Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 23d. 06:18

Kiborgų istorija Donecko oro uoste baigta: kaip vyko mūšis dėl sugriauto uosto?

„Pravyj Sektor“ kiborgai, kurie gina terminalą.
Slyvos nuotr. / „Pravyj Sektor“ kiborgai, kurie gynė terminalą.

Kruvinas mūšis dėl Donecko oro uosto baigėsi. Per 242 dienas kiborgais vadinami ukrainiečiai atrėmė apie 160 prorusiškų separatistų ir Rusijos desantininkų puolimų. Kaip vyko vadinamasis Antrasis mūšis dėl Donecko oro uosto?

Ukrainos kariai Donecko Sergejaus Prokofjevo tarptautinį oro uostą užėmė 2014 metų gegužę. Iki rugpjūčio 20-osios vyko kruvini susirėmimai. Pirmąjį mūšį sustabdė vadinamoji Minsko taikos sutartis.

Tiesa, ugnį nutraukė tik Ukrainos kariai, o Rusija ir prorusiški separatistai tik sumažino atakų skaičių. Galima teigti, kad puolimų sumažėjo ir todėl, kad po taikos pasirašymo į Peskų miestelį, esantį už kilometro nuo Donecko oro uosto, buvo atgabenti ukrainiečių pastiprinimai. 

Kova atsinaujino 2014 metų rugsėjo 28 dieną ir tęsėsi iki trečiadienio. Tai vadinama Antruoju mūšiu dėl Donecko oro uosto. 

Mūšis prasidėjo, kai sekmadienio rytą prorusiški separatistai pradėjo smarkų Donecko oro uosto ir šalia esančio Peskų miestelio apšaudymą iš rusiškų raketinių sistemų „Grad“ ir 120 mm kalibro minosvaidžių. 

Ukrainos kariuomenė pranešė, kad per susirėmimą žuvo 9 kariai – į BTR, kuris į Donecko oro uosto teritoriją vežė pastiprinimą iš Peskų, pataikė mina. Per apšaudymą buvo sužeisti 27 kariai. 

Separatistai teigė, kad Ukrainos kariuomenė neva pirmoji atidengė ugnį ir apšaudė Donecko priemiesčius. Tačiau panašūs prorusiškų veikėjų išpuoliai per vadinamąją taiką buvo įprastas reiškinys.

Donecko oro uoste kovojusios Ukrainos pajėgos ir Rusijos bei separatistų koviniai dariniai.
Donecko oro uoste kovojusios Ukrainos pajėgos ir Rusijos bei separatistų koviniai dariniai.

Tą pačią dieną Rusijos samdiniai užėmė pozicijas – šalia naujojo terminalo esančius Donecko priemiesčius. Iš ten jie turėjo galimybę stebėti kiborgų pozicijas ir tiksliai nukreipti artilerijos ugnį. Ukrainos žvalgybos duomenimis, tądien priemiesčiuose buvo sutelktos separatistų pajėgos.

Rugsėjo 29-osios rytą, apie 6 val., į Donecko oro uostą  vėl pradėjo skrieti „Grad“ raketos, o separatistai pradėjo puolimą. Rusijos samdinių vadas Aleksandras Zacharčenka teigė, kad ukrainiečiai apšaudė jų pozicijas minosvaidžiais, tačiau ši informacija nebuvo patvirtinta, o separatistų veiksmai rodė, kad jie puolimą planavo iš anksto.

Kelias dienas ukrainiečiai ir prorusiški veikėjai šaudė vieni į kitus, kol spalio 1-ąją pasaulį sukrėtė žinia, kad separatistų minosvaidžiai pataikė į mokyklos stadioną. Nors tądien moksleivių nebuvo, tačiau per tos dienos apsišaudymus žuvo 10 civilių. 

Išaiškėjo, kad Rusijos samdiniai savo artilerijos baterijas ir minosvaidžius slepia gyvenamuosiuose rajonuose – taip, kaip „Hamas“ teroristai Gazos ruože.

Tą pačią dieną separatistai pradėjo puolimą, per kurį buvo naudojami tankai, šarvuočiai ir raketinės sistemos „Grad“. Tada jiems pavyko užimti oro uosto teritorijoje esančius ūkinės paskirties pastatus, sugriautas degalų saugyklas ir kelis angarus. 

Separatistai teigė, kad šiuose pastatuose jie įrengė ugnies pozicijas ir apšaudė naująjį terminalą, kuriame gynėsi kiborgai.

Spalio 2-ąją samdiniai pradėjo dar vieną puolimą. Tada jiems pavyko užimti oro uosto kontrolės centrą, milicijos nuovadą ir viešbutį. Tačiau ukrainiečiai sustabdė ataką.

Ukrainos žvalgyba teigė, kad puolime dalyvavo ne tik separatistai, bet ir Rusijos specnazas, o puolėjus palaikė rusiški žvalgybiniai dronai. 

Kitą dieną puolimas tęsėsi ir separatistai dar labiau pasistūmė į priekį. Ukrainos žvalgyba teigė, kad puolime dalyvavo ne tik separatistai, bet ir Rusijos specnazas, o puolimą palaikė Rusijos armijos žvalgybiniai dronai. Kiborgų pozicijos buvo apšaudytos dūminiais sviediniais, todėl rusai ir jų kolaborantai užėmė senąjį terminalą, kuris yra visai šalia kiborgų tvirtovės. 

Tačiau tos pačios dienos vakarą Ukrainos kariai pradėjo kontrpuolimą ir separatistų bei rusų pajėgos buvo sumuštos. Per puolimą prorusiškos pajėgos prarado mažiausiai 2 tankus ir 12 karių. Kelios dešimtys buvo sužeisti, tarp jų ir Rusijos kariškiai. Per mūšį žuvo 2 Ukrainos desantininkai ir 2 „Pravyj Sektor“ savanoriai. 

Kitą puolimą separatistai pradėjo spalio 9-ąją. Prorusiški veikėjai tada pasigyrė, kad užėmė Donecko oro uostą. Tačiau šią informaciją greitai paneigė Ukrainos kariuomenė, kai publikavo naujas kiborgų nuotraukas. Separatistai turėjo pripažinti, kad puolimas nepavyko. Jie taip ir neatskleidė, kiek jų žmonių žuvo per ataką, tačiau aišku, kad Rusijos artilerija tądien užmušė mažiausiai 5 civilius. 

Mūšiai suintensyvėjo spalio 19 dieną. Separatistai susprogdino cheminių medžiagų saugyklą šalia oro uosto, buvo sužeisti 6 Ukrainos kariai. Ukrainiečių artilerija apšaudė Donecko miestą, apgriovė futbolo stadioną, kuriame buvo įkurta separatistų karinė stovykla. Taip pat sviediniai pataikė į Donbaso „valdžios“ pastatus. 

Spalio 20 dieną separatistai pradėjo dar vieną puolimą, kurį rėmė uraganinė ugnis. Buvo teigiama, kad kiborgai net buvo privesti slėptis už išlikusių betono sienų.

Spalio 20 dieną separatistai pradėjo dar vieną puolimą, kurį rėmė uraganinė ugnis. Buvo teigiama, kad kiborgai net buvo priversti slėptis už išlikusių betono sienų.

Prorusiškos pajėgos pabandė įsiveržti į oro uosto teritoriją per požeminius tunelius. Ukrainiečiams ir vėl pavyko atmušti ataką ir sulaikyti priešą.

Spalio 28 dieną terminalas buvo beveik sugriautas per bombardavimą – iš dalies nesugriuvo tik trys pirmieji aukštai.

Tądien pasirodė „Los Angeles Times“ žurnalisto Sergejaus Lokio reportažas apie tų dienų įvykius terminale. Parą su kiborgais praleidęs reporteris pasakojo, kad kautynės priminė klaustrofobišką pelės ir katės žaidimą. Ukrainiečiai tuo metu kontroliavo trečiąjį ir pirmąjį aukštus, o separatistai – antrąjį ir požemius.

Paskutinėmis spalio dienomis separatistai kasdien surengdavo bent po vieną puolimą. Amerikiečių žurnalistas tai aprašė taip: „Kiekvienas stiklas buvo sutrupintas, kiekvienos durys buvo suvarpytos kulkų arba šrapnelių.“

Lapkričio 11 dieną, maždaug po dviejų savaičių įnirtingų susirėmimų vyras prieš vyrą, Ukrainos pajėgos iškrapštė separatistus iš oro uosto teritorijos. Virš naujojo terminalo buvo iškeltos trys Ukrainos vėliavos. „Pravyj Sektor“ kiborgai pranešė, kad jie palieka terminalą, nes teritoriją tvirtai gina vyriausybės pajėgos, o jų pagalbos reikia kituose rajonuose. 

Lapkričio 16-17 dienomis buvo paskelbtos trumpos paliaubos, per kurias ukrainiečiai leido separatistams susirinkti žuvusiųjų kūnus. Po to vėl prasidėjo rusiškos artilerijos ugnis. 

Lapkričio 16-17 dienomis buvo paskelbtos trumpos paliaubos, per kurias ukrainiečiai leido separatistams susirinkti žuvusiųjų kūnus. Po to vėl prasidėjo Rusijos artilerijos ugnis. 

Gruodžio 1-ąją Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos pirmininkas Andrejus Lysenka pranešė, kad žvalgyba turi informacijos apie telkiamas Rusijos pajėgas. Svarbūs Ukrainos karo vadai teigė, kad šalia oro uosto teritorijos buvo dislokuotas Rusijos specnazas.

Ukrainos, Rusijos ir Donbaso separatistų atstovai susitiko aptarti galimų paliaubų ir bandyti sureguliuoti situaciją. Tačiau gruodžio 5-osios rytą Donecko oro uostą vėl griovė sunkioji artilerija. Įvyko susirėmimas, per kurį separatistai bandė perimti kontrolės centrą ir senąjį terminalą, tačiau kiborgams pavyko atremti puolimą. 

Šalia oro uosto esantis Peskų miestelis buvo visiškai sugriautas separatistų artilerijos. Tačiau savanoriai nepasitraukė iš pozicijų, nes gyvenvietė buvo vienintelis tiekimo kelias. Ukrainiečiai Peskus vadino Gyvybės keliu. 

Po šito mūšio „Pravyj Sektor“ pranešė, kad šalie oro uosto esantis Peskų miestelis buvo visiškai sugriautas separatistų artilerijos. Tačiau savanoriai nepasitraukė iš pozicijų.

Gruodį į Donecko oro uosto teritoriją atvyko ESBO stebėtojai, kurie turėjo prižiūrėti, kaip laikomasi taikos susitarimų. Jie teigė, kad pasitaikė apšaudymų, tačiau situacija stabilizavosi.

Tuo metu įvyko kelios Ukrainos karių rotacijos, buvo atnaujintos tiekimo linijos, todėl atrodė, kad mūšis dėl terminalo artėja prie pabaigos. 

Tačiau gruodžio 29 dieną separatistai vėl pradėjo puolimą. Per mūšį žuvo 3 ukrainiečiai ir 14 separatistų. Tuo metu prasidėjo ir prorusiškų teroristų puolimas Peskuose. ESBO stebėtojai pranešė, kad ataka buvo vykdoma trimis kryptimis, bandant apsupti miestelį, tačiau Ukrainos kariai išlaikė pozicijas.

Sausio 12 dieną Ukrainos kariai pradėjo netikėtą puolimą prieš separatistų grupelę, kuri buvo įsitvirtinusi senajame terminale. ESBO stebėtojai teigė, kad pastatas buvo beveik sugriautas, o separatistai – išvyti.

Ukrainiečiai vėl kontroliavo visą oro uosto teritoriją, tačiau tą pačią dieną nuskambėjo prorusiškų vadukų grasinimas: jeigu iki 17 val. kiborgai nepasitrauks iš oro uosto, jie bus nušluoti nuo žemės. 

Kariai nepasitraukė, o separatistai pradėjo vieną iš įnirtingiausių apšaudymų per visą antrojo mūšio istoriją. Tą sausio 12-ąją rusiškos raketos, sviediniai ir minos visiškai sugriovė kontrolės centrą – bokštą, kuris buvo tarsi kiborgų simbolis. Statinys pabiro 400 metrų spinduliu šalia naujojo terminalo. Separatistai vėliau pripažino, kad bokšto griuvėsiai smarkiai sulėtino jų vėlesnį puolimą.

Smarkus apšaudymas tęsėsi net keturias dienas. Ukrainos kariai socialiniuose tinkluose rašė, kad nesulaukę paramos kiborgai bus sunaikinti. 

Sausio 14 dieną separatistai ir rusų desantininkai pradėjo smarkų puolimą, per kurį užėmė trečdalį oro uosto ir net iškėlė vėliavą virš naujojo terminalo. Tai patvirtino ir mūšį stebėjęs AP žurnalistas. 

Sausio 14 dieną separatistai ir rusų desantininkai pradėjo smarkų puolimą, per kurį užėmė trečdalį oro uosto ir net iškėlė vėliavą virš naujojo terminalo.

Tą pačią dieną Donbaso separatistų vadai gyrėsi, kad tai pirmoji rimta jų pergalė nuo 2014 metų vasaros. Tą patį vakarą kiborgai pradėjo kontrpuolimą, per kurį separatistai prarado pirmąjį terminalo aukštą ir buvo nublokšti į antrąjį.

Vėl prasidėjo vyras prieš vyrą kovos, kurios tęsėsi iki sausio 17 dienos.

Ukrainos pajėgos pradėjo kontrpuolimą, per kurį separatistai buvo visai išvyti iš oro uosto teritorijos ir priversti susprogdinti tiltą, vedantį į Donecką – atrodė, kad ukrainiečiai atakuos miestą. ESBO stebėtojai pranešė, kad ukrainiečiai smarkiai apšaudo Donecką. Separatistai slepia artileriją gyvenamuosiuose rajonuose.

Tądien abi pusės teigė, kad kontroliuoja oro uostą. Separatistų vadai pripažino, kad per mūšius žuvo 16 jų kovotojų, o dar 60 buvo sužeisti.

Antrasis mūšis dėl Donecko oro uosto baigėsi naktį iš sausio 20-osios į 21-ąją. Separatistams pavyko susprogdinti terminalo pirmojo aukšto sienas, todėl iškilo pavojus, kad konstrukcijos sugrius ir palaidos gyvus kiborgus. Tuo metu prasidėjo didelis puolimas, prorusiški veikėjai ir Rusijos specnazas apsupo terminalo likučius, todėl ukrainiečiai buvo evakuoti.

Beveik visi terminalą gynę vyrai buvo sužeisti. Kiek žuvo, nėra tiksliai žinoma. Skaičiai svyruoja nuo 11 iki 37.

Beveik visi terminalą gynę vyrai buvo sužeisti. Kiek žuvo, nėra tiksliai žinoma. Skaičiai svyruoja nuo 11 iki 37.  Dar keliolika karių pateko į separatistų nelaisvę ir sausio 22 dieną buvo vedžiojami Doecko gatvėmis, kad vietiniai iš jų tyčiotųsi.

Separatistai teigė, kad užėmė ir Peskus, tačiau čia esantys lenkų žurnalistai tai paneigė. Mūšis dėl miestelio tęsiasi iki šiol (tekstas buvo parašytas ketvirtadienį, – red. pastaba). Per apšaudymus buvo sunkiai sužeistas „Pravyj Sektor“ savanorių vadas Dmitrijus Jarošas.

* * *

Iki šiol nėra žinoma, kiek kiborgų, separatistų ir rusų žuvo per antrąjį mūšį dėl Donecko oro uosto. Yra viešai skelbiamų duomenų, tačiau jų tikslumu smarkiai abejojama.

Ukrainos kariuomenė teigė, kad neteko 65 karių, 129 buvo sužeisti, o 24 pateko į Rusijos ir separatistų rankas. 

Separatistai teigia, kad neteko 46 žmonių ir 62 buvo sužeisti, tačiau beveik nekyla abejonių, kad šie skaičiai yra bent kelis kartus sumažinti. Beveik neabejojama, kad prorusiški veikėjai neteko 3-5 kartus daugiau žmonių nei žuvo kiborgų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Smurto randai

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

24sek

Čempionų lygoje – netikėtai užliepsnojęs A.Juškevičius

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

24sek

„Rytas“ pralaimėjo paskutinių minučių dramą prieš „Uniks“

Kultūra

Už 100 JAV dolerių Danas Brownas žada atskleisti bestselerių rašymo subtilybes

Gyvi regionai

A.Bružas Visagine rado universitetą su aštuoniais fakultetais

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Puspriekabių šoninės apsaugos: kaip jos gali išgelbėti gyvybę?

Verslas

J.Didžiulis apie Reformatų skvero atnaujinimą: taip ardomas pasitikėjimas

Aktualu

Šalia D.Trumpo įamžintas „mažylis“ V.Putinas prajuokino rusų internautus

Aktualu

Tarp kultūros įstaigų plinta informacija: valdžia planuoja muziejų jungtuves

Naujienos

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Smurto randai

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

24sek

Čempionų lygoje – netikėtai užliepsnojęs A.Juškevičius

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

24sek

„Rytas“ pralaimėjo paskutinių minučių dramą prieš „Uniks“

Kultūra

Už 100 JAV dolerių Danas Brownas žada atskleisti bestselerių rašymo subtilybes

Gyvi regionai

A.Bružas Visagine rado universitetą su aštuoniais fakultetais

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Puspriekabių šoninės apsaugos: kaip jos gali išgelbėti gyvybę?

Verslas

J.Didžiulis apie Reformatų skvero atnaujinimą: taip ardomas pasitikėjimas

Aktualu

Šalia D.Trumpo įamžintas „mažylis“ V.Putinas prajuokino rusų internautus

Aktualu

Tarp kultūros įstaigų plinta informacija: valdžia planuoja muziejų jungtuves

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min