Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 1d. 14:25 , atnaujinta: 2014 balandžio 1d. 17:10

NATO vadovas: Rusijos pajėgos nesitraukia nuo Ukrainos sienos

Andersas Foghas Rasmussenas
nato.int nuotr. / Andersas Foghas Rasmussenas

NATO nedvejodama imsis visų priemonių, kad atgrasytų potencialius agresorius ir apgintų sąjungininkus, antradienį pareiškė Aljanso generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas. Jis taip pat pareiškė, kad NATO nemato ženklų, jog nuo rytinio Ukrainos pasienio būtų atitraukiamos Rusijos pajėgos.

Pirmadienį Vladimiras Putinas Vokietijos kanclerei Angelai Merkel pranešė, kad jis įsakė dalinį rusų kariuomenės pajėgų atitraukimą nuo rytinės Ukrainos sienos. Manoma, kad Ukrainos pasienyje Rusija yra sutelkusi kelių dešimčių tūkstančių karių armiją.

Tačiau NATO vadovas antradienį pareiškė, kad NATO nemato jokių ženklų, kad V.Putinas savo pažadą kaip nors vykdytų.

„Deja, negaliu patvirtinti, kad Rusija atitraukia savo karius. To mes nematome“, – žurnalistams sakė A.F.Rasmussenas

„Deja, negaliu patvirtinti, kad Rusija atitraukia savo karius. To mes nematome“, – žurnalistams sakė A.F.Rasmussenas.

Jis pridūrė, kad Maskva pamynė principus, kuriais buvo grindžiamas Rusijos ir NATO bendradarbiavimas, todėl dabar santykiai su Rusija keisis.

Tokios pačios nuomonės laikosi ir JAV ambasadorius prie Aljanso Douglasas Lute'as. „Reikalų su Rusija nebegalime tvarkyti kaip įprasta, – pažymėjo D.Lute'as. – Aišku, kad Rusija nesilaikė žaidimo taisyklių, nesiderino prie mūsų partnerystės, todėl galime peržiūrėti savo taisykles.“

Gins sąjungininkus

Prieš NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą paklaustas apie galimą papildomų pajėgų dislokavimą dėl Rusijos nerimaujančiose Baltijos šalyse, generalinis sekretorius atsakė, kad svarstomos visos galimybės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Andersas Foghas Rasmussenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Andersas Foghas Rasmussenas

„Svarstome visas galimybes sustiprinti mūsų kolektyvinę gynybą, įskaitant gynybos planų atnaujinimą ir tolesnį plėtojimą, sustiprintas pratybas ir taip pat atitinkamus dislokavimus“, – žurnalistams Briuselyje sakė NATO vadovas.

Jis priminė, kad NATO jau sustiprino Baltijos šalių oro policijos misiją ir pasiuntė patruliuoti virš Lenkijos ir Rumunijos ankstyvojo perspėjimo ir kontrolės sistemos lėktuvus (AWACS).

„Nedvejodami imsimės tolesnių žingsnių, jei jų reikės, kad užtikrintume efektyvų atgrasymą ir gynybą“ , – teigė A.F.Rasmussenas.

Generalinis sekretorius sakė tikintis, kad NATO užsienio reikalų ministrai patvirtins praktinio bendradarbiavimo su Rusija įšaldymą ir iš esmės peržiūrės santykius su Maskva, kuri aneksavo Ukrainos Krymo regioną ir sutelkė pajėgas prie rytinės Ukrainos sienos.

Britai, danai ir prancūzai pasirengę siųsti naikintuvus

Jei iškiltų būtinybė, Britanija, Danija ir Prancūzija paskelbė esančios pasirengusios atsiųsti papildomų naikintuvų į Baltijos šalių oro erdvę, pranešė Latvijos gynybos ministras Andis Jekabsonas.

„Šių šalių pasiruošimas rodo praktišką ryžtą įgyvendinti NATO principus. Tai ne tik žodžiai, o praktiniai darbai“, – sakė A.Jekabsonas.

Jei iškiltų būtinybė, Britanija, Danija ir Prancūzija paskelbė esančios pasirengusios atsiųsti papildomų naikintuvų į Baltijos šalių oro erdvę.

Pasak jo, dabar Baltijos šalių oro erdvę saugo dešimt JAV naikintuvų „F-15“, kurių misija tęsis iki balandžio pabaigos. Vėliau šią misiją perims Lenkija.

Minėti naikintuvai yra dislokuoti Šiaulių oro pajėgų bazėje.

„Kitoje patruliavimo misijoje dalyvaujančių naikintuvų skaičius priklausys nuo NATO sprendimų ir būtinybės stiprinti Aljanso pajėgas regione“, – kalbėjo ministras.

NATO sąjungininkių naikintuvai rotuodami patruliuoja virš Estijos, Latvijos ir Lietuvos nuo tada, kai šios šalys 2004 metais tapo Aljanso narėmis.

A.Merkel: Nėra priežasčių abejoti Rusijos kariuomenės atitraukimu

Vokietijos kanclerė Angela Merkel antradienį pareiškė, kad „neturi priežasčių“ abejoti dėl dalinio Rusijos kariuomenės atitraukimo nuo Ukrainos sienų, dėl kurio ją patikino prezidentas Vladimiras Putinas.

„Galiu tik pakartoti, ką sakė Rusijos prezidentas“, – kalbėjo A.Merkel žurnalistams, atsakydama į klausimą po to, kai NATO vadovas pareiškė negalintis patvirtinti Kremliaus pranešimų apie Rusijos kariuomenės mažinimą pasienyje.

„Aš, žinoma, gausiu daugiau informacijos, kiek tai yra akivaizdu arba ne“, – sakė kanclerė ir pridūrė, kad kariuomenės atitraukimas, „neabejotinai“, yra ne paskutinis būtinas žingsnis, nes karių koncentracija prie Ukrainos sienos tebėra „labai didelė“.

„Nepaisant to, šiandien aš neturiu priežasčių abejoti, kad tai įvyks“, – sakė ji spaudos konferencijoje, kurioje taip pat dalyvavo šalyje viešintis Albanijos premjeras Edi Rama.

A.Merkel kanceliarija pirmadienį pranešė, kad V.Putinas telefonu informavo kanclerę įsakęs dalinai atitraukti kariuomenę nuo Ukrainos pasienio.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min