Dabar populiaru
Publikuota: 2014 liepos 6d. 17:48

Kol valdžia tik kalba, Lietuvos žmonės patys ima rinkti paramą Ukrainos kariams

Ukrainos kariai
„Scanpix“ nuotr. / Ukrainos kariai

Šalies vadovai ne kartą kreipėsi į pasaulio bendruomenę, prašydami paramos Ukrainai. Jos kariuomenei trūksta ne tik šalmų, neperšaunamų liemenių ar tinkamų batų, bet ir medikamentų bei maisto. Lietuvoje buriasi piliečių iniciatyvinės grupės, kurios organizuoja maisto davinių ir pirmosios pagalbos priemonių siuntimą į Ukrainą. Prie jų galite jungtis ir jūs.

„Mūsų tikslas – suvienyti žmones, supažindinti juos su savo veikla. Norinčių padėti Ukrainai yra tikrai daug, tačiau jie išsibarstę. Tam ir įkūrėme savo grupę „Facebook“.

Armija SOS
„АРМИЯ SOS“ nuotr./Parama

Šiuo metu grupė yra uždara. Pradėję veiklą sulaukėme didelio spaudimo. Pats esu policijai pranešęs apie žmones, kurie „Facebook“ siūlė „važiuoti ukrainiečių pašaudyti.“ Ir tokių paskyrų labai daug. Mūsų grupėje atsirado žmonių, kurie norėjo mus supriešinti. Tai nepavyko. Grupė išliko, tačiau nusprendėme į ją priimti tik tuos, kurie tikrai nori padėti“, – 15min.lt pasakoja „Facebook“ grupės SOS Ukrainos kariams iniciatorius Vitalijus.

Pinigų neprašo

Pinigų nerenkame ir neprašome, – sakė iniciatyvinės grupės atstovas Vitalijus.

„Pinigų nerenkame ir neprašome“, – iš karto paaiškina pašnekovas. – Mes tiesiogiai bendradarbiaujame su ukrainiečiais, kurie subūrę savo grupę „АРМИЯ SOS.

Su šiais žmonėmis susipažinau, kai pats internete pradėjau ieškoti paramos Ukrainai grupių. Tarp jų buvo žmonių iš Vokietijos ir Švedijos. Nusprendėme, kad mums reikia suvienyti jėgas ir koordinuoti veiksmus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.“

Šiuo metu grupėje yra 120 narių. Pagelbėti pasiruošę ir užsienyje gyvenantys lietuviai bei jų draugai: „Užmezgėme kontaktus su vienos Magdeburgo bažnyčios bendruomene. Jie nori visokeriopai padėti, tačiau dažnai trūksta paprastos informacijos, kaip tai būtų galima padaryti."

Parama Ukrainos kariams
„SOS Ukrainos kariams“ nuotr./Grupės narių Vokietijoje nupirkta parama Ukrainos kariams

Vokietijos paštas nebendradarbiauja su Ukrainos paštu, nes muitinėje dingsta labai daug siuntų. Vos prieš kelias dienas lietuvė iš Vokietijos į Ukrainą norėjo išsiųsti 100 kilogramų siuntinį, tačiau to padaryti negalėjo. Ieškoma sprendimų. Paramą gali tekti perduoti per Lenkiją.

„Lietuvoje tokios problemos nėra. Aš pats prieš kelias dienas per „Lietuvos paštą“ išsiunčiau pirmosios pagalbos reikmenų siuntinį“, – pasakojo Vitalijus.

Parama pasiekia karščiausius taškus

Šiuo metu Ukrainoje yra sunkiai sužeistų žmonių. Jiems reikalingas gydymas užsienyje, pagalba medikamentais, kurių šalyje trūksta.

Pašnekovas pripažino, kad paramos rinkimas, ypač kai iniciatyva kyla virtualioje erdvėje, vis dar sulaukia daug įtarių ir skeptiškų žvilgsnių.

„Mes neprašome pinigų, kad už juos ką nors pirktume. Tikrai ne. Turime tiesioginių kontaktų su žmonėmis Ukrainoje ir jais dalijamės.

Bendraujame su dvasininku Ukrainoje, kuris tiesiogiai išvežioja paramą ir ją padalija kariams fronto linijose“, – paaiškino paramos grupės iniciatorius.

Ukrainoje yra daug sunkiai sužeistų žmonių. Jiems reikalingas gydymas užsienyje, pagalba medikamentais, kurių šalyje trūksta.

Paklaustas, kaip įsitikina, kad parama tikrai pasiekia adresatus, Vitalijus nurodė, kad šiais laikais tai nėra sudėtinga: „Ukrainiečiai paramą gabena į fronto linijas. Tai yra fiksuojama, nuotraukas ir vaizdo siužetus jie deda tose pačiose „Facebook“ grupėse.

Ukrainos kariuomenei reikia batų
„АРМИЯ SOS“ nuotr./Ukrainos kariai sulaukė paramos

Mes elgiamės lygiai taip pat – fotografuojame siuntinius, čekius, parodome, ką siunčiame ir kur tai nukeliauja. Norime, kad žmonės matytų, jog tai nėra tik žodžiai, o juo labiau kokia nors apgaulė ir raginame juos elgtis taip pat.“

Lietuvos Raudonasis Kryžius pagalbos atsisakė

Man teko bendrauti su Ukrainos Raudonojo Kryžiaus atstovais. Jie labai laukia visokeriopos paramos. Tuo tarpu Lietuvos Raudonasis Kryžius šiuo metu nevykdo jokios su Ukraina susijusios veiklos, – stebėjosi Vitalijus.

Vitalijui nuostabą sukėlė Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pozicija. Prieš kurį laiką paramą Ukrainai rinkusi organizacija šiuo metu to nebedaro.

„Man teko bendrauti su Ukrainos Raudonojo Kryžiaus atstovais. Jie labai laukia paramos. Bet Lietuvos Raudonasis Kryžius nevykdo jokios su Ukraina susijusios veiklos.

Telefonu kalbėjau su vadove ir klausiau, kaip galėtume prisidėti. Gavau atsakymą, kad šiuo atveju Raudonasis Kryžius nepasitiki privačiais fondais, o mes net fondas nesame. Tiesiog susibūrė privačių asmenų iniciatyvinė grupė, kuri bando kažką daryti“, – pasakojo Vitalijus.

Parama Ukrainos kariams3
„SOS Ukrainos kariams“ nuotr./Parama Ukrainos kariams

Jo žiniomis, į Lietuvos Raudonąjį Kryžių kreipėsi labai daug organizacijų, tačiau ne visada pavykdavo sukontroliuoti, kur ir kam nukeliavo parama ir paaukotas kraujas.

„Man buvo paaiškinta, kad net ir surinkus paramą, ją gali būti per brangu nuvežti. Ukrainos atstovai mums pažadėjo į Lietuvą paramos atvykti patys, jei jos bus surinkta. Mūsų grupėje yra žmonių, kurie gali suteikti viešbučio kambarius ir jiems padėti kitais organizaciniais klausimais“, – dėstė Vitalijus.

Vakarai nelaiko karu

Šiuo metu Ukrainoje vykstantis hibridinis karas tarptautinių paramos organizacijų nėra traktuojamas kaip karas tarp Rusijos ir Ukrainos, o veikiau kaip šalies vidaus problema.

Pilietiškai nusiteikę lietuviai susiduria ir su kita problema – šiuo metu Ukrainoje vykstantis hibridinis karas tarptautinių paramos organizacijų nėra traktuojamas kaip karas tarp Rusijos ir Ukrainos, o veikiau kaip šalies vidaus problema.

„Mes norime parodyti, kad reikia palaikyti Ukrainą, kuri nuo viduramžių mums yra artima. Šiuo metu mes girdime daug pareiškimų, bet apčiuopiamos paramos Ukrainai iš Lietuvos nėra“, – kalbėjo pašnekovas.

Ukrainos kariuomenė ilgai buvo skurdinama: „Mūsų draugai iš „АРМИЯ SOS“ sako, kad kariuomenė aprūpinta prastai. Kariams neužteko net kareiviškų batų, šalmų, neperšaunamų liemenių."

Šalmai
„АРМИЯ SOS“ nuotr./Šalmai

Paramą į Ukrainą siųsti gali kiekvienas norintis. Ukrainiečiai prašo greitai paruošiamų sriubų, kito sauso maisto, pirmosios pagalbos priemonių – tvarsliavos, pleistrų, nuskausminamųjų ir kraują stabdančių vaistų.

Tie, kurie norėtų prisidėti prie šios iniciatyvos Vitalijui gali paskambinti telefonu +370 6 47 73293 arba parašyti elektroninį laišką adresu biciusspiecius@gmail.com. Grupės koordinatorę Vokietijoje Jūratę galima pasiekti telefonu +491 70 326 1330. Jo vardas „Skype“ – slyze67.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:06
02:24
01:41

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min