TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kol Rusijos kariai budi Ukrainoje, Vakarus triuškina Vladimiro Putino propagandistų armija

„Rožės pirmadienio“ karnavalas Duseldorfe
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „Rožės pirmadienio“ karnavalas Diuseldorfe
Šaltinis: 15min
0
A A

Kai mokslo vyrai kalba apie Vladimiro Putino agresiją Ukrainoje, jie dažniausiai turi omenyje karius ir tankus, nors Rusijos prezidento didžiausias ginklas yra propagandos mašina ir lengvatikė Vakarų žiniasklaida. „Forbes“ rašo apie didžiausias klaidas, kurias daro žiniasklaida, rašydama apie Ukrainos ir Rusijos konfliktą.

Iki šiol V.Putinas laimi. Jam labai rūpi, ką apie jį galvoja Vakarai ir jis yra subūręs didžiulę viešųjų ryšių specialistų armiją.

Nors Vakarai nori pateikti nešališką poziciją, jiems stebėtinai nesiseka. „Forbes“ pateikia didžiausių žiniasklaidos daromų klaidų sąrašą.

1 mitas – Ukrainos vyriausybė yra nestabili, nelegali ir jai vadovauja neonaciai. Ukrainos nušalintasis prezidentas Viktoras Janukovyčius yra korumpuotas diktatorius, todėl daug kas daro prielaidą, kad Ukrainos vyriausybė yra nepatyrusi ir demokratija nėra legitimi. Tačiau tokie teiginiai tiesiog neatitinka faktų.

Tiesa yra ta, kad V.Janukovyčiaus partija atsisuko prieš jį patį. Ukrainos parlamente šiandien dirba tie patys žmonės, kurie ten dirbo ir prieš revoliuciją. Aukščiausiosios Rados pirmininkas ir valstybės vadovas Oleksandras Turčynovas bei premjeras Arsenijus Jaceniukas abu yra buvę ministrų kabineto nariai ir patyrę politikai bei diplomatai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Oleksandas Turčynovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Oleksandas Turčynovas

Trys buvę demokratiškai išrinkti Ukrainos prezidentai viešai pasmerkė Rusijos veiksmus ir tikino remiantis Europos Sąjungos misiją Ukrainoje. Tai reiškia, kad Ukraina yra nepriklausoma valstybė, neskaitant V.Janukovyčiaus, kurį nušalino jo paties parlamentas. Naujo prezidento rinkimai numatyti gegužę.

Taip pat esama visiškai neparemtų aiškinimų, kad Ukrainos laikinoji vyriausybė yra neonacių ir ultranacionalistų vyriausybė. Tačiau tiesa yra ta, kad didžioji dalis dabartinių Ukrainos valdančiųjų yra žydai. Išsamų aiškinimą šiuo klausimu pateikia Timothy Snyderis, kurio aiškinimą anglų kalba galite rasti čia.

2 mitas – Ukraina yra suskilusi valstybė. Ukrainoje yra rusiškų regionų ir ukrainietiškų regionų, kurie nesutaria. Tam iliustruoti pasitelkiami žemėlapiai, nurodantys regionus, kurie palaiko V.Janukovyčių, o kurie – Juliją Tymošenko.

Bet kuris žmogus, stebėjęs praėjusius JAV rinkimus, žino, kad tokie pasiskirstymai yra būdingi bet kuriai demokratijai. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./J.Tymošenko paleista į laisvę.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./J.Tymošenko paleista į laisvę.

Kitas požiūrio kampas – šalies dalijimas pagal kalbą. Tokio padalijimo linijos sutampa su balsavimo už J.Tymošenko ir V.Janukovyčių linijomis. Padalijimas yra tikras, tačiau pernelyg išpūstas. Nes ir O.Turčynovo, A.Jaceniuko, J.Tymošenko, ir visų buvusių Ukrainos prezidentų gimtoji kalba yra rusų.

3 mitas – Ukraina neatlaikytų Rusijos kariuomenės. Taip, tiesa, kad Rusijos kariuomenė yra kur kas didesnė ir geriau ginkluota. Šie teiginiai, nors ir teisingi, yra ir klaidinantys.

Visų pirma, Rusija negali panaudoti visos savo kariuomenės. Labai daug karių jai reikia Čečėnijoje, Gruzijoje ir kitur. Be to, apie 70 proc. Rusijos karių yra menkai apmokyti naujokai. „Washington Post“ kalbintas kariuomenės ekspertas sakė, kad rusų kariuomenė yra kompetentinga, bet ne įspūdinga.

Tuo metu Ukrainos karinės pajėgos, nors ir mažesnės, yra apibūdinamos kaip itin veiksnios. Jie turėtų pranašumą gindami savo teritoriją ir taip pat gautų paramos iš NATO.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariuomenė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariuomenė

4 mitas – Vladimiras Putinas turi pranašumą. Dauguma komentatorių V.Putiną apibūdina kaip velnišką minčių valdovą, aplenkiantį B.Obamą ant kiekvieno posūkio. Tai yra aiškus absurdas.

Kad susidarytume įspūdį apie prastą V.Putino žaidimą, galime pasižiūrėti į finansų rinkų elgseną šio pirmadienio rytą. Akcijų biržos smuko apie 11 proc., o Rusija išleido 10 mlrd. dolerių Rusijos rublio paramai. V.Putinas turi apie 500 mlrd. dolerių rezervą, bet akivaizdu, kad taip besielgdama Rusija netemps ilgiau nei pusantro mėnesio. 

Ekonominės sankcijos dar net nepradėtos taikyti, bet jau kalbama apie dolerių atsargų trūkumą Maskvoje. Be to, V.Putinui desperatiškai reikia remti Rusijos elitą, kuris laiko savo pinigus Vakaruose.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min