Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva pradeda minėti Rusijos kariuomenės išvedimo 20-metį

Karinio parado akimirka
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Karinio parado akimirka
Šaltinis: BNS
0
A A

Lietuvoje prasideda minėjimo renginiai, skirti pažymėti, kad šiemet sukanka 20 metų, kai okupacinė kariuomenė buvo išvesta iš Lietuvos teritorijos.

Nors Lietuva nepriklausomybės atkūrimą paskelbė 1990 metų kovo 11 dieną, tik 1993 metų rugpjūčio 31 dieną, 23 val. 46 min., paskutinis Rusijos armijos karinis ešelonas nesustodamas pravažiavo Kenos geležinkelio stotį, primena Krašto apsaugos ministerija.

„Tai buvo ilgo ir sudėtingo svetimos kariuomenės išvedimo iš nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos oficiali pabaiga. Lietuvoje dar buvo likę keli maži Rusijos kariniai daliniai. Tačiau ir jie per porą mėnesių buvo išvesti. 1993 metų lapkričio 26 dieną buvo perimti paskutinio Rusijos Federacijos karinio dalinio Nr. 37725, dislokuoto Linkaičiuose, objektai“, – teigiama pranešime.

Ta proga penktadienį Seime atidaroma fotografijų paroda, vyks speciali konferencija, šeštadienį iškilmingos rikiuotės numatomos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Tauragėje, Jonavoje ir Šalčininkuose. Sekmadienį Nepriklausomybės aikštėje bus iškilmingai pakeltos vėliavos, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Lietuvos kariuomenės orkestras žygiuos nuo Nepriklausomybės aikštės iki Katedros aikštės Vilniuje.

Vėliau Vilniaus arkikatedroje bus aukojamos Šv.Mišios, skirtos Laisvės dienos 20-mečiui paminėti. Katedros aikštėje Lietuvos kariuomenės orkestras surengs koncertą.

1940 metais okupacinė Sovietų Sąjungos kariuomenė įžengė į Lietuvą. Sovietinės okupacijos laikotarpiu buvo išžudyta ar ištremta per 300 tūkst. Lietuvos gyventojų.

1990 metų kovo 11 dieną atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, vienas pirmųjų buvo iškeltas okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos klausimas. Žlugus Sovietų sąjungai ir sovietinę kariuomenę dislokuotą Lietuvos teritorijoje į savo jurisdikciją perėmus Rusijai, 1992 metais sausio 31 dieną įvyko pirmosios derybos ir rugsėjo 8 dieną Maskvoje buvo pasirašytas Rusijos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos grafikas.

Išvedimas pradėtas rugsėjo 8 dieną ir vyko keturiais etapais. Rusijos pusė, bandydama išsiderėti įvairių Lietuvos pusei nepriimtinų nuolaidų, ne kartą skelbė, kad kariuomenės išvedimas yra stabdomas.

Prieš pradedant Rusijos kariuomenės išvedimą, Lietuvos teritorijoje buvo dislokuota maždaug penkios divizijos – apie 34,6 tūkst. karių, 1000 tankų, apie 180 lėktuvų, 1901 šarvuotis.

Visus nesklandumus kilusius išvedant Rusijos kariuomenę, Lietuvos Vyriausybei pavyko išspręsti derybomis, pasinaudojant įvairiais politiniais kanalais. Galiausiai 1993 metų rugpjūčio 31 dieną, kaip ir buvo numatyta patvirtintame išvedimo grafike, Rusijos kariuomenės išvedimas iš Lietuvos teritorijos buvo baigtas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min