Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Į kariuomenę patekę klierikai: dvasininkai ir kariškiai turi daug bendro, skiriasi jų ginklai

Kauno, Telšių ir Vilniaus kunigų seminarijų klierikai jau daugiau kaip savaitę gyvena karių gyvenimą. Mėnesiui kariais tapusių būsimųjų dvasininkų vadai sako, kad su klierikais dirbti yra lengviau nei su kitais į kariuomenę atėjusiais jaunuoliais, o patys klierikai teigia kiekvieną dieną besimeldžiantys už taiką.
Kunigų seminarijų klierikai Mokomajame pulke Rukloje
Kunigų seminarijų klierikai Mokomajame pulke Rukloje / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Keturių savaičių specialų Pilietinio ugdymo kursą Mokomajame pulke Rukloje 26 klierikai iš Kauno, Vilniaus ir Telšių kunigų seminarijų pradėjo liepos 16 d. Ta proga išplatintame Krašto apsaugos ministerijos pranešime buvo akcentuota, kad „toks kursas pirmą kartą organizuojamas pagal Lietuvos kariuomenės ir Lietuvos vyskupų konferencijos bendradarbiavimo sutartį, kuria siekiama bendradarbiauti pilietinio ir patriotinio ugdymo srityje, suteikti klierikams karinio pasirengimo žinių ir įgūdžių, kuriuos jie ateityje galėtų panaudoti kaip būsimi karo kapelionai ar kapelionų padėjėjai, vykdydami karių sielovadą. Kurso tikslas – išugdyti kurso klausytojų savybes bei vertybes, suteikti jiems teorinių žinių ir praktinių įgūdžių, būtinų ne ginklu ginti valstybę“.

KAM taip pat informavo, kad mokymų metu klierikai turėtų būti supažindinti su kariuomene, jos istorija, su kariuomenės kapeliono veikla, taip pat turėtų mokytis teikti dvasinę pagalbą stresinėse situacijose ar krizių atvejais.

„Dirbti su klierikais yra lengviau, jie atvyko jau pasiruošę“

„Klierikų diena, kaip ir kiekvieno kario Mokomajame pulke, prasideda 5.45 val. Jie keliasi ir atlieka mankštą. Vėliau tvarkosi ir eina pusryčiauti. Po pusryčių vyksta bendra Mokomojo pulko rikiuotė. Pasibaigus rikiuotei, klierikams skiriama dešimt minučių maldai. Tuomet prasideda užsiėmimai. Jie vyksta iki 13.10 val. Tada eina pietauti. Po pietų – vėl malda. 14 val. vėl prasideda mokymai. Jie vyksta iki 17.30 val. Pasibaigus mokymams, klierikai eina į Mokomojo pulko muziejų, kur vyksta mišios“, – apie būsimųjų dvasininkų dienotvarkę pasakoja būrio vadas vyr. leitenantas Deivydas Mažeika.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Būrio vadas vyr. leitenantas Deivydas Mažeika.
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Būrio vadas vyr. leitenantas Deivydas Mažeika.

Būrio vadas akcentuoja, kad visų mokomojo pulko karių dienotvarkė yra vienoda. Tik klierikams sudarytos sąlygos tris kartus per dieną pasimelsti

Specialus Pilietinio ugdymo kursas klierikams yra šiek tiek panašus į bazinį kario kursą. Tačiau, pasak D.Mažeikos, šis kursas yra trumpesnis, kadangi kai kuriems dalykams skiriama mažiau pasiruošimo valandų. Esminis skirtumas – į kitą savaitę prasidėsiančias taktikos pratybas klierikai vyks be ginklų.

„Viskas yra taip sugalvota, kad jie turėtų koncentruotis į apsauga. Jie turės išmokti saugotis menamo priešo, todėl į pratybas vyks be ginklų“, – sako vyr. leitenantas.

Būrio vadas teigia nepastebėjęs, kad kažkam iš klierikų kariuomenės gyvenimas būtų nepakeliamai sunkus.

„Gal kam nors pirmomis dienomis reikėjo priprasti prie uniformos. Tačiau iš esmės, dirbti su klierikais yra lengviau, nei su jaunuoliais, į kariuomenę atėjusiais iš gatvės. Klierikai pripratę prie disciplinos, jie greičiau įsisavino bendrą rikiuotę, yra paklusnesni, per paskaitas viskuo domisi, užduoda daug klausimų. Jiems viskas įdomu. Kitiems jaunuoliams pirmomis dienomis kariuomenėje būna didžiulius stresas. O klierikai jau yra pasiruošę, jie pripratę prie tvarkos. Jie taip pat keliasi anksti ryte. Seminarijose jie irgi turi griežtą dienotvarkę. Jie pas mus jau atvyko pasiruošę“, – sakė vyr. leitenantas D.Mažeika.

Vieni bandytų pašaudyti, kiti prie ginklo nenori liestis

Vilniaus kunigų seminarijos antrakursis Gabrielius Satkauskas sako galvojęs, kad vyksta į karinę stovyklą. „O papuolėm į tikrą kariuomenę“, – šypsosi 21 metų klierikas.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Kunigų seminarijų klierikai Mokomajame pulke Rukloje
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Kunigų seminarijų klierikai Mokomajame pulke Rukloje

G.Satkauskas sako, kad jam kol kas viskas įdomu. Pirmą savaitę būsimieji dvasininkai mokėsi daugiau teorinių dalykų. Prasidėjus antrai savaitei, pradėjo daugėti praktikos.

„Įdomu tai, kad gyvename taip, kaip visi kariai. Mūsų dienotvarkė yra ta pati, tik mums sudarytos sąlygos pasiruošti. Neduos ginklų per pratybas? Kiekvienam iš mūsų tai labai asmeniška. Vieni nori paliesti ginklą, nori pašaudyti. Tačiau yra tokių, kurie liestis prie ginklo nenori. Asmeniškai aš norėčiau paimti į rankas ginklą, pabandyti pašaudyti... Bet, žinoma, tai būtų tik pramoga. Jeigu su ginklu reiktų daryti kažką rimčiau, aš nuo to atsiribočiau“, – sako G.Satkauskas.

Vaikinas tvirtina, kad atsidūrus kariuomenėje, ne vienas jau susimastė apie tai, koks yra karo kapeliono darbas. Tačiau ar ateityje norėtų pats tapti kapelionu, Gabrielius dar nežino.

„Aš jaučiu, kad man labiau patinka su jaunimu dirbti. Tad šiandien aš dar nežinau, kaip ateityje tarnausiu Dievui, kokiu kunigu tapsiu. Bus taip, kaip Dievas nutars“, – tvirtina būsimasis dvasininkas.

Pagrindinis skirtumas tarp kariškio ir dvasininko gyvenimo – ginklai

Dešimt metų už G.Satkauską vyresnis Kauno kunigų seminarijos penktakursis Nerijus Pipiras sako, kad iki šiol kariuomenę iš arti jis buvo matęs tik šventėse ar pro šalį žygiuojant kareiviams. Dabar jam pasitaikė proga į kariuomenę pažvelgti iš vidaus.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Kunigų seminarijų klierikai Mokomajame pulke Rukloje
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Kunigų seminarijų klierikai Mokomajame pulke Rukloje

„Visko man čia pasitaiko. Kartais žygiuot nesiseka. Tačiau galiu tik pasidžiaugti, kad mums paskirti vadovai yra labai atviri. Jie viską parodo, pataria, viskuo dalijasi. Smagu, kad gyvename kareivinėse. Galime bendrauti su visais kariais. Dažnai jie patys pas mus ateina pasikalbėti“, – pasakojo N.Pipiras.

Klierikas sako, kad kiekvieną dieną meldžiasi už taiką ir lygina kariškių bei dvasininkų gyvenimą.

„Kariškio ir dvasininko gyvenimas skiriasi ginklais. Dvasininkai turi ne materialų ginklą. Jų ginklas – Dievo žodis. Toks pagrindinis skirtumas tarp dvasininkų ir kariškių“, – svarsto penktakursis.

Jam antrina ir 23 metų Gediminas Paulius iš Telšių kunigų seminarijos. Pasak jo, kariai ir dvasininkai turi daug bendro, skiriasi jų kovos būdai.

„Dvasininkai irgi yra kariai. Jie yra Kristaus kariai ir kovoja už gėrį. Jie kovoja malda“, – sako G.Paulius.

Klierikas pripažįsta, kad kariuomenė – didelis pokytis jo gyvenime. Tačiau panašumų tarp seminarijos ir kariuomenės yra gana daug.

„Kadangi seminarijoje yra tam tikra tvarka, tai karinė disciplina nenustebino. Kiek netikėta buvo tai, kad čia susitiko visų trijų seminarijų klierikai. Susitikome savo brolius. O tai padaryti mes galime retai. Mes susitinkame tik per atlaidus ar panašiomis progomis“, – sako G.Paulius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius