Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva svarsto galimybę siųsti karius į Centrinės Afrikos Respubliką padėti prancūzams

Prancūzų kariai Centrinėje Afrikos Respublikoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Prancūzų kariai Centrinėje Afrikos Respublikoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Gruodžio pabaigoje Lietuva gavo ir šiuo metu svarsto Prancūzijos kvietimą prisijungti prie Jungtinių Tautų (JT) misijos Centrinės Afrikos Respublikoje, kuria siekiama stabilizuoti padėtį šioje valstybėje. Lietuvos karių dalyvavimui šioje misijoje yra reikalingas Lietuvos Respublikos Seimo mandatas.

Dėl įvykių Centrinės Afrikos Respublikoje 2013 m. gruodžio 5 d. JT Saugumo Tarybos priėmė rezoliuciją, kuria suteikė 12 mėnesių mandatą Afrikos Sąjungos vadovaujamai tarptautinei paramos misijai (angl. African-led International Support Mission in the Central African Republic, MISCA).

JT Saugumo Tarybos rezoliucija taip pat leido Centrinės Afrikos Respublikoje dislokuoti Prancūzijos pajėgas, kurios padės Afrikos Sąjungai įgyvendinti JT mandatą. Šiuo metu Centrinėje Afrikos Respublikoje dislokuota 4,5 tūkst. karių iš Afrikos valstybių ir 1600 Prancūzijos karių.

Kariniai neramumai ir smurtas prieš civilius gyventojus Centrinėje Afrikos Respublikoje prasidėjo 2013 m. kovą, kai buvęs sukilėlių lyderis Michel Djotodia paėmė valdžią ir privertė buvusį prezidentą Francois Bozezi bėgti iš šalies. JT teigimu, humanitarinė situacija šalyje intensyviai blogėja, pabėgėlių skaičius per metus išaugo dvigubai ir pasiekė 935 tūkstančius. Apie 60 proc. pabėgėlių yra vaikai. Vien šalies sostinę Bangui paliko jau pusė jos gyventojų - 500 tūkst. žmonių. JT misija siekiama apsaugoti Centrinės Afrikos Respublikos civilius gyventojus ir sudaryti sąlygas humanitarinei pagalbai teikti.

Europos Sąjunga, remdama šią JT misiją, yra priėmusi sprendimą jai skirti 50 mln. eurų. Sausio 10 d. ES ambasadoriai Politikos ir saugumo komitete diskutuos dėl galimo ES trumpalaikio karinio įsitraukimo.

Lietuva, įgyvendinama savo užsienio politiko prioritetus ir siekdama užtikrinti nacionalinį ir tarptautinės bendruomenės saugumą, stiprindama NATO, ES ir JT vaidmenį valdant tarptautinius konfliktus, tarptautinėse operacijose ir misijoje dalyvauja nuo 1994 metų.

Lietuvos kariuomenės parama vykdant tarptautinius įsipareigojimus teikiama atsižvelgiant į turimus karinus pajėgumus ir konkrečios operacijos poreikius.

Šiuo metu Seimas yra suteikęs mandatą Lietuvos kariams dalyvauti trijose NATO vadovaujamose operacijose: Afganistane, Kosove ir kovos su piratavimu operacijoje „Vandenyno skydas“ bei Europos Sąjungos vadovaujamoje kovos su piratavimu operacijoje „Atalanta“ prie Somalio krantų. Lietuvos kariai taip pat dalyvauja ir ES mokymo misijoje Malyje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min