Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 3d. 15:05

Goro provincijoje ginkluotos kovos atsisakė dar 28 buvę sukilėliai

Nusiginklavimo ceremonija
vyr. ltn. Jurgio Norvaišos nuotr. / Nusiginklavimo ceremonija

Ketvirtadienį Afganistano Goro provincijos sostinėje Čagčarane dvi buvusių sukilėlių grupės, iš viso 28 kovotojai kartu su savo vadais Abdull Karimu ir Mullah Mosah Zarifu, atsisakė ginkluotos kovos, sudėjo ginklus ir prisijungė prie reintegracijos programos. Buvę sukilėliai vietos valdžios ir nacionalinių saugumo pajėgų atstovams atidavė ir ginklus bei šaudmenis.

Kaip rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime, buvusių kovotojų nusiginklavimo ceremonijoje, kuri vyko Goro provincijos gubernatoriaus biuro kieme, dalyvavo gubernatorius dr. Abdullah Heiwadas, Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės vadas pulkininkas Artūras Radvilas, pirmasis Japonijos ambasados Kabule sekretorius dr. Shunji Tabuchi, PAG civilinio elemento vadovas Jurgis Stanaitis, vietos saugumo pajėgų atstovai, taip pat vietos valdžios organizacijų nariai, spaudos atstovai.

„Aš ir mano buvę kovotojai atvykome iš šiauriausio provincijos Čahar Sada rajono. Žinau, kad šiuo metu mūsų rajone vyksta atsakomybės perdavimo vietos policijai ir kariuomenei procesas. Suprantu, kad būtent dabar šaliai reikia vyrų, kurie ją gintų ir kurtų, o ne griautų. Todėl mes – vienuolika Afganistano sūnų – Alacho akivaizdoje pažadame keistis vardan šviesios ateities“, – kalbėjo vienos iš buvusių sukilėlių grupuotės vadas.

Kiti 17 ginkluotų kovotojų atvyko iš pietvakarinio Goro provincijos Šarako (Shahrak) rajono Kamindžo (Kaminj) kaimo.

„Šiandien matau nemažai besišypsančių veidų. Kas šypsosi, užuot tūžęs, tas visada stipresnis, sako japonų patarlė. Todėl šiuos vyrus vadinu tikrais galiūnais, nes jie nugalėjo patys save, savo pyktį ir troškimą kovoti. Linkiu kiekvienam šios garbingos šalies piliečiui šypsotis, taip nugalint pikčiausią priešą“, – kalbėjo Japonijos ambasados Kabule sekretorius dr. S.Tabuchi. Visame Afganistane vykstančią taikos ir reintegracijos programą reikšmingiausiai finansiškai remia Japonija. Šios šalies ofisas PAG veikia nuo 2009 m. ir kuruoja Japonijos įgyvendinamas vystomojo bendradarbiavimo programas ir projektus Goro provincijoje.

Birželio 26 d. Daulatjaro (Dawlat Yar) rajone vykusios oficialios ceremonijos metu paskelbta apie trečiojo atsakomybės už saugumą perdavimo etapo pradžią Goro provincijoje, kuriame dalyvauja Lal va Sardžangalas (Lal Wa Sarjangal), Čahar Sada (Chahar Sadah) ir Daulatjaras. Atsakomybės perdavimo procesas Čagčarano rajone pradėtas dar š. m. sausio 4 d. Šiuo metu atsakomybės perdavimo procesas vyksta Goro teritorijoje, kurioje gyvena apie 80 procentų provincijos gyventojų.

Goro provincijoje Afganistano taikos ir reintegracijos programos (angl. Afghanistan Peace and Reintegration Program) įgyvendinimu rūpinasi Taikos komitetas (angl. Provincial Peace Committee, PPC), kurį sudaro 23 nariai. Šios programos, kuri šalyje veikia nuo 2011 metų vasario mėnesio, dėka reintegrantams suteikiama galimybė įgauti specialybę arba pradėti savo verslą, pakeisti gyvenimo būdą atsisakant kovos. Siekint buvusius kovotojus įtraukti į bendruomenės gyvenimą organizuojami projektai, kurie yra naudingi ne tik jiems patiems, bet ir visai bendruomenei.

Šiuo metu tarnybą Lietuvos vadovaujamoje Goro provincijos atkūrimo grupėje atlieka penkioliktoji karių pamaina (PAG 15), kuri suformuota daugiausia iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono karių. Tai jau antroji PAG Lietuvos karių pamaina, kurios pagrindą sudaro Birutės bataliono kariai – dalinio kovinė vėliava Afganistane plevėsavo 2008 metais.

PAG civilinis elementas sudarytas iš Lietuvos, Japonijos ir JAV ofisų, atstovaujančių savo valstybių vyriausybes ir vykdančių vystomojo bendradarbiavimo programas bei projektus. Lietuvos ofiso veiklą organizuoja du specialiosios misijos darbuotojai, Japonijos – keturi vystomojo bendradarbiavimo patarėjai, o JAV – vienas valstybės departamento atstovas ir du JAV vystymo agentūros patarėjai.

Šių metų sausio 4 d. Afganistano Goro provincijos sostinėje Čagčarane paskelbus atsakomybės už Čagčarano miestą ir jo rajono saugumą perdavimo vietos valdžiai pradžią, nuosekliai didinama vietos saugumo pajėgų – kariuomenės ir policijos – atsakomybė už savo šalies saugumą. Taip pat yra stiprinami vietos administracijos gebėjimai ir tęsiami vystomojo bendradarbiavimo projektai. Čagčarane veikiančios Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės pagrindinė užduotis bus rengti Afganistano nacionalines saugumo pajėgas, didžiausią dėmesį skiriant patariamajai funkcijai.

Goro provincijos atkūrimo grupės stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Suomijos, Čekijos, Ukrainos, Kroatijos ir Bulgarijos atstovai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min