Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija apginkluoja Ukrainos teroristus galingais raketiniais kompleksais

Teroristai Rytų Ukrainoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Teroristai Rytų Ukrainoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Žurnalistinis tyrimas parodė, kaip keliauja ginklai iš Rusijos pas Ukrainoje veikiančius teroristus. Daugiausia jie apginkluojami sovietiniais ginklais, kurie tebėra galinga žudymo jėga, o pastaruoju metu jiems tiekiama ir visiškai nauja, galinga ginkluotė.

„Paskutinę gegužės dieną karinėje bazėje prie Maskvos buvo užregistruotas raketos „žemė-oras“ perdavimas, ji ten buvo laikoma daugiau kaip 20 metų“, – praneša „National Post“, cituojantys „Reuters“ žurnalistus. Su įrašais registracijos žurnale susipažinę žurnalistai teigia, kad ši „raketa, skirta panaudojimui su kilnojamuoju zenitinių raketų kompleksu „Igla“, buvo skirta bazei Rostove, esančiai 50 kilometrų nuo sienos su Rusija“. JAV valdžios atstovai teigia, kad šiame rajone yra stovykla, kurioje apmokomi į Ukrainą siunčiami teroristai. 

„Po trijų savaičių raketa ir jos registracijos žurnalas atsidūrė Rytų Ukrainoje, kur Ukrainos kariuomenė atėmė ją iš prorusiškų separatistų. Registracijos žurnale 20 puslapių, ir jame užfiksuota, kad raketa 03181 buvo pradėta eksploatuoti 1993 metų gegužės 21 dieną ir reguliariai buvo tikrinama jos būklė – paskutinis tikrinimas 2005 metais. Prie žymos apie išvežimą į Rostovą buvo padėtas Rusijos antspaudas“, – teigia žurnalistai. 

Prie žymos apie raketos išvežimą į Rostovą buvo padėtas Rusijos Federacijos antspaudas

Ši raketa ir jos registracijos žurnalas – tik vienas iš įrodymų, kad iš Rusijos į Ukrainą keliauja ginklai. 

Praėjusią savaitę vienas iš separatistų atstovų, duodamas interviu, pareiškė, kad Rusija galbūt aprūpino juos zenitiniais raketiniais kompleksais „Buk“. Manoma, kad būtent „Buk“ buvo panaudotas Malaizijos lėktuvo numušimui. 

„Aš žinau, kad „Buk“ atkeliavo iš Luhansko. Aš girdėjau apie tai. Manau, kad jie išsiuntė jį atgal. Todėl, kad aš girdėjau apie tai būtent tuo metu, kada sužinojau, jog įvyko ta tragedija. Galbūt jie išsiuntė jį atgal, kad panaikintų buvimo įrodymus“, – interviu metu pasakojo prorusiškų separatistų įkurto bataliono „Vostok“ vadeiva Aleksandras Chodakovskis. 

Suaktyvėjo prieš kelias savaites

Trys JAV valdžios atstovai, panorėję likti anonimais, agentūrai pasakojo, kad ginklų tiekimas iš Rusijos smarkiai suaktyvėjo prieš kelias savaites kaip atsakas į Ukrainos kariuomenės pasiekimus. Jų teigimu, tarp šių ginklų buvo ir raketiniai kompleksai. 

Tiesa, pati Maskva tai neigia, o teroristai tikina, kad ginklus jie pagrobė iš Ukrainos ginklų sandėlių arba atėmė iš ukrainiečių kovų metu. 

„Reuters“ rašo, kad ginklų tiekimui Rusija turi puikias sąlygas, mat separatistai užgrobė daugelį pasienio punktų, tad karių ir ginkluotės pervežimas vyksta be trukdymų. 

Nepriklausomas rusų karo analitikas Antonas Lavrovas teigia, kad „būtų kvaila neigti, jog Rusija palaiko separatistus. Klausimas tik toks – kokie šio palaikymo mastai“. 

Kitas rusų analitikas Aleksandras Golcas teigia, kad separatistai iš Rusijos gavo senus sovietinių laikų ginklus

Kitas rusų analitikas Aleksandras Golcas teigia, kad separatistai iš Rusijos gavo sovietinių laikų ginklus. Jo teigimu,  liudininkai raketinius kompleksus pas juos matė balandį arba gegužės pradžioje. 

JAV žvalgybos duomenimis, vien nuo Malaizijos lėktuvo tragedijos iš Rusijos per sieną į Ukrainą buvo pergabenta 20 tankų ir šarvuočių. 

Savanoris Valerijus Kolocejus iš Maskvos, kuris gegužę ir birželį praleido kelias savaites su separatistais Luhansko srityje, sakė, kad ši grupuotė naudojo itin įvairius ginklus, tarp jų ir 1944 metais pagamintą minosvaidį. Tie, kuriuos šokiruoja ginklo amžius, turėtų suprasti, kad tai nėra muziejinis eksponatas – šis minosvaidis tebėra itin galina žmonių naikinimo jėga.

Tiekia ir naujausią ginkluotę

Kaip teigiama šioje publikacijoje, amerikiečiai dar iki Malaizijos lėktuvo numušimo ne kartą perspėjo, jog teroristai naudoja galingus ginklus, taip pat ir raketas. 

Žurnalistų šaltiniai teigia, kad JAV žvalgyba apie tai, jog separatistai savo žinioje turi „Buk“, sužinojo dar prieš Malaizijos lėktuvo katastrofą, tačiau manė, jog visi šie „Buk“ yra neveikiantys. JAV specialiosios tarnybos taip pat pripažino nežinančios, iš kur buvo paleista raketa ir kokiu tiksliai būdu ji pateko pas separatistus. 

Įtampa dėl situacijos Ukrainos nerimsta ir įgauna vis naujų aspektų. „Spendžiant pagal kai kuriuos požymius, kai kurioms grupuotėms atrodo, kad Maskva jas išdavė, nes daro nepakankamai. Kitoms nepatinka, kur pakrypo situacija“, – sako vienas JAV valdžios atstovas. Jo teigimu, dalis separatistų baiminasi, kad kariniai veiksmai tapo nebekontroliuojami. 

Ukrainos ambasadorius JAV, duodamas interviu, perspėjo, kad turima duomenų, jog Rusija ruošiasi separatistams perduoti naują rusišką salvinės ugnies sistemą „Tornado“, tačiau daugiau detalių nepateikė. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min