Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Liuksemburgo žvalgai: iššūkiai Lietuvos poligonuose leidžia įgyti neįkainojamos patirties

Liuksemburgo žvalgai Lietuvos poligonuose
Viliaus Dziaveckos nuotr. / Liuksemburgo žvalgai Lietuvos poligonuose
Šaltinis: 15min
0
A A

Vienose didžiausių šiais metais Lietuvoje vykstančiose tarptautinėse NATO pratybose „Geležinis kardas 2014“ dalyvauja ir mažiausią kariuomenę NATO turintis Liuksemburgas. Į pratybas atvykęs Liuksemburgo žvalgų būrys su savimi atsigabeno moderniausią žvalgybinę techniką, spaudai pranešė Krašto apsaugos ministerija.

Pirmąją pratybų savaitę Gaižiūnų poligone Liuksemburgo kariai treniravosi vykdyti paramą pėstininkų kuopai, jai suteikdama turimus žvalgybos pajėgumus. Atlikdami užduotis mažiausios NATO kariuomenės žvalgai naudoja šešis į pratybas atsigabentus šarvuotus žvalgybos visureigius „Dingo 2“ su juose sumontuota modernia žvalgybine įranga, skaitmenine mūšio valdymo sistema. Žvalgai į pratybas taip atsigabeno ir nepilotuojamą žvalgybinį skraidymo aparatą.

Pratybos Lietuvoje – naujas iššūkis

Kalbėdamas apie Gaižiūnų poligoną, kuriame treniravosi Liuksemburgo žvalgybos būrys, žvalgybos būrio ryšių karininkas vadas kapitonas Kimas Kirschas akcentavo, kad poligonas Lietuvoje jiems yra neįprastas, mat vietovė labai miškinga. „Liuksemburgo kariai yra įpratę veikti atviresnėse vietose, kurios erdvė nėra tokia apribota. Tam tikra prasme tai yra gerai, nes tokios sąlygos suteikia galimybę vykdyti specifinį padalinio rengimą jam neįprastoje aplinkoje. Tai ne tas pats, ką padalinys iki šiol vykdė savo pratybose Belgijoje ir Vokietijoje. Šiose pratybose įgyjame neįkainojamos patirties“, – teigė K. Kirschas.

 Viliaus Dziaveckos nuotr./Liuksemburgo žvalgai Lietuvos poligonuose
Viliaus Dziaveckos nuotr./Liuksemburgo žvalgai Lietuvos poligonuose

Šarvuoto žvalgybinio visureigio „Dingo 2“ vadas grandinis Samuelis Robalo Defonseca teigė, kad Lietuvoje vykstančios pratybos yra tikras iššūkis ir technikai. „Oro sąlygos pratybose tikrai lepina karius, bet vairuoti Dingo 2 lietuviškame poligone truputi sudėtinga. Smėlis, nemažai tankumynų ir sunkiai pravažiuojamos vietos iškelia problemų net mūsų specializuotiems visureigiams, tačiau tai tik dalis naudingos patirties ateičiai“, – teigė S. R. Defonseca.

Pratybose – ir profesionalai, ir savanoriai

„Geležinio kardo“ pratybose dalyvaujantys Liuksemburgo karininkai ir puskarininkiai yra profesinės karo tarnybos kariai, o eiliniai – kariai savanoriai, ginkluotosiose pajėgose tarnaujantys tris metus.

Liuksemburge su kariais savanoriais sudaroma ketverių metų sutartis. Trejus metus į kariuomenę atėjęs žmogus tarnauja eiliniu, vėliau jam suteikiama galimybė rinktis – ar toliau tęsti tarnybą ir laikyti specialius tinkamumo testus, arba išeiti į civilinį gyvenimą ir dar metus gauti kariuomenės skiriamą atlyginimą.

Gintauto Maurico nuotr./Liuksemburgo žvalgai Lietuvos poligonuose
Gintauto Maurico nuotr./Liuksemburgo žvalgai Lietuvos poligonuose

Liuksemburgo kariuomenės žvalgų būrio grandinis Samuelis Rabalo Dafonseca (Samuel Robalo Dafonseca), anksčiau buvęs karys savanoris, pasirinko tęsti tarnybą ir dabar yra šarvuoto žvalgybinio visureigio „Dingo 2“ vadas. „Profesionalaus kario kelią pasirinkau, nes norėjau toliau tarnauti Liuksemburgo kariuomenėje. Daugiau nei metus mokiausi karinėje mokykloje Belgijoje tam, kad man galėtų būti suteiktas grandinio laipsnis. Pas mus tokia laipsnių sistema: kariai, grandiniai, puskarininkiai ir karininkai. Grandinis Liuksemburge yra rimtesnis karinis laipsnis, nei kitose NATO kariuomenėse“, – apie NATO kariuomenių skirtumus pasakojo S. R. Dafonseca.

Jo teigimu, puskarininkiu galima tapti tik tris metus ištarnavęs eiliniu kariu ir išlaikęs atrankos testą. Tada reikia dvejus metus mokytis Belgijoje, puskarininkių mokykloje. „Pirmaisiais metais praeiname bazinį skyriaus lygmens taktikos kursą, o antraisiais – pasirinktą specializaciją. Paskutinysis šių metų pusmetis yra skirtas žvalgybos kursui. Kursas yra itin sunkus ir jį galima atidėti vėlesniam laikui, bet jo nebaigus nėra galimybės gauti aukštesnio nei grandinio laipsnio“, – teigė Liuksemburgo kariuomenės grandinis.  Pasak žvalgo, Liuksemburgo kariuomenėje nėra paprastų pėstininkų dalinių, tik žvalgai. „Dėl to galite būti tikri – mes išmanome savo darbą“, – sakė grandinis S. R. Dafonseca.

Žvalgas pasakojo, kad šios pratybos yra ypatingai naudingos. „Įgyjame labai daug patirties. Įdomu dirbti su kitų šalių atstovais, pavyzdžiui tarptautinei kuopai, vadovaujamai lietuvio, teikiame  žvalgybinę informaciją.“

Liuksemburgo žvalgai Lietuvos poligonuose
Liuksemburgo žvalgai Lietuvos poligonuose

Šiuo metu pratybose „Geležinis kardas 2014“ aktyvioji fazė intensyviai vyksta Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje. Daliniai vykdo gynybos ir puolimo operacijas.

Tarptautinės pratybos „Geležinis kardas 2014“ tęsis iki lapkričio 14 dienos. Lietuvoje vyktančios pratybos „Geležinis kardas“ yra NATO karinio rengimo ir pratybų organizavimo programos (angl. MTEP – Military Training and Exercise Program) dalis. Pratybomis siekiama treniruoti NATO jungtinių karinių vienetų sąveiką, veiksmų suderinamumą bei pasirengimą vykdyti gynybines, puolamąsias ir stabilizavimo operacijas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Pratybos NATO
Parašykite atsiliepimą apie 15min