Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl JAV žvalgyba nesidalina su Ukraina itin svarbia informacija apie galimą Rusijos įsiveržimą?

Rusijos kariai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos kariai
Šaltinis: 15min
0
A A

Amerikos žvalgyba mato daug ženklų, kad Rusija rengiasi invazijai į Ukrainą. Tačiau jie šia informacija su Ukraina dalijasi labai šykščiai.

JAV žvalgybos agentūros turi išsamios informacijos, kad Rusija Ukrainos pasienyje yra sutelkusi pajėgas plataus masto įsiveržimui. Tačiau Baracko Obamos administracija su Ukraina nesidalina nuotraukomis, koordinatėmis ir kita informacija, kurioje vietoje Rusijos kariuomenė yra pasirengusi ižengti į Ukrainą, rašo „The Daily Beast“.

JAV prezidentas B.Obama reguliariai išreiškia savo solidarumą su Ukrainos žmonėmis ir perspėja Rusijos vadovą Vladimirą Putiną, kad šis sulauks skaudžių pasekmių, jeigu drįs žengti tolyn į Ukrainą. Tačiau B.Obamos administracija nenoriai dalijasi žvalgybine informacija, kuria pasinaudoję ukrainiečiai galėtų apsiginti.

JAV pareigūnai ir kongresmenai, kurie buvo supažindinti su padėtimi aplink Ukrainą, „The Daily Beast“ sakė, kad JAV kariuomenei nurodyta susilaikyti nuo detalių.

Ši analizė yra itin išsami – pateikiamos konkrečios vietovės, kur rusai telkia savo karius, detalizuojama, kokie tai daliniai ir kokia technika. Taip pat pateikiamos prognozės, kaip tie daliniai būtų naudojami invazijos metu

„Nesu tikras, kad mes išvis dalinamės tokia informacija, – sakė respublikonas Michaelis Turneris. – Akivaizdu, kad mes jiems nepateikiame itin svarbių duomenų apie Rusijos pajėgas pasienyje ir kaip Ukrainos kariuomenė galėtų jas atremti.“

Išsami JAV žvalgybos informacija apie potencialią Rusijos invaziją buvo atskleista tik Kongresui ir B.Obamos administracijai. Ši analizė yra itin išsami – pateikiamos konkrečios vietovės, kur rusai telkia savo dalinius, detalizuojama, kokie tai daliniai ir kokia technika. Taip pat pateikiamos prognozės, kaip tie daliniai būtų naudojami invazijos metu.

Tokia informacija būtų itin vertinga bet kuriai kariuomenei, besirengiančiai atremti galimą puolimą. Tačiau ypač ji reikšminga Ukrainos valdžiai, kadangi šalis neturi palydovų, daviklių ir daugelio kitų technologijų, kurios padėtų ukrainiečiamas sužinoti Rusijos pajėgumus pasienyje.

Tarp Ukrainos ir Rusijos kariuomenių – milžiniškas atotrūkis, tačiau detali žvalgybinė informacija apie Rusijos armijos geografinį išsidėstymą ir pajėgų sudėtį galėtų suteikti Ukrainai pranašumą karinės konfrontacijos metu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusų karys Kryme
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusų karys Kryme

Nors JAV dar negavo informacijos, kad sprendimas įsiveržti į Rytų Ukrainą yra priimtas, ženklai rodo, kad invazija netrukus gali prasidėti. JAV žvalgyba pasienyje su Ukraina mato tiekimo linijų, kurios būna reikalingos puolimo metu. Pasienyje taip pat yra karo lauko ligoninių, mobilių medicinos punktų, dešimtys tūkstančių pėstininkų, tankų, artilerijos. Kai Rusija paskelbė apie pratybas Ukrainos pašonėje, šioje teritorijoje iš pradžių nebuvo nei tiekimo linijų, nei medicinos punktų. 

Anot Amerikos Užsienio politikos tarybos Rusijos eksperto Stepheno Blanko, mobilių karinių ligoninių buvimas yra ypač svarbus. „Jos reiškia rengimąsi karui. Tai reiškia, kad jie pasirengę gydyti sužeistuosius“, – sakė jis.

JAV istoriškai niekada pernelyg nesidalino žvalgybine informacija su Ukraina – būdavo baiminamasi, kad per Kijevą ši informacija patektų Maskvai.

Aukšto rango JAV žvalgybos pareigūnas „The Daily Beast“ patvirtino, kad Ukraina iš JAV negauna svarbios informacijos apie Rusijos armiją Ukrainos pasienyje. Jis aiškino, kad tokios informacijos dalijimosi praktika yra grindžiama ilgamečiais susitarimais.

JAV istoriškai niekada pernelyg nesidalino žvalgybine informacija su Ukraina – būdavo baiminamasi, kad per Kijevą ši informacija patektų Maskvai.

Iki pat vasario mėnesio Ukrainos kariuomenė palaikė glaudžius santykius su Rusija. Išlieka labai didelė tikimybė, kad iki šiol Ukrainos kariuomenėje yra Rusijos karinės žvalgybos agentūros šnipų. „Mes turime atrasti pusiausvyrą tarp informacijos, kuria dalijamės, ir užsienio žvalgybos agentūrų siekio sužinoti mūsų šaltinius ir metodus“, – sakė pareigūnas.

Tačiau kongresmenas M.Turneris su šiuo požiūriu nesutinka. „Tai nėra mūsų išskirtinių metodų ir technikos klausimas. Tai yra labai paprasta beveik “Google Earth" rūšies analizė. Net ir informacija, kaip Ukrainos kariuomenė geriausiai galėtų panaudoti savo pajėgas kovoje su rusais, ukrainiečiams būtų labai naudinga“, – sakė jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai prie Rusijos sienos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai prie Rusijos sienos

Anot M.Turnerio, Ukrainos ambasadorius JAV praėjusią savaitę pabrėžė, kad Ukrainai vis dar labai reikia didelės paramos iš JAV. Šiuo metu JAV yra sutikusi Ukrainai nusiųsti 300 tūkst. maisto davinių Ukrainos kariuomkenei. 

M.Turnerio teigimu, ambasadorius davė aiškiai suprasti, kad Ukraina taip pat norėtų ir išsamios žvalgybinės informacijos apie Rusijos pajėgų pozicijas. 

M.Turneris sako nesuprantantis B.Obamos administracijos pozicijos – ypač, kai yra aiškūs ženklai apie Rusijos ketinimus užpulti Ukrainą: „Žinoma, jeigu rusai įsiveržtų, mes nenorėtume, kad jiems lengvai sektųsi, o vienas būdas tai užtikrinti yra Ukrainos kariuomenei duoti patarimų, kaip geriausia atsakyti į Rusijos invaziją. Neįtikėtina, kad mes dabar to nedarome.“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min