Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 spalio 19d. 20:51

Kijeve merginos su ašaromis akyse išlydėjo „Azovo“ bataliono karius į frontą

Nikolajus – didžiausia sekmadienio popietės žvaigždė Kijevo Sofijevskajos aikštėje.
Dovydo Pancerovo nuotr. / Nikolajus – didžiausia sekmadienio popietės žvaigždė Kijevo Sofijos aikštėje.

Tą sekmadienio popietę jaunasis Nikolajus neabejotinai buvo didžiausia žvaigždė Sofijos aikštėje, elegantiškai nusidriekusioje priešais Kijevo Sofijos soborą. Vaikiną taip karštai minkė artimieji ir keliolika draugų, kad jis net išpuškavo: girdi, tai yra tikra žmogaus okupacija! Taip žmogų ir uždusinti galima! Jaunas ukrainietis buvo toks susijaudinęs, kad net neišgirdo, kai „Azov“ bataliono vadas Adrejus Biletskis suriaumojo: į rikiuotę sakiau, tai galioja ir tau, Kolia! Autobusas į frontą pajudės po kelių minučių.

„Nejaučiam mes čia to karo“, – suburba taksistas, su kuriuo riedame kalvotu Kijevo senamiesčiu. Tie žodžiai nuskamba taip apatiškai, kaip fotoaparato „čik čik“, kai neišradingas turistas bando nufotografuoti Eifelio bokštą.

Užsieniečių klausimai apie karą tapo kasdienybe, kuri kijeviečių sielose trina erzinančias nuospaudas. Kalbos apie kruvinus įvykius Rytų Ukrainoje klaidžioja miesto skersgatviais, aikščių pakraščiais ir tarp aludžių stalų, tačiau tikri ukrainiečiai apie tai šneka nenoriai. Lyg mirus artimajam.

Tikri ukrainiečiai apie karą šneka nenoriai. Lyg mirus artimajam.

Ukrainos sostinę drasko prieštaringi jausmai. Viena vertus, kijeviečiai bando užsimiršti ir ištirpdyti karo baimę vėstančioje rudens saulėje, o tuo pat metu – visomis išgalėmis remti savo karius, kurie sugebėjo sustabdyti Kremliaus zombių armiją.

Parama kariams – už „Grad“ gilzes

Mugė, skirta paremti Ukrainos karius, teka taip ramiai, kad rankoje nelaikyti vienkartinio puodelio su kava – nuodėmė. Lyg nepastebėti ryškių, sultingų rudeninių lapų, kurie padengė parką prie Kijevo nacionalinio istorijos muziejaus. Nenoriu pildyti savo nuodėmių sąrašo, tad patraukiu per svajingai plaukiančią minią link kavos pardavėjo. Ten jau būriuojasi keliolika kijeviečių, kurie atėjo į mugę, bet nesiryžta pro prekystalius žengti be šventadieninio kavos puodelio.

Automobiliukas, iš kurio bagažinės kvepia pupelėmis, stovi pačiame Peizažo bulvaro viduryje. Tai miestiečių poilsio erdvė, kuri kažkuo primena Vilniaus Pilies gatvę. Kavos pardavėjas, kaip ir šalia stovintys du jaunuoliai su karinėmis uniformomis, renka paramą Ukrainos kariams, kovojantiems už savo šalies vientisumą.

Ryšį suteikia Omnitel

„Esu surinkęs per 15 sekundžių“, – rankose vartydamas „Kalašnikovą“ giriasi vaikinas, vilkintis kamufliažinę striukę. Šiandien jis ne tobulina karybos įgūdžius, bet leidžia kiekvienam norinčiam surinkti automatą, pademonstruoti savo patirtį ir už tai paaukoti Ukrainos kariams.

Karo ir infliacijos kamuojamos šalies gyventojai meta po šimtą, du šimtus grivinų.

Mažasis ukrainietis už tėčio pinigus ką tik įsigijo panaudotą minosvaidžio miną ir dviem šimtais grivinų parėmė Ukrainos karius.

„Šita gilzė – nuo „Grad“. Parvežėme tiesiai iš Donecko oro uosto“, – sako savanorė Julija Tamašiova, kuri renka paramą Ukrainos kariuomenės 30-ojo bataliono, 9-osios kuopos kariams. Su tais vaikinais drąsi moteris praleido ne vieną savaitę, rengė apie juos reportažus, o, sugrįžusi į Kijevą, ant mugės prekystalio išrikiavo Rusijos agresijos įrodymus, kuriuos dabar pardavinėja ir renka paramą savo herojams. Tai gilzės nuo automatų, minosvaidžių, raketinių ginklų, peršauti šalmai ir sutrupintos karių apsaugos.

„Imk dar tokių gilzių, tokių neturi!“, – Julija grūda metalines tūteles į sutrikusio bernioko delną. Mažasis ukrainietis už tėčio pinigus ką tik įsigijo panaudotą minosvaidžio miną ir dviem šimtais grivinų parėmė Ukrainos karius. „Šlovė herojams“, – tėtis atsisveikina su Julija ir nubanguoja Peizažo bulvaru, tvirtai spausdamas berniuko ranką.

„Visi surinkti pinigai bus skirti mūsų kariams, kurie gina Donecko oro uostą. Jiems ten labai sunku ir labai reikia mūsų pagalbos“, – sako moteris.

Šis renginys – vienas iš nedaugelio ženklų Kijeve, kad Ukrainoje vyksta karas.

Patriotiškumas pravirkdė mylimąsias

Jeigu nuo Peizažo bulvaro paeitumėte pusę kilometro į vakarus, tai prieš save išvystumėte Sofijos aikštę, kurioje tą sekmadienio popietę keli šimtai Kijevo gyventojų atvyko atsisveikinti su „Azov“ bataliono kariais.

Jie išvyksta į Mariupolį. Ten kelis mėnesius bus mokomi kariauti, o tada keliaus į karščiausius Rytų Ukrainos taškus. Jų užduotis bus žvalgyba ir prevencija. Savanoriai turės surasti įsiliepsnojančius terorizmo židinius ir juos žaibiškai užgesinti.

Aš tikiuosi, kad tai greit baigsis. Bet dabar namuose bus tuščia.

„Aš tikiuosi, kad tai greit baigsis. Bet dabar namuose bus tuščia“, – ašarodama prieš kameras sako jauna mergina, kurios mylimasis už kelių akimirkų sėdės autobuse, važiuojančiame į „Azov“ karių bazę Mariupolyje, buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus vasaros rezidencijoje.

Kol jo mergina užsienio žurnalistams pasakoja apie savo skausmą, jaunasis karys stovi šalia nuleidęs galvą. Ačiū Dievui, emocijas gali paslėpti po kauke. Tokios „Azov“ taisyklės.

Tie vaikinai anksčiau buvo vadinami „Juoduoju korpusu“. Karšti partiotai, kartais pravardžiuojami kraštutiniais dešiniaisiais, dabar tapo svarbia Ukrainos karo mašinos dalimi. Nuo reguliariosios kariuomenės kareivių jie skiriasi tuo, kad kovoja ne už atlygį, bet liedami savo energiją ir patriotizmą. Už savo šalies laisvę jie kovoja nuo Maidano susirėmimų.

„Nebijo tik kvailiai. Bet baimė nėra svarbus dalykas, mes kovojame už savo šalį, už savo Ukrainą“, – sako jaunas karys, kuriam žurnalistų klausimai apie mirtį atrodo mažų mažiausiai nesuprantami.

Nebijo tik kvailiai. Bet baimė nėra svarbus dalykas, mes kovojame už savo šalį.

Stebiu jį ir suprantu, kad nesugebėsiu įtikinamai savo skaitytojams nupasakoti emocijų, kurias tądien pajutau Sofijos aikštėje.

Įsivaizduokite: Kijevas mėgaujasi sekmadienio saule, senamiesčio gatvėse groja jaunų šeimų vėžimėlių ratukai, pučia malonus vėjelis, o pusšimtis jaunų vyrų stovi prieš kameras ir savo artimuosius, bando išlikti dėmesingi visiems, tačiau iš tikrųjų galvoja tik apie vieną – frontą, į kurį juos tuoj išveš.  

Prisipažinsiu, kad aš net nežinau, kas buvo karščiau – saulės spinduliai, kurie begėdiškai linksmai ridenosi Sofijos soboro stogais ir mintyse vertė niūniuoti paryžietiškas melodijas, ar ašaros, kurias išliejo tėvai ir jaunos merginos, išlydinčios mylimuosius.

Emocijos tokios nepatogios, kad atsisėdau ant Bogdano Chmelnickio paminklo laiptų. Simboliška, kad šitą monumentą Kijeve 1888 metais pastatė Rusijos nacionalistas Michalas Juzefovičius, o dabar iš čia į kovą prieš Kremliaus agresiją pajuda jauni, sąmoningi ir patriotiški ukrainiečiai.

Šalia manęs sėdi jauna mergina, kuri bando tramdyti ašaras. Po kelių akimirkų ji staigiai pakyla, prisiartina prie tvarkingai išsirikiavusio „Azov“ būrio ir atsistoja šalia vieno kario. Vaikinas ją pastebi ir sureaguoja pasimuistydamas. Kažkodėl suprantu, ką jis jaučia: lyg norėtųsi paimti raudančios merginos ranką ir pažeisti karines taisykles, bet kartu – norisi stovėti taip ramiai, kaip reikalauja vadas ir tikslas, į kurį išvyksti.

Sunkią kovą jaunuolio viduje laimi pareiga tėvynei. Jis nesujuda. Ignoruoja paraudonavusias jaunos ukrainietės akis.

Užsirūkau. Jaučiu, kad jį dar sutiksiu Rytų Ukrainoje.

Ryšį suteikia Omnitel
Temos: 3 Ukraina Kijevas Karas
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Išbandyta savo kailiu: žygis baidarėmis Šventosios upe kupinas staigmenų

Pasaulis kišenėje

Palangos svečiai mėgaujasi ne tik jūra: aktyviai dalyvauja ekskursijose po kurortą

Aktualu

E.Gentvilas: žemi liberalų reitingai – sunkiausio partijos laikotarpio atspindys

Vardai

Mažytės teismo malonės sulaukęs D.Redikas ieškos pelningo sandėrio krepšinio aikštelėje

Kultūra

Sigito Parulskio (ne)laisvojo rašymo pratimas

„Vieni vartai“: Neymaro ašaros, maištas rgentinos rinktinėje ir paskutinis šansas vokiečiams

Sportas

„Skrieja kamuolys“: politika Kaliningrade, įsibėgėjantys brazilai ir vokiška krizė

Vardai

P.Gražulio dukros motina B.Navickaitė: „Nėščios koliojimas man buvo skaudesnis nei kilęs skandalas“

Tradicinė Rasos šventė Verkių parke

Kultūra

Kęstas Kirtiklis: Miestiečiai prieš kaimiečius?

Vardai

„Lietuvos balso“ dalyvė Carol susilaukė dukters: vardą su vyru išrinko jau per antrą pasimatymą

Aktualu

Apklausa: politiniai skandalai skandina vieną partiją – net nebepatektų į Seimą

Sportas

Flirtas pasaulio čempionate: Susitikau su penkiomis, visos buvo „už“

Aktualu

Sinoptikas: šeštadienio vakarą oras nebus toks blogas, kaip gali pasirodyti dieną

Sportas

Korėja – Meksika: kukliai įvarčius mušančios komandos žada nerezultatyvų mačą?

Maistas

2018 m. „30 geriausių restoranų“: 17 vieta: Lietuvos istorinė virtuvė „Ertlio name“

Gyvenimas

Specialistė pasidalino paprastais būdais, kaip apsisaugoti nuo uodų ir erkių

Aktualu

Kėdainiuose tazeriu dukart nukratytas kontrabandininkas pabėgo ir užsidarė namie

Verslas

Graikija džiaugiasi istoriniu susitarimu dėl skolų

Aktualu

Vilniuje – narkotikų prigrūstas „Golf“: šimtai tablečių ir dešimtys maišelių su milteliais

Naujienos

Gazas

Palangos poilsiautojus išgąsdino lietus – prie remontuojamo įvažiavimo spūsčių nėra

Gyvenimas

Vilnietei šokas: tyrimai Kauno klinikose jos močiutei baigėsi operacijomis ir kojos nevaldymu

Aktualu

Iš TS-LKD pašalintas Mantas Adomėnas trauksis iš frakcijos, bet ne iš Seimo

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: paelja iš Menorkos restorano „Cuk-Cuk“

Pasaulis kišenėje

Išbandyta savo kailiu: žygis baidarėmis Šventosios upe kupinas staigmenų

„Vieni vartai“: Neymaro ašaros, maištas Argentinos rinktinėje ir paskutinis šansas vokiečiams

Aktualu

E.Gentvilas: žemi liberalų reitingai – sunkiausio partijos laikotarpio atspindys

Sportas

„Skrieja kamuolys“: politika Kaliningrade, įsibėgėjantys brazilai ir vokiška krizė

Tradicinė Rasos šventė Verkių parke

Pasaulis kišenėje

Palangos svečiai mėgaujasi ne tik jūra: aktyviai dalyvauja ekskursijose po kurortą

Vardai

„Lietuvos balso“ dalyvė Carol susilaukė dukters: vardą su vyru išrinko jau per antrą pasimatymą

Sportas

Vokietija – Švedija: ar drąsiai svajojantys švedai leis čempionams išsiplauti suteptą mundurą?

Vardai

Mažytės teismo malonės sulaukęs D.Redikas ieškos pelningo sandėrio krepšinio aikštelėje

Kultūra

Sigito Parulskio (ne)laisvojo rašymo pratimas

Vardai

P.Gražulio dukros motina B.Navickaitė: „Nėščios koliojimas man buvo skaudesnis nei kilęs skandalas“

Sportas

Flirtas pasaulio čempionate: Susitikau su penkiomis, visos buvo „už“

Aktualu

Sinoptikas: šeštadienio vakarą oras nebus toks blogas, kaip gali pasirodyti dieną

Aktualu

Rytų Europos gyventojų dėl emigracijos sparčiai mažėja, Vakarų Europos – daugėja

Maistas

2018 m. „30 geriausių restoranų“: 17 vieta: Lietuvos istorinė virtuvė „Ertlio name“

Gyvenimas

Specialistė pasidalino paprastais būdais, kaip apsisaugoti nuo uodų ir erkių

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min