Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

V.Janukovyčius prašo Rusijos pulti Ukrainą, Didžioji Britanija į tai: „Dabar ne 1968-ieji“

Kariai prie karinio „Kamaz“
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kariai prie karinio „Kamaz“
Šaltinis: 15min.lt/BNS
0
A A

Pirmadienį Kryme pralietas ukrainiečių kraujas. Per vieną incidentą Sevastopolyje sužeisti du ukrainiečių kariai. Vienas jų neteko sąmonės, kitas patyrė nežymių sužalojimų. Į Krymą nesiliauja plūsti Rusijos kariai. Ukrainos gynybos ministerija paskelbė, kad Ukrainos kariai gavo ultimatumą iš Rusijos pasiduoti iki 5 val. ryto. Rusijos gynybos ministerija tai paneigė.

Atnaujinta 01.43 val. Rusija abejoja, ar nuverstas Ukrainos prezidentas kada nors galės grįžti į valdžią, tačiau laiko jį teisėtu valstybės vadovu, antradienį pareiškė Rusijos ambasadorius prie Jungtinių Tautų V.Čiurkinas.

„Mūsų uždavinys – ne grąžinti V.Janukovyčių į valdžią. Suprantame, kad į valdžią jis negrįš ir nebevadovaus valstybei, nors manome, kad šiuo metu jis yra teisėtas Ukrainos prezidentas“, – V.Čiurkinas sakė per JT Saugumo Tarybos posėdį.

Atnaujinta 00.58 val. NATO antradienį surengs antrąjį nepaprastąjį pasitarimą per 48 valandas, Lenkijai paprašius surengti konsultacijas su Aljanso sąjungininkėmis pagal Šiaurės Atlanto sutarties 4-ąjį straipsnį dėl grėsmes jos saugumui, pirmadienį pranešė bloko vadovas.

Visų 28 NATO šalių ambasadoriai susitiks, nes „įvykiai Ukrainoje ir aplink ją laikomi keliančiais grėsmę kaimyninėms sąjungininkų šalims ir sukelia tiesioginius bei rimtus padarinius euroatlantinės erdvės saugumui ir stabilumui“, – nurodė Aljanso generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas.

„Pagal sutarties 4-ąjį straipsnį, bet kuri sąjungininkė gali prašyti konsultacijų, kai, bet kurios iš jų nuomone, kyla grėsmė jų teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei arba saugumui“, – sakoma pranešime.

NATO pridūrė, kad A.F.Rasmussenas taip pat susisiekė su Rusijos ambasadoriumi prie Aljanso, siūlydamas surengti trečiadienį nepaprastąjį NATO ir Rusijos tarybos posėdį dėl padėties Ukrainoje.

Ambasadorius pažadėjo apsvarstyti šį pasiūlymą ir pranešti antradienį A.F.Rasmussenui apie priimtą sprendimą.

Atnaujinta 00.27 val. JAV atstovė Jungtinėse Tautose Samantha Power, kaip ir Didžiosios Britanijos atstovas, iš karto sukritikavo V.Janukovyčiaus prašyme pateiktus išvedžiojimus. Jos teigimu, V.Janukovyčiaus žodžiai prieštarauja tikrovei.

„Nėra jokių įrodymų, kad Ukrainoje, o ypač Kryme, būtų engiamos rusų nacionalinės mažumos. Viskas, apie ką kalba Rusijos atstovai, – išsigalvojimai ir grasinimai“, – teigė ji. Jos teigimu, iš rusų atstovų kalbų galima susidaryti įspūdį, kad Maskvos valdžia yra „greitojo reagavimo būrys, ginantis žmogaus teises“, nors iš tiesų jų pareiškimai neparemti realiais faktais. 

Viskas, apie ką kalba Rusijos atstovai, – išsigalvojimai ir grasinimai

Atnaujinta 00.11 val. Šiuo metu vyksta Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis. Jo metu diskusijas sukėlė ir bėglio V.Janukovyčiaus prašymas Rusijai įvesti į Ukrainą kariuomenę. 

Didžiosios Britanijos atstovas į tai pareiškė: „Jūs kalbate apie žmogų, atsakingą už 90 žmonių žūtį, kuris pabėgo iš savo šalies. Dabar ne 1968 metai, kai viena šalis gali sugniuždyti demokratinius procesus kitoje šalyje išgalvotais pretekstais.“

Atnaujinta 23.46 val. Rusijos prezidentas V.Putinas iš Viktoro Janukovyčiaus gavo rašytinį prašymą veržtis į Ukrainą, skelbia unian.net. Apie tai pranešė Rusijos atstovas Jungtinėse tautose Vitalijus Čiurkinas. Kaip argumentai nurodomi jau ne kartą Rusijos propagandos skleista informacija apie neva Ukrainoje esantį chaosą bei neteisėtą valdžios užgrobimą. 

Ukrainos pasienio apsaugos tarnyba informavo, kad pasienio postą užpuolė ginkluoti vyrai. Šie vyrai atvažiavo dviem mikroautobusais ir dviem „Kamaz“ automobiliais. Grasindami pasieniečiams ginklais, jie privertė praleisti automobilius į Ukrainos pusę. 

Atnaujinta 22.41 val. Europos Sąjungos lyderiai Briuselyje ketvirtadienį rinksis į nepaprastąjį posėdį dėl Ukrainos, pranešė pirmadienį Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy.

ES šalių vadovai „svarstys pastaruosius įvykius Ukrainoje, tarsis, kaip suvaldyti situaciją“, sakė jis. Taip pat ES paragino Rusiją atitraukti savo karines pajėgas atgal į bazes ir pradėti konsultacijas su Kijevu.

Atnaujinta 21.11 val.  JAV viceprezidentas Joe Bidenas paragino Rusiją atitraukti savo pajėgas iš Ukrainos – tai jis padarė pirmadienį paskambinęs Rusijos ministrui pirmininkui Dmitrijui Medvedevui, pranešė Baltieji rūmai.

„Viceprezidentas paragino Rusiją atitraukti savo pajėgas, palaikyti skubų tarptautinių stebėtojų dislokavimą Ukrainoje ir pradėti prasmingą politinį dialogą su Ukrainos vyriausybe“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Atnaujinta 20.34 val. Rusijos iniciatyva šaukiama JTO Saugumo Taryba

Artimiausiu metu Jungtinių Tautų organizacijos Saugumo Taryba susirinks į trečią skubų posėdį, kuriame bus svarstoma situacija Ukrainoje. Šįkart posėdį inicijavo Rusija, praneša „Reuters“, remdamasi diplomatiniais šaltiniais. Vakarų šalys Rusiją kaltina neteisėta Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio okupacija.

Posėdis įvyks naktį į antradienį.

Atnaujinta 20.24 val. Donecko srities likimas bus sprendžiamas referendumu

Donecko srities taryba nusprendė surengti referendumą, kuriame būtų sprendžiamas regiono statusas. Už tai balsavo 98 deputatai, 3 susilaikė, 3 buvo prieš. Po šio sprendimo tarybos pastatą užėmė aktyvistai su Rusijos vėliavomis, pareiškę, kad jie yra naujoji valdžia, praneša Ukrainos portalas Korrespondent.net. Milicija nesiėmė jokių veiksmų.

Atnaujinta 19.34 val. Rusijos paneigimas: ultimatumas pasiduoti – nesąmonė

Rusijos gynybos ministerija pirmadienio vakarą paneigė informaciją, kad Ukrainos kariams paskelbtas ultimatumas pasiduoti iki 5 val. ryto. Apie tai pranešė Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

Rusijos atstovas Ukrainos gynybos ministerijos oficialų pranešimą pavadino „visiška nesąmone“ ir patikino, kad jokių ultimatumų nebuvo.

Atnaujinta 17.52 val. Rusija paskelbė ultimatumą pasiduoti Ukrainos pajėgoms Kryme

Rusijos Juodosios jūros karinis laivynas nurodė Kryme dislokuotoms ukrainiečių pajėgoms pasiduoti iki antradienio 5 val. ryto vietos laiku, arba laukti karinių veiksmų, informavo naujienų agentūra „Interfax“, cituodama šaltinį Ukrainos gynybos ministerijoje.

Pasak pranešimo, šį ultimatumą paskelbė laivyno vadas Aleksandras Vitko. Nei Ukrainos gynybos ministerija, nei bazę rusų pajėgų kontroliuojamame Kryme turintis Rusijos Juodosios jūros laivynas, šio pranešimo oficialiai dar nepatvirtino.

„Jeigu jie nepasiduos iki rytdienos 5 val., bus pradėta tikra ataka prieš Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinius ir divizijas Kryme“, – sakė šaltinis ministerijoje.

Atnaujinta 17.38 val. Ukraina nusiuntė laiškus Europos Sąjungos vadovams, JAV ir NATO, prašydama apsaugoti šalies branduolinius objektus, skelbia unian.net. Laikinai einantis užsienio reikalų ministro pareigas Andrėjus Deščica teigia, kad šiuose laiškuose nurodė, jog branduoliniams šalies objektams kyla grėsmė. „Manau, kad niekas nenori, jog kiltų tokia katastrofa kaip Černobylyje“, – sakė jis.

Paklaustas, ar galima tikėtis karinės užsienio partnerių pagalbos, jis sakė, kad tarptautinė bendruomenė turi daugybę būdų ir stiprią įtaką, kaip sustabdyti Rusijos agresiją. Anot jo, šiuo metu Ukraina naudoja visas priemones, kad konfliktą išspręstų diplomatiniu būdu. 

15.59 val. „RIA Novosti“ praneša, kad Rusija pranešė pirmadienį esanti pasirengusi samdyti Ukrainos milicininkus į tarnybą Rusijos teritorijoje. Skelbiama, kad Maskva jau ėmė dalinti pasus Ukrainos riaušių milicijos „Berkut“ nariams.

15.24 val. Ukrainos Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad naktį iš sekmadienio į pirmadienį  kariniai rusų sraigtasparniai du kartus kirto Ukrainos oro erdvę.

14.41 val. Šturmuoja Donecko srities tarybą

Zn.ua skelbia, kad prorusiško mitingo dalyviai šturmuoja Donecko srities tarybos pastatą. Protesto dalyviai skanduoja „Rusija“ ir „Milicija su liaudimi“. Nustūmę pastatą saugojusius vidaus pajėgų karius, mitinguotojai ėmė laužti duris, daužyti langus. Milicija jų nestabdo.

14.11 val. Prorusiški mitinguotojai Odesos valdžią verčia jungtis prie Rusijos

Pirmadienį prie Odesos srities administracijos pastato vykęs prorusiškų jėgų mitingas virto grumtynėmis. Grupė mitinguotojų įsiveržė į pastatą, kur vyko srities Tarybos posėdis. Salėje kilo susistumdymas. Prorusiškos organizacijos „Jaunimo vienybė“ lyderis Antonas Davydčenko, prasiveržęs prie mikrofono, išdėstė deputatams savo reikalavimus. Jiems nurodyta perimti visą regiono valdžią į savo rankas, pajungti sau teisėsaugos struktūras ir kuo greičiau surengti referendumą dėl ypatingo Odesos srities statuso. Spaudimo neatlaikę deputatai ėmė svarstyti referendumo klausimą, bet galiausiai jį atmetė.

Prorusiškos akcijos, kurių dalyviai reikalauja referendumų dėl ateities, pastaruoju metu vyksta ir kituose srities centruose: Donecke, Charkove ir Luganske.

14.07 val. Rusijos kariai plūsta į Krymą

Rusijos kariai ir kariniai lėktuvai pirmadienį plūsta į Krymą, pažeisdami dvišalius susitarimus, – pranešė Ukrainos pasieniečiai.

Per pastarąją parą šiame Juodosios jūros pusiasalyje nusileido 10 Rusijos atakos sraigtasparnių ir aštuoni kariniai transporto lėktuvai, sakoma Ukrainos sienos apsaugos tarnybos pranešime.

Be to, keturi naujai atplaukę Rusijos karo laivai nuo šeštadienio stovi Sevastopolio uoste.

Sužeisti du ukrainiečių kariai

Pirmadienį Kryme pralietas ukrainiečių kraujas. Per vieną incidentą Sevastopolyje sužeisti du ukrainiečių kariai. Vienas jų neteko sąmonės, kitas patyrė nežymių sužalojimų.

Kaip praneša Udinform.com, į juos Rusijos kariškiai metė granatą.

Taip pat skelbta, kad ukrainiečiai sulaukė ultimatumo – pasiduoti iki 16 val. arba bus imtasi atakos.

VISĄ PIRMADIENIO ĮVYKIŲ UKRAINOJE EIGĄ RASITE ČIA.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min