Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Šaulių patarimai: kaip bendrauti, kai aidi šūviai?

15min.lt portalas, bendradarbiaudamas su Šaulių sąjunga, tęsia publikacijų ciklą, kuriame Šaulių sąjungos nariai pasakoja, kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas.
Pasiuntinių gatvės šventėje į dangų kilo pašto karveliai.
Pasiuntinių gatvės šventėje į dangų kilo pašto karveliai. / Jorės Janavičiūtės/15min.lt nuotr.

Patarimais dalijasi Lietuvos šaulių sąjungos mokymo centro instruktorius, kariuomenės kūrėjas, atsargos majoras Albertas Daugirdas. Su juo kalbasi Lietuvos šaulių sąjungos taikliųjų šaulių (snaiperių) skyriaus šaulys, karo istorijos tyrinėtojas Šarūnas Jasiukevičius.

Š.J. Šiandienos tema – komunikacija. Pakalbėkime apie tai, kaip pasirengti bendravimui karinių konfliktų metu. Ne apie karinę, strateginę ar taktinę, bet apie elementarią – buitinę komunikaciją. Kaip neprarasti kontakto ir palaikyti ryšį su artimais žmonėmis. Reikia ne tik žinoti, bet ir viską aptarti su šeima.

Turint omenyje pastarųjų karinių konfliktų patirtį, matome, kad pirmiausiai okupantai stengiasi užvaldyti informacinę erdvę, todėl radijo, telefono ryšys bus kontroliuojamas, išjungiamas arba pasiklausomas. Mobilusis ryšys įjungiamas tik periodiškai.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas

Ko gero, vienas seniausių ir patikimiausių žinutės perdavimo būdų – balandžiai. Karo metu paprastai praskrendančių paukščių niekas nešaudo – nėra prasmės eikvoti šovinius ar išduot savo poziciją. Deja, bet šis būdas prieinamas nedaugeliui, todėl reikia ieškoti alternatyvų.

A.D. Vis dėlto visiškai nurašyti radijo ryšio priemonių nevertėtų, nes pastarieji įvykiai Ukrainoje rodo, kad kovotojai patys mielai naudojasi veikiančia infrastruktūra buitinio lygio komunikacijai ir socialinių tinklų naudojimui. Ryšys išjungiamas tik prieš didesnes operacijas, kad puolančioji pusė galėtų visiškai kontroliuoti informacinį lauką. Operacijoms pasibaigus mobilusis ryšys vėl įjungiamas. Tad reikėtų tik turėti omenyje, kad visų pokalbių bus pasiklausoma.

Š.J. Tačiau būtent atakų momentu svarbiausia palaikyti ryšį su artimaisiais. Įspėti juos apie pavojų.

A.D. Kalbant apie alternatyvas, balandžiai tikrai nėra išimtis. Gali būti naudojama ir yra naudojama. Tai yra gana patikimas ryšio kanalas. Kitas variantas yra pasiuntinių paštas. Tik šiuo atveju yra dilema dėl konfidencialumo. Vienas variantas – perduoti laišką, kuri gali perskaityti bet kas. Galima pranešimą koduoti. Antras variantas – pasiuntiniui išmokti pranešimą mintinai ir jį perduoti.

Šarūnas Jasiukevičius
Šarūnas Jasiukevičius

Tačiau konfliktų metu saugiausias ir patikimiausias variantas yra ryšio dėžutės. Tai yra slapta sutarta vieta, kurioje paliekami laiškai. Gavėjas laišką paima ne susitikimo metu, o saugiu laiku. Nereikia susitikti dviem žmonėms vienu metu, nereikia atkreipti bereikalingą dėmesį.

Š.J. Mes labai nukrypome į slapto ryšio kanalus. Norėčiau grįžti prie temos – buitinio bendravimo. Be konspiracijos, be slaptų pranešimų perdavimo.

A.D. Tikėtina, kad veiks paštas. Kad ir kiek valstybė būtų paralyžiuota, bet paštas yra vienas iš būtinų atributų ir jis dažniausiai veikia. Savas ar okupantų, šiuo atvejų nėra skirtumo. Jei veiks okupantų paštas, vadinasi, bus laiškų turinio kontrolė ir cenzūra. Bet laiškus pristatys.

Š.J. Paštas neveiks taip, kaip mums įprasta. Dalis laiškų nepasieks adresato. Tai reikia turėti omenyje. Svarbius laiškus patartina dubliuoti.

A.D. Bet tą reikia daryti atsargiai, nes dideliu laiškų kiekiu atkreipsite į save dėmesį.

Konfliktų metu saugiausias ir patikimiausias variantas yra ryšio dėžutės. Tai yra slapta sutarta vieta, kurioje paliekami laiškai. Gavėjas laišką paima ne susitikimo metu, o saugiu laiku.

Š.J. Karinių krizių patirtis rodo, kad po įnirtingų susirėmimų visuomet nugalėjusi pusė stengiasi kuo greičiau atverti komunikacijos kanalus, kad galėtų vykdyti kontrolę, nustatyti pasipriešinimo židinius, išsiaiškinti galimus partizaninio pasipriešinimo šaltinius.

A.D. Taip. Komunikacijos kanalų atvėrimas yra įprastas kontržvalgybinis veiksmas. Todėl buitinio ryšio palaikymui geriausiai naudoti veikiančią infrastruktūrą. Tokiu būdu neatkreipsime į save nepageidaujamo dėmesio.

Š.J. Pastaruoju metu ypač populiarėja palydovinis ryšys. Ypač vietovėse, kur nėra laidinių telefonų ar mobiliojo ryšio galimybės. Kiek patikimas yra šis kanalas? Ar jis saugus, ar jį galima blokuoti, pasiklausyti? Vis tik tiesioginis ryšys su palydovu kosmose atrodo patikimai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukraino pasieničiai sulaikė turistą nelegaliai gabenusį merginą
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos pasieniečiai

A.D. Jei konfliktas bus didelio masto, galima daryti prielaidą, kad šio kanalo neturėsime. Tiek Rusija, tiek NATO blokas turi rimtas karo kosmose programas. Yra kariniai palydovai, kurie be didesnio vargo gali numušinėti komercinius komunikacijų palydovus, gali perimti jų kontrolę, taigi ir visą pranešimų turinį. Ne be reikalo visi kosmonautai yra kariškiai. Net ir taikiose, netgi bendrose kosmoso misijose kosmonautai visuomet turi ir papildomų, karinių užduočių. Rusija turi dar nuo Sovietų sąjungos likusių išimtinai tik karinės paskirties kosminių palydovų, kuriuos gali panaudoti.

Š.J. Kaip papildoma ryšio alternatyva palydoviniai telefonai yra gerai, bet jį laikyti pagrindiniu būtų klaida.

Kitame rašinyje aptarsime, kaip reikia būti pasirengus fiziškai, kad ištvertumėte karo zonoje 

Tekstas parengtas bendradarbiaujant su Lietuvos Šaulių sąjunga (www.sauliusajunga.lt)

 Šaulių sąjungos ženklas
Šaulių sąjungos ženklas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Huawei FreeBuds 6i“ – iki 100 eurų kainuojančios belaidės ausinės
Reklama
Vaikų vasaros atostogoms įsibėgėjant, „Telia Play“ kino rekomendacijos vaikams ir visai šeimai
Reklama
„Įspūdžiai išliko visam gyvenimui“: TV bokštas kviečia pasivaikščioti 170 metrų aukštyje
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?