Dabar populiaru
Publikuota: 2014 kovo 24d. 23:26

Į nelaisvę Kryme patekusių ukrainiečių košmaras: kankinimai, nupjauta ausis ir peršautos kojos

Jurijus Ševčenko
novychas.info nuotr. / Jurijus Ševčenko

Kovo 20 dieną Kryme laisvę atgavo septyni pagrobti ukrainiečiai. Baltarusijos žurnalistas Dmitrijus Galko iš „Novy Chas“ Chersono ligoninėje aplankė du iš jų – žiauriai sumuštus, peršautomis kojomis ir nupjauta ausimi.

Andrejus Ščekunas – ukrainietis iš Lvovo, filologas, pastaruosius 23 metus gyvenęs Bachčisarajuje su žmona ir trimis vaikais. Jo žmona – krymietė, vaikai irgi gimę čia. Jis vadovavo nevyriausybinei organizacijai „Ukrainos namai“, kovojo už ukrainietiškas mokyklas, pastaraisiais mėnesiais buvo aktyvus Euromaidano judėjimo Kryme narys.

200-ųjų Ukrainos poeto Taraso Ševčenkos gimimo metinių išvakarėse jis į Simferopolio stotį atvyko pasiimti 50 Ukrainos vėliavų, kurios buvo atgabenamos iš kontinentinės Ukrainos. Tačiau jis beveik dviem savaitėms atsidūrė nelaisvėje.

„Jie rėkė – ožy, išgama tu, atvažiavai čia mums gyvenimą gadinti. Tuomet priekyje sėdėjęs vyras išsitraukė peilį ir pagrasino mane supjaustyti gabalais. Tuomet jis nupjovė man dalį ausies...“, – pasakoja J.Ševčenko

Jurijus Ševčenka – iš Pavlohrado. Jis niekada ypatingai nesidomėjo politika. Antrą kartą savo gyvenime vyko į Krymą – manė, kad ten jau viskas ramu ir gerai.

Pasiėmė būtiniausių daiktų ir su kuprine ant pečių išvyko į kelionę. Kelionė jam taip pat baigėsi Simferopolio stotyje – jį sučiupo Kryme siautėjantys prorusiški radikalai. 

„Jie buvo labai agresyvūs. Į mano klausimą, ar jie yra milicininkai, buvo atsakyta užlaužiant rankas man už nugaros, jas surakinant ir įmetant į automobilį. Mane numetė ant žemės už priekinių sėdynių“, – prisimena J.Ševčenka.

„Jie rėkė: ožy, išgama tu, atvažiavai čia mums gyvenimą gadinti. Priekyje sėdėjęs vyras išsitraukė peilį ir pagrasino mane supjaustyti gabalais. Tuomet jis nupjovė man dalį ausies“, – pasakoja J.Ševčenka.

Jurijus buvo kažkur nuvežtas ir išmestas ant žemės. Jį ant grindinio pradėjo spardyti, o tuomet jis buvo perduotas kitai grupei vyrų. Anot jo, pirmieji pagrobėjai buvo panašūs į vadinamuosius „savigynos būrių“ narius, tai antroji grupė buvo panašūs į karius – su kaukėmis, turėjo racijas ir automatus. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Krymo ekstremistai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Krymo ekstremistai

Vienas iš jų riktelėjo: „Šauk jam į jo prakeiktas kojas“, ir Jurijus pajuto veriantį skausmą abiejose savo kojose. Guminės kulkos buvo ištrauktos tik prieš kelias dienas Chersono ligoninėje.

Tuomet pagrobėjai Jurijų nuvilko į kitą kambarį ir numetė ant grindų. Jaunas vyras buvo paliktas kuriam laikui gulėti savo paties kraujo klane, tuomet išrengtas iki apatinių ir lipnia juosta pririštas prie kėdės. Paklausęs, kur jis dabar yra, sulaukė atsakymo: „Pagalvok, kur vykai, ką planavai. Argi nežinai, kur tu patekai?“. Vienas iš ginkluotų vyrų prie Jurijaus galvos prikišo šautuvą ir imitavo šūvių garsus. Vyras tuomet buvo prirakintas prie radiatoriaus.

„Jie nuolat klausinėjo ir tardė. Bet aš neturėjo ką slėpti. Aš jiems sakiau tiesą, bet jie ja nebuvo patenkinti. Jie norėjo išgirsti istorijas apie karius, kurie slepiasi kalnuose. iš kur man apie juos žinoti?“, – pasakoja J.Ševčenko. 

Vienas vaikinas, kuris buvo Maidane Kijeve, buvo nuolat žeminamas. Ne tik fiziškai kankinamas, bet jam liepta ir giedoti Rusijos himną, šaukti „Šlovė Rusijai“ ir pan.

Jurijų tuomet nugabeno į kambarį, kur buvo ir daugiau pagrobtųjų – jiems visiems buvo užrištos akys, jiems dienų dienas nebuvo leista pasinaudoti net tualetu. Jurijus sakė, kad jam net šiek tiek pasisekė – dėl galvos traumos jam buvo leista miegoti ant čiužinio, o kiti pagrobtieji turėjo gulėti ant grindų.

Vienas vaikinas, kuris buvo Maidane Kijeve, buvo nuolat žeminamas. Ne tik fiziškai kankinamas, bet jam liepta ir giedoti Rusijos himną, šaukti „Šlovė Rusijai“ ir pan. Nuolat ateidavo naujų vyrų, kurie užsiimdavo kankinimu. „Nors aš jo visiškai nepažinojau, man plyšo širdis – mums visiems plyšo. Jis taip klykdavo! Atrodė, kad atsidūriau pragare visiems laikams“, – drebančiu balsu košmarą prisimena J.Ševčenka.

A.Ščekunas sako, kad jį ir jo kolegą – 64 metų profesorių iš Simferopolio Žemės ūkio universiteto Anatolijų Kovalskį – Simferopolio stotyje sulaikė vyrai su šv.Georgijaus kaspinais ant rankų – Rusijos simboliais. Pagrobėjai juos nugabeno į milicijos komisariatą ir įmetė į rūsį.

Abu vyrai buvo sumušti, jiems surištos rankos, ant akių užrišti raiščiai. Jie buvo išrengti nuogai, mušami. Pagrobėjai reikalavo išduoti „Dešiniojo sektoriaus“ slaptavietes, vardus, slaptažodžius.

Paleisti iš nelaisvės vyrai tebegydomi ligoninėje. A.Ščekunas jau nusprendė, kad jis su šeima kraustysis iš Krymo į kontinentinę Ukrainą. Bachčisarajuje jis turi dviejų kambarių butą, A.Kovalskis Simferopolyje turi namą. Tačiau jie sako ten tikrai negrįšiantys – bent jau tol, kol ten valdžią turi paranojiški sadistai.

Daugiau nuotraukų galite pamatyti čia.

VIDEO: Nelaisvėje buvusių ukrainiečių gydytojas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min