Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2015 02 24, 15:05

Generolas Vytautas Žukas: „Karių trūkumas kelia realią grėsmę šalies saugumui“

Kol Rusija vykdo karinę agresiją Ukrainoje, geopolitinė situacija yra labai sudėtinga, todėl Lietuvos kariuomenė jau dabar turi sukomplektuoti iki galo savo kariuomenėsdalinius. Šiuo metu mūsų šalis neturi reikiamo rezervo, o karių trūkumas yra toks didelis, kad kelia grėsmę valstybės saugumui. Tai antradienį sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Vytautas Jonas Žukas.
Vytautas Žukas
Vytautas Žukas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Šiuo metu Rusijos karinės grėsmės nėra, bet tai nereiškia, kad negali atsirasti labai greitai. Puikiai žinome, kaip greitai vystosi situacija Rytų Ukrainoje, žinome bendrą pasaulinį kontekstą, žinome, kaip sunerimusios visos NATO šalys. Situacija yra rimta“, – sakė generolas majoras V.J.Žukas.

Lietuvos kariuomenės vadas aiškino Valstybės gynimo tarybos sprendimą sugrąžinti privalomąją karinę tarnybą ir jau šiemet pašaukti 3 tūkst. jaunuolių.

„Tai, kad dabar nėra realios grėsmės, nereiškia, kad jos nebus po savaitės, mėnesio, pusmečio, metų. Mes neturime rezervo, mums trūksta karių“, – aiškino generolas.

Šiuo metu Lietuvos kariuomenę sudaro apie 12 tūkst. karių, o tai tik pusė skaičiaus, kurio reikėtų šalies gynybai. 

Dešimtyje Lietuvos kariuomenės batalionų realus etatų užpildymas siekia tik 30 procentų. Vos dviejuose batalionuose – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotame pėstininkų ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės batalione – kareivių pareigybės užpildytos 54 ir 72 procentais.

„Tai kelia realią grėsmę valstybės saugumui“, – kalbėjo kariuomenės vadas. 

Karius šauks per loteriją

Kaip vyks karių šaukimas? Generolas V.J.Žukas sako, kad bus remiamasi kitų Vakarų šalių sukaupta patirtimi.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Vytautas Jonas Žukas, Juozas Olekas, Algirdas Butkevičius ir Loreta Graužinienė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Vytautas Jonas Žukas, Juozas Olekas, Algirdas Butkevičius ir Loreta Graužinienė

„Visų pašaukti negalime. Paprastai, kai valstybė negali iš karto pašaukti viso reikiamo karių skaičiaus, tai yra daroma atrankos būdu. Visi tie, kurie yra karo prievolininkai, bus pašaukti atrankos būdu, stebint visuomenės atstovams. Labai svarbu, kad šitas procesas vyktų skaidriai, kad visi žinotų, kam ir kodėl iškrito šita, galima sakyti, loterija“, – kalbėjo Lietuvos kariuomenės vadas.

Tokį atrankos būdą JAV naudojo per Vietnamo karą. Panašų procesą Europos šalys vykdė per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus. 

Tokį atrankos būdą JAV naudojo per Vietnamo karą. Panašį procesą Europos šalys vykdė per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus. 

„Šiuo metu mes esame panašioje situacijoje“, – sakė V.J.Žukas.

Ginklų užteks

Jau šiemet į Lietuvos kariuomenės batalionus bus pašaukta apie 3 tūkst. jaunuolių – pusantro tūkstančio per trečiąjį ketvirtį ir tiek pat metų pabaigoje. Ar mūsų šalis turi reikiamą ginkluotės ir kitos įrangos kiekį?

„Mes turime ginkluotės pakankamai, infrastruktūra taip pat atitinka poreikius. Juk mes kažkada jau turėjome šauktinių kariuomenę, be to, daliniai yra pustuščiai. Jeigu bus tokie politiniai sprendimai, tai reikės galvoti apie uniformas, lovas, patalynes, maitinimą“, – 15min.lt sakė generolas V.J.Žukas. 

Šiam planui įgyvendinti šiemet reikės 30-35 mln. eurų. Lėšos bus paimtos iš gynybos biudžeto. Išlaidos vienam šauktiniui bus apie 9 315 eurų.

Šiam planui įgyvendinti šiemet reikės 30-35 milijonų eurų. Lėšos bus paimtos iš gynybos biudžeto. Išlaidos vienam šauktiniui bus apie 9315 eurų.

„Algirdo ir Birutės batalionai bus užpildomi tik profesinės karo tarnybos kariais, o kituose batalionuose bus komplektuojamos atskiros šauktinių ir profesionalų karių kuopos“, – aiškino generolas.

Šiemet pašaukti jaunuoliai būtų mokomi tik Lietuvos kariuomenės batalionuose, nes mokymo bazės dar nėra paruoštos priimti tokį kiekį šauktinių. 

Išspręstų Lietuvos kariuomenės problemas

Generolas V.J.Žukas sako, kad šauktinių grąžinimas sprendžia ir reguliariosios kariuomenės, ir rezervo problemas.

Toks sprendimas buvo pasirinktas, nes reikiamą karių skaičių pavyktų pasiekti daug greičiau nei laukiant, kol bus parengti savanoriai, besirenkantys bazinius karinius mokymus. Auganti Rusijos grėsmė reikalauja didesnio greičio.

Atlikę privalomąją karinę tarnybą, jaunuoliai bus paskirti į kariuomenės rezervą, kuris būtų panaudotas karo atveju.

Atlikę privalomąją karinę tarnyb, jaunuoliai bus paskirti į kariuomenės rezervą, kuris būtų panaudotas karo atveju. 

Šauktiniai, norintys likti Lietuvos kariuomenėje, galės dalyvauti atrankoje ir tapti profesionalais. 

„Į šauktinių tarnybos pabaigą mes galėsime traktuoti, kad jie yra pajėgūs vykdyti užduotis vieneto sudėtyje ir turėsime aktyvų rezervą penkeriems metams. Tai išsprendžia abi problemas“, – aiškino V.J.Žukas.

Generolas majoras paaiškino, kad per penkerius metus užpildyti Lietuvos kariuomenės spragas vien profesionalais yra neįmanoma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min