Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teroristai Kijevui: norite aukų kūnų – skelbkite paliaubas

Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vieta rytų Ukrainoje
„Scanpix“/„Reuters“, AFP nuotr. / Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vieta rytų Ukrainoje
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Ukrainos valdžia pranešė su teroristų atstovais pasiekusi susitarimą, kad šie leis iš Malaizijos lėktuvo katastrofos vietos išvežti aukų kūnus. Tačiau teroristai pareiškė, kad tai bus padaryta tik tuomet, kai Kijevas paskelbs paliaubas. Įtariama, kad lėktuvą ketvirtadienio vakarą numušė Rusijos remiami teroristai. Žuvo visi juo skridę žmonės – 298. Gelbėtojai jau surado 196 kūnus, bet teroristai neleidžia jų išvežti, tad žuvusieji didžiuliame karštyje jau kelias dienas guli pakelėje, tiesiog sudėti į juodus maišus.

Žuvusiųjų sąrašą galite rasti čia.

Papildyta 11.44 val. V.Putinui – paskutinė galimybė

Vakarų šalys griežtu tonu ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant Malaizijos lainerio katastrofą Ukrainoje. Maskva neigia esanti kaip nors susijusi su ta katastrofa ir kelia prielaidą, kad lėktuvą numušė Kijevo ginkluotosios pajėgos.

Nyderlandai, kurių piliečiai sudarė daugumą iš 298 žmonių, buvusių oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuve, skridusiame iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, pareiškė esantys „įtūžę“ dėl elgesio su aukų palaikais, pabirusiais daugelio kilometrų ilgio teritorijoje, ir prašė Ukrainos prezidento pagalbos pargabenti žmones namo.

„Jis turi paskutinę galimybę parodyti, kad yra nusiteikęs padėti“, – sakė Nyderlandų premjeras Markas Rutte po pokalbio telefonu su V.Putinu.

Jis turi paskutinę galimybę parodyti, kad yra nusiteikęs padėti, – Nyderlandų premjeras Markas Rutte sakė po pokalbio telefonu su V.Putinu.

Didžioji Britanija, kuri per šią katastrofą neteko 10 piliečių, sakė, kad Rusijai gali būti paskelbtos tolesnės sankcijos. Ministras pirmininkas Davidas Cameronas, rašydamas sekmadieniniame laikraštyje „The Sunday Times“, pažymėjo, kad Europos šalys turėtų išnaudoti savo galią.

„Tačiau kai kada elgiamės, tarsi mums Rusijos reikėtų labiau negu Rusijai reikia mūsų“, – pastebėjo jis.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris laikraščiui „Bild am Sonntag“ sakė: „Galbūt dabar Maskva turi paskutinę galimybę parodyti, kad ji rimtai suinteresuota Ukrainos konflikto sprendimu.“

„Dabar – proga kiekvienam stabtelėti ir susimąstyti, kas gali nutikti, jeigu nesustabdysime šio karo“, – perspėjo jis.

Papildyta 10.32 val. Teroristai aukų kūnus nori mainyti į paliaubas

Vienas aukštas Ukrainos prorusiškų separatistų lyderis sekmadienį pareiškė, kad kovotojai užtikrins tarptautinių stebėtojų saugumą Malaizijos lainerio sudužimo vietoje tuo atveju, jeigu Kijevas sutiks paskelbti paliaubas.

„Skelbiame, kad užtikrinsime tarptautinių ekspertų saugumą incidento vietoje, kai tik Kijevas sudarys paliaubų susitarimą“, – sakoma vadinamosios Donecko liaudies respublikos „premjero pavaduotojo“ Andrejaus Purgino pranešime.

Jis paragino Kijevą „nedelsiant sudaryti tokį susitarimą“ su sukilėliais.

Leido išvežti kūnus

Apie pasiektą susitarimą pranešė Ukrainos vicepremjeras Vladimiras Groismanas, skelbia ITAR-TASS.

Anot jo, sutarta, kad teroristai leis iš katastrofos vietos išvežti „Malaysia Airlines“ lainerio „Boeing 777“ aukas.

„Pasiektas išankstinis susitarimas su tais, kurie kontroliuoja lėktuvo katastrofos teritoriją, kad kūnus bus galima išvežti“, – sakė vicepremjeras. Anot jo, kūnai pirmiausia bus nugabenti medicininei ekspertizei atlikti.

Ekspertams pavyko rasti 196 kūnus. Ukrainos valdžia teigia, kad 38 teroristai išvežė į Donecką ir ketina juose ieškoti lėktuvą numušusios raketos skeveldrų.

Ekspertams pavyko rasti 196 kūnus. Ukrainos valdžia teigia, kad 38 teroristai išvežė į Donecką ir ketina juose ieškoti lėktuvą numušusios raketos skeveldrų.

Tiesa, kol kas neaišku, ar teroristai laikysis susitarimų. Anksčiau buvo praneša, jog su Ukrainos valdžia jie sutarė dėl 20 km saugumo zonos, kad ekspertai galėtų nekliudomi apžiūrėti katastrofos vietą. Tačiau vėliau teroristai persigalvojo ir neleido Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojams dirbti. Tik šeštadienį ekspertams buvo leista apžiūrėti dalį teritorijos.

Ekspertams dar nepavyko rasti ir sudužusio lėktuvo juodųjų dėžių. Teroristai tikina, kad jų dar nerado, tačiau šaltiniai teigia, kad dėžės paslėptos Horlivkos mieste, kurį kontroliuoja teroristo Igoro Bezlerio, įtariamo davus įsakymą šauti į lainerį, grupuotė.

Juodąsias dėžes, kurias siekia gauti tarptautiniai bei Ukrainos tyrėjai, ketinama pervežti į Rusijos teritoriją, kur jų jau laukia Rusijos federalinės saugumo tarnybos karininkai.

Pasaulio lyderiai smerkia trukdymus tirti katastrofą

JAV diplomatijos vadovas Johnas Kerry šeštadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministrui, kad Vašingtonas smarkiai susirūpinęs dėl Ukrainos prorusiškų separatistų keliamų kliūčių tarptautiniams tyrėjams dirbti Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos vietoje.

JAV prezidentas Barackas Obama ir kiti pasaulio lyderiai reiškė pasipiktinimą ir reikalavo, kad Rusija visokeriopai bendradarbiautų, atliekant tyrimą, kuriam iškyla vis didesnių kliūčių, nes separatistai neįleidžia tyrėjų į teritoriją.

ESBO stebėtojams penktadienį katastrofos vietoje buvo leista dirbti tik 75 minutes, o šeštadienį – trumpiau negu tris valandas.

J.Kerry, kalbėdamasis su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu, sakė, kad „Jungtinės Valstijos giliai susirūpinusios, jog jau antrą dieną iš eilės ESBO stebėtojams bei tarptautiniams tyrėjams nebuvo užtikrinta tinkama prieiga į sudužimo vietą“, nurodė Valstybės departamentas.

„Jungtinės Valstijos taip pat labai susirūpinusios dėl pranešimų, jog kai kurių aukų palaikai ir nuolaužos toje vietoje yra judinamos ir netinkamai gabenamos iš tos vietos“, – sakoma departamento pranešime.

J.Kerry atstovė Jen Psaki pažymėjo, jog Jungtinės Valstijos smerkia nepriimtiną nesaugumą katastrofos vietoje, vadindama šią padėtį „akibrokštu visiems, kurie prarado mylimus žmones, ir orumui, kurio nusipelnė aukos“.

Pasak jos, ESBO stebėtojams penktadienį katastrofos vietoje buvo leista dirbti tik 75 minutes, o šeštadienį – trumpiau negu tris valandas.

ESBO atstovas Michaelas Bociurkiwas anksčiau sakė, kad šios Vienoje įsikūrusios organizacijos stebėtojų grupė „šiandien, jau antrą dieną iš eilės, negalėjo gauti atsakymų“ apie tyrimui itin svarbių lainerio juodųjų dėžių likimą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min