinėse, kur veikai visa reikalinga infrastruktūra. Vos tik Lietuvos karių gyvenamajame kambaryje senas oro kondicionierių buvo pakeistas nauju, lietuviai juokavo, kad kartais žmogui tiek nedaug trūksta iki visiškos laimės.

Apie 65 kilometrus nuo sostinės Bamako nutolusiame Koulikoro mokymo centre dislokuoti Lietuvos instruktoriai kiekvieną dieną susitinka su Malio kariais, veda jiems pratybas ir paskaitas. Jos vyksta Mokymo centre ir mokymo vietose už teritorijos ribų.

Su Malio kariais lietuviai instruktoriai bendrauja anglų kalba per vertėjus. Lietuvos karius maloniai nustebino tai, kad dalis vertėjų žino apie Lietuvą, pasakė net jos sostinę Vilnių.

Pasak Lietuvos instruktorių, Malio kariai imlūs mokymams ir demonstruoja didelį norą ir ryžtą mokytis. Nors Malio kario materialinis aprūpinimas kol kas tėra tik ginklas (AK-47), amunicijos diržas ir šalmas, kariams netrūksta noro mokytis, jie užduoda daug klausimų.

Koulikoro mokymo centre daugiau nei 20 Europos šalių karių pastangomis vienu metu yra ruošiama apie 700 Malio karių, kurie, baigę kursus, bus paskirstomi į tarnybos vietas kituose Malio regionuose. Pirmieji ES mokymo misijos paruošti Malio kariai buvo dislokuoti šiaurinėje šalies dalyje, kur vis dar vyksta ir kariniai veiksmai su sukilėliais.

Pratybas organizuojant už mokymo centro teritorijos ribų, dažniausiai rengiami taktikos užsiėmimai.  Čia vietos kariai mokosi individualios ir padalinio sudėties taktikos ypatumų, šaudybos ir kovinės savigynos pagrindų.

Lietuvos kariai laisvalaikio metu Malyje kaip ir misijoje Afganistane, dažniausiai sportuoja, bendrauja su kolegomis iš kitų šalių, skaito ar paprasčiausiai ilsisi.

Lietuvos kariai sako puikiai sutariantys su kolegomis iš Suomijos ir Švedijos, taip pat ir su kitų šalių kariais, kurie ir anksčiau yra tarnavę su lietuviais kitose misijose. „Džiugu, kai girdime puikių atsiliepimų apie savo kolegas, ar išgirsti kitos šalies karį mums sakant: „Labas“, o italą bandantį dainuoti Mikutavičiaus „Tris milijonus“, – apie santykius su kolegomis iš Europos šalių kalbėjo lietuviai.

ES mokymo misija – pirmoji Lietuvos karių misija Afrikos žemyne. Tai taip pat ir pirmas kartas, kai Lietuvos kariai dalyvauja bendrame Šiaurės ir Baltijos šalių kariniame junginyje.

Šios ES misijos tikslas – paruošti vietos pajėgas, kurios galėtų užtikrinti šalies teritorinį vientisumą ir atremti teroristinių grupuočių išpuolius šalies viduje. Iš viso ES planuoja dislokuoti iki 200 karinių instruktorių. ES mokymo misijos Malyje personalo sudėtis – iki 500 žmonių.

Per pastaruosius keletą mėnesių vykdant šią misiją didelės pažangos pasiekta didelės pažangos: karinai instruktoriai jau parengė pirmąjį Malio kariuomenės batalioną.

ES mokymo misija Malyje – pirmasis, bet ne vienintelis Lietuvos indėlis Afrikos žemyne. Nuo rugpjūčio į ES vadovaujamą kovos su piratavimu ir plėšimais jūroje operacija Somalyje ir prie jo krantų operaciją ATALANTA išvyks Lietuvos karių Autonominė laivų apsaugos grupė, kuri saugos Pasaulio maisto programos laivus, gabenančius paramą Somalio gyventojams.

Dalyvaudama ES vadovaujamose tarptautinėse operacijose ir misijose, Lietuva prisideda stiprinant ES bendrąją saugumo ir gynybos politiką ir ES atsako į krizes pajėgumus.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min