Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 sausio 14d. 06:03

Krišnaitai pasiekė, kad Lietuvos kariuomenė ruoštų vegetariškus patiekalus

Šauktinių ir savanorių maitinimas
Ievos Budzeikaitės nuotr. / Asociatyvi nuotrauka
Lietuvos kariuomenėje atsiras vegetariškas valgiaraštis. Tiek profesionalūs kariai, tiek šauktiniai galės rinktis patiekalus be mėsos, žuvies ir kiaušinių. Tai buvo nuspręsta po krišnaitų religinės bendruomenės skundo.

2015 metų spalį į Lietuvos lygių galimybių kontrolierę Agnetą Lobačevskytę kreipėsi Kėdainių miesto Krišnos sąmonės religinė bendruomenė.

Krišnaitai skunde rašė, kad priėmus sprendimą atnaujinti nuolatinę privalomąją karo tarnybą, į dalinius ateis daug skirtingų tikėjimų ir pažiūrų žmonių.

„Tarp jų bus ir išpažįstančių bei praktikuojančių Krišnos sąmonės judėjimą, pagrįstą privalomais principais, kurių vienas yra – Ahimsa – neprievartos principas, nurodantis maitintis vegetariškai – be mėsos, žuvies ir kiaušinių“, – aiškinama skunde, kurį pasirašė Kėdainių krišnaitų lyderis E.Pupkevičius.

Jis teigė, kad Lietuvos kariuomenės daliniuose nėra galimybės užtikrinti tokią mitybą, o tai esą pažeidžia šauktinių teisę į tikėjimo laisvę, religijos praktiką, filosofines pažiūras.

„Galima tiesiog atsisakyti mėsos, žuvies, kiaušinių patiekalų, maitintis tik tuo, kas yra siūloma prie šio maisto. Bet tai neužtikrina maistinių medžiagų balanso, dėl ko gresia ne tik jėgų neturėjimas, sveikatos būklės pablogėjimas“, – 15min sakė teisininkė Sandra Mulevičiūtė.

Ji pasakojo, kad pati kelerius metus maitinasi vegetariškai, tad dėl valgiaraščių sunerimę šauktinių tėvai kreipėsi, prašydami teisinės konsultacijos.

Galima tiesiog atsisakyti mėsos, žuvies, kiaušinių patiekalų, maitintis tik tuo, kas yra siūloma prie šio maisto. Bet tai neužtikrina maistinių medžiagų balanso, – sakė S.Mulevičiūtė.

„Pirmiausia buvo išsiaiškintas tikslas: pasiekti, kad kariuomenėje būtų užtikrinama subalansuota vegetarinė mityba, paruošta pagal specialiai parengtą valgiaraštį lakto vegetarams“, – sakė S.Mulevičiūtė.

Krišnaitų lyderis E.Pupkevičius konstatavo, kad priešingu atveju „karo tarnybos atlikimas Krišnos sąmonę praktikuojančiam asmeniui – labai sudėtingas ir beveik neįmanomas uždavinys“.

Lygių teisių kontrolierė A.Lobačevskytė pradėjo tyrimą dėl galimos diskriminacijos religijos ir pažiūrų pagrindu Lietuvos kariuomenėje.

TAIP PAT SKAITYKITE: Po techninių klaidų paskelbti šauktinių sąrašai

Priminė kalinio bylą

Mykolo Romerio universiteto Filosofijos ir humanistikos instituto docentas dr. Andrius Sprindžiūnas teigė, kad Lietuvos kariuomenės sudaryti valgiaraščiai išties gali diskriminuoti Ahimsa principu besivadovaujančius žmones. 

„Reiktų atkreipti dėmesį, kad kai kurios indiškos kilmės religinės grupės Ahimsa principą traktuoja fundamentaliai ir iš viso atsisako tarnauti ginkluotose pajėgose, argumentuodami, kad tai prieštarauja jų sąžinei ir religiniams įsitikinimams. 

Krišnos sąmonės religinės bendruomenės atveju matome šios bendruomenės vadovų ir narių geros valios ir pilietiškumo pasireiškimą. Jie nekelia radikalaus reikalavimo atleisti jų religijos išpažinėjus nuo privalomosios karinės tarnybos, o tik prašo užtikrinti galimybę maitintis nepažeidžiant jų tikėjimo reikalavimų“, – teigė A.Sprindžiūnas.

Krišnos sąmonės religinės bendruomenės atveju matome šios bendruomenės vadovų ir narių geros valios ir pilietiškumo pasireiškimą, – teigė A.Sprindžiūnas.

Lietuvos teisės instituto direktorė Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė priminė bylą, kurioje nuteistasis apskundė vieno kalėjimo vadovybę Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT).

Kalinys išpažino budizmo religiją, o jam nebuvo sudarytos sąlygos gauti vegetariško maisto.

Tada buvo išaiškinta, kad tokiuose ginčuose reikia išlaikyti proporcingumo principą.

Tai reiškia, kad valstybė turi išlaikyti interesų pusiausvyrą tarp įkalinimo įstaigos ir konkretaus žmogaus, reikalaujančio vegetariško maisto.

„Šioje byloje EŽTT pripažino Konvencijos 9 straipsnio, kuriame įtvirtinta minties, sąžinės ir religijos laisvė, pažeidimą“, – aiškino J.Paužaitė-Kulvinskienė.

Ruošia vegetariškus valgiaraščius

Krašto apsaugos viceministras Marius Velička teigė, kad tikėjimo ir sąžinės laisvė Lietuvos kariuomenėje yra garantuojama ir nevaržoma, tačiau pripažino, kad vadinamojo alternatyvaus valgiaraščio kol kas nėra.

Jis aiškino, kad NATO šalyse JAV, Prancūzijoje, Danijoje, Italijoje vegetarai turi galimybę rinktis patiekalus be mėsos, žuvies ir kiaušinių.

Taip pat jie gauna vegetariškus sausuosius davinius, kuriuos naudoja per pratybas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Daug prekybos centruose parduodamų maisto gaminių – JAV kariuomenės išradimas

M.Velička tikino, kad 2015 metų lapkritį, praėjus mėnesiui po krišnaitų skundo, Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas pasirašė įsakymą dėl alternatyvaus valgiaraščio ir jo receptūrų.

15min nuotr./Kodėl verta būti šauktiniu?
15min nuotr./Kodėl verta būti šauktiniu?

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė informavo lygių teisių kontrolierę, kad jos valdoma ministerija pasiruošusi bendradarbiauti su kariškiais, jei reikės įvertinti vegetariško valgiaraščio maistinę vertę.

Tikimasi, kad tokių patiekalų Lietuvos kariuomenės valgyklose atsiras iki šių metų vidurio.

„Šiandien matome rezultatą – Krašto apsaugos ministerija jau dabar patvirtino šią karių teisę ir sudarė galimybę rinktis alternatyvų mitybos planą“, – sakė vegetarų teisininkė S.Mulevičiūtė.

Kol kas šauktiniai ir profesionalūs kariai yra maitinami pagal valgiaraštį, kuriame yra mėsos, žuvies ir kiaušinių.

„Valgiaraščiuose, kuriais vadovaujantis šiuo metu organizuojamas karių maitinimas, yra pakankamai įvairių daržovių ir jų patiekalų, taip pat ruošiami patiekalai iš pieno ir jo produktų, kuriuos kariai vegetarai gali valgyti“, – 15min teigė Krašto apsaugos ministerija raštu pateiktuose atsakymuose.

Lygių galimybių kontrolierė A.Lobačevskytė nutraukė tyrimą dėl diskriminacijos, bet įpareigojo kariškius po 2016 metų liepos 1-osios pranešti, kaip sekasi sudaryti vegetarišką valgiaraštį.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:03:12
01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

32:09

Video

01:03
17:13
00:43

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min