Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos agresija Ukrainoje: po „žaliųjų žmogeliukų“ – „žalieji lėktuvai“

Prorusiškas teroristas Ukrainoje
„Scanpix“/„Anadolu Ajansi“ nuotr. / Prorusiškas teroristas Ukrainoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Kremlius po ilgokų svarstymų apsisprendė ginti maištininkus Donbase bet kokia kaina. Rusija didina jiems karinę paramą, o tai reiškia tikrą karą su Ukraina, nors ir nepaskelbtą. Net ir įžengus Rusijos reguliariai kariuomenei į svetimos šalies teritoriją galima tikėtis Maskvos tikinimų, kad tai tėra „taikos palaikymo pajėgos“. Savo įžvalgomis, kaip toliau klostysis įvykiai Ukrainoje ir kuo situacija primena 1992 m. prasidėjusį karą tarp Abchazijos ir Gruzijos, dalijasi Tvn24.pl.

„Dar prieš savaitę atrodė, kad Ukraina pasiekė esminį lūžį, šalies pajėgos vieną po kito iš separatistų atiminėjo miestus, o maištininkų vadai skundėsi Maskvos išdavyste. Tačiau dabar puolimas įstrigo, užleisdamas vietą poziciniams kariniams veiksmams“, – teigia Lenkijos naujienų portalas.

Parama separatistams didėja

Ir visa tai tik dėl padidėjusios Rusijos paramos separatistams, kadangi dabar jau į Ukrainą siunčiami ne tik smogikaii, bet ir vis daugiau tankų bei artilerijos, dažniausiai – su įgulomis, kurios tik keičia uniformas ir skiriamuosius ženklus. Rusija pradeda vis dažniau ir brutaliau kištis į konfliktą Donbase. Ne tik remdama separatistus, bet ir vykdydama suderintas kruvinas provokacijas kartu su teroristais.

Praėjusį savaitgalį iš Ukrainos atskridęs sprogmuo užmušė žmogų Rusijos teritorijoje. Maskva apkaltino Kijevą, o Ukraina ginasi, kad tai padaryta iš separatistų valdomų teritorijų.

Kitas skaudus įvykis – pirmadienį numuštas Ukrainos krovininis lėktuvas An-26, skridęs 6,5 km aukštyje, vadinasi, nepasiekiamas separatistų turimiems ginklams. Kaip tvirtina Ukrainos gynybos ministerija, jų orlaivis numuštas iš  Rusijos teritorijoje dislokuoto raketinio komplekso. Arba tai padarė rusų naikintuvas.

Po šio įvykio Ukraina parą nevykdė jokių skrydžių virš konflikto teritorijos. Bet antradienio rytą buvo bombarduotas dar vienas miestelis, sprogmenys pataikė į gyvenamąjį namą, žuvo 11 žmonių, o separatistai puolė kaltinti Ukrainos pajėgas. Kijevas yra įsitikinęs, kad tai vėl Maskvos provokacija, siekiant parodyti pasauliui, jog ukrainiečiai žudo civilius. Todėl Ukrainą būtina priversti sudėti ginklus, o tuo laiku Rusija sustiprins maištininkus.

Viskas kaip Abchazijoje 1992-aisiais

Vienas ukrainiečių lėktuvas Su-25 buvo priverstas nusileisti ir mes jį perėmėme. Po nedidelio remonto jis vėl skraidys ir „Lugansko liaudies respublika“ pagaliau turės savo aviaciją, – sakė Igoris Plotnickas.

Tokia įvykių seka leidžia manyti, kad Rusija linkusi pasinaudoti patirtimi, sukaupta prieš du dešimtmečius Abchazijoje.

Apie tai byloja dar vienas dalykas: liepos 7 dieną vadinamosios „Lugansko liaudies respublikos“ „gynybos ministras“ Igoris Plotnickis paskelbė, kad maištininkai turės savo aviaciją: „Vienas ukrainiečių lėktuvas Su-25 buvo priverstas nusileisti ir mes jį perėmėme. Po nedidelio remonto jis vėl skraidys ir „Lugansko liaudies respublika“ pagaliau turės savo aviaciją.“

Tačiau jis nepatikslino, kada lėktuvas buvo perimtas ir iš kur jis skraidys.

Ukraina neigia praradusi kokį nors orlaivį. Tačiau spėliojama, galbūt teroristai naudosis Kryme konfiskuotais lėktuvais. Vis dėlto separatistai nekontroliuoja jokio oro uosto ar oro pajėgų bazės. Tačiau net ir tai gali nesutrukdyti lėktuvams kasdien atakuoti ukrainiečius.

Čia ir yra pagrindinis panašumas į tai, kad 1992-1993 metais vyko Abchazijoje, kariavusioje su Gruzija. Tuomet buvo pasitelkti Rusijos naikintuvai ir sraigtasparniai, skraidę be skiriamųjų ženklų, lyg tai būtų maištininkų orlaiviai.

Kariavo su vienu pilotu?

Kai kilo Gruzijos ir Abchazijos karas 1992-ųjų rudenį, Abchazija turėjo vieną naikintuvo pilotą Olegą Čanbą, rašo tvn24.pl, kuris po kelių mėnesių žuvo. Tačiau tai abchazams nesutrukdė toliau sėkmingai atakuoti taikinius Gruzijoje. Kaip tai galima būtų paaiškinti?

Pastarosiomis dienomis pasirodo vis daugiau informacijos, kad Rusijos kariai, vadinamieji „žalieji žmogeliukai“ dalyvauja operacijose prieš Ukrainos pajėgas, vadinasi, kartojasi šių metų kovo ir balandžio situacija, kai separatistai vieną po kito užiminėjo miestus Ukrainos rytuose.

Abchazų kontroliuojamoje teritorijoje buvo didelė Rusijos karinė aviacijos bazė. Rusai 1992 m. rudenį ten permetė papildomus lėktuvus Su-25, taip tik patvirtindami, kad nors tvirtino esą neutralūs, iš tikrųjų rėmė separatistus, netrukdė vykti kariauti savanoriams iš Rusijos ir Šiaurės Kaukazo, o kritiniu momentu parėmė ir karine aviacija, tiesa, neoficialiai.

1992 m. spalio 23 dieną Rusijos gynybos ministerija išplatino informaciją, kad Gruzija apšaudė jos pozicijas ir žuvo rusų karininkas bei du kareiviai, tad buvo smogtas atsakomasis smūgis. Ir tai buvo tik pradžia, tačiau numušus Gruzijos lėktuvą abchazai tvirtino tai padarę patys, o Rusija neigė kaip nors prisidėjusi.

Tai, kad Rusija prisidėjo prie šių atakų, buvo patvirtinta tik 2009 metais, teigiant, jog tai buvo ne Maskvos, o korumpuotų kariškių grupės sprendimas.

Pastarosiomis dienomis pasirodo vis daugiau informacijos, kad Rusijos kariai, vadinamieji „žalieji žmogeliukai“ dalyvauja operacijose prieš Ukrainos pajėgas, vadinasi, kartojasi šių metų kovo ir balandžio situacija, kai separatistai vieną po kito užiminėjo miestus Ukrainos rytuose. Kai teroristai sustiprėjo, rusų kariškiai pasitraukė. Tačiau dabar manoma, kad jie vadovaus kovojant su Ukrainos pajėgomis, o gal ir paruoš dirvą Rusijos reguliariosios kariuomenės įsiveržimui. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min