Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 rugpjūčio 30d. 19:47

Šaulių patarimai: kas gali tapti ginklu, jei reikia gintis?

Parodos akimirkos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Peiliai

15min.lt portalas, bendradarbiaudamas su Šaulių sąjunga, tęsia publikacijų ciklą, kuriame Šaulių sąjungos nariai pasakoja, kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas.

Patarimais dalinasi Lietuvos šaulių sąjungos mokymo centro instruktorius, kariuomenės kūrėjas, atsargos majoras Albertas Daugirdas. Su juo kalbasi Lietuvos šaulių sąjungos taikliųjų šaulių (snaiperių) skyriaus šaulys, karo istorijos tyrinėtojas Šarūnas Jasiukevičius.

Š.J. Dešimtoji mūsų ciklo tema – ginklai. Kas turi leidimus, be jokios abejonės, šaunamieji ginklai yra puiku. Dabar nesudėtingai galima gauti leidimus ne tik pistoletams, bet ir graižtviniams pusautomačiams karabinams, snaiperių ginklams.

Šarūnas Jasiukevičius
Šarūnas Jasiukevičius

Trumpieji ginklai yra pigūs. Pavyzdžiui, „Makarov“ pistoletą galima nusipirkti už 84 EUR. Šis ginklas vis dar naudojamas Rusijos ginkluotėje, tad su amunicija bėdų nebus. Paprastesnė leidmų tvarka yra mažos galios mažo kalibro revolveriams. Juos įsigyti gali beveik bet kas. O jų šovinukus perdaryti į didesnės galios nėra sudėtinga.

A.D. Aš nenurašyčiau net ir mažos galios ginklų. Pataikius kelis šūvius į veido sritį priešininkas bent kuriam laikui bus neaktyvus.

Š.J. Jei tik yra galimybė, rekomenduoju įsigyti. Svarbu bus tik išsaugoti, kuomet bus bandymas rekvizuoti. Sugalvokite įtikinamą legendą papasakoti, kai kas nors, gavęs iš policijos bylas, ateis pas jus į namus ir paprašys atiduoti savo arsenalą.

Dabar apie kitus ginklus: kovai – pasipriešinime dalyvaujantiems ir savigynai. Pradėkime nuo paprastesnių – savigynai.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas

A.D. Viskas, kas gali tapti ginklu, taps ginklu. Aštrūs pjaunamieji, kertamieji, duriamieji įrankiai. Net karnizai, interjero elementai, kastuvai, dalgiai...

Š.J. Pirmiausiai aptarkime paprasčiausius – peilius.

A.D. Prieš renkantis peilį savigynai reikia nuspręsti, ar mes ketiname jį nešioti slaptai, ar ne. Nešiojant nesislapstant geras pasirinkimas yra virtuvinis peilis. Jo turėjimą visuomet bus galima pateisinti. Tad didesnis virtuvinis peilis yra parankesnis nei mažesnis medžioklinis. Jei planuojate nešioti slaptai, tuomet geriau rinktis peilį su trumpa, bet tvirta geležte.

Š.J. Bus patogiau slėpti.

A.D. Taip. Galima slėpti drabužiuose. Tik reikia pagalvoti, kad judant peilis nepadarytų žalos pačiam turėtojui. Gera vieta slėpti yra rankovė. Patogu ištraukti ir sunkiau aptikti, nes dažniausiai peilių ieškoma ties juosmeniu, užkištų už diržo.

Š.J. Virtuviniai peiliai turi vieną rimtą trūkumą – jie gaminami iš plono ir netvirto metalo. Be to, neturi rankos apsaugos. Tokiu peiliu ko gero, neįveiktume storesnės odinės striukės, be to, yra galimybė susižaloti pačiam. Turint tokį ginklą labai ribotos dūrio vietos – lieka tik drabužiais neapsaugotos kūno dalys.

A.D. Turistiniai lenktiniai peiliukai gaminami iš tvirtesnio ir storesnio plieno. Tik reikia rinktis su fiksuojama geležte. Priešingu atveju smūgio metu gali užsilenkti ir sužaloti ranką.

Geras pasirinkimas yra medžiokliniai peiliai. Ypač turintys atramą pirštui, kad dūrimo metu ranka nenuslystų nuo rankenos ant geležtės. Kai kurie iš jų turi specialius griovelius kraujui nutekėti. Tuomet auka greičiau nukraujuoja. Tačiau tokį ginklą kratos metu bus sunku pagrįsti civiliniais poreikiais ir jis greičiausiai bus konfiskuotas.

Š.J. Kokie dar buities įnagiai lengvai pritaikomi ir nesukelia įtarimo?

A.D. Kaltai. Kaltų būna įvairių. Kai kurie siauri ir ypatingai aštrūs. Tai tvirtas ir kompaktiškas duriamasis ginklas. Ir jų turėjimą galima pateisinti. Staliaus profesija nėra grėsminga.

Kalti yra tvirtas ir kompaktiškas duriamasis ginklas. Ir jų turėjimą galima pateisinti. Staliaus profesija nėra grėsminga.

Š.J. Rimtas duriamasis ginklas yra yla. Žalos gali padaryti daugiau už kai kuriuos mažesnius peilius.

A.D. Tikrai daug žalos galintis padaryti įnagis, kurio turėjimą galima pateisinti. Ypač turint daugiau siuvimo priemonių. Batsiuvio profesija yra reikalinga ir nekelianti grėsmės.

Taip pat galima panaudoti kitus kasdienius rakandus. Pavyzdžiui, metaliniai šaukštai. Ypač senesnės gamybos. Jie pagaminti iš kokybiško nerūdijančio plieno. Rankenėlę galima pagaląsti ir naudoti kaip šaukštą ir kaip peilį ar duriamąjį ginklą.

Š.J. Palapinių kuoliukai. Tik reiktų rinktis ne aliumininius, o plieninius. Tvirtas metalas, aštrus galas. Ir, vėlgi, lengvai pateisinamas turėjimas.

A.D. Visi iš pirmo žvilgsnio atrodantys nepavojingi smulkūs įnagiai gali tapti mirtinu ginklu žinant, kaip naudotis. Reikia smogti į neapsaugotas kūno vietas – veido, kaklo sritis. Palapinių kuoliukai gaminami iš tvirto metalo. Be to, turint kuprinėje palapinę, kuoliukai niekam įtarimo nesukels.

Š.J. Bendras visiems savigynos ginklams būdingas požymis – jie neturi sukelti įtarimo, neturi būti panašūs į puolimui skirtus ginklus.

A.D. Labai svarbu ir ginklo dydis. Kuo didesnis peilis, tuo daugiau įtarimo sukels. Medžioklinis peilis netgi gali sukelti priešininko agresiją.

Spraytect.com nuotr./„Spraytect“ nuotr.
Spraytect.com nuotr./„Spraytect“ nuotr.
Š.J. Kita ginklų kategorija – kertamieji.

A.D. Tam gali pasitarnauti labai daug kasdienių namų apyvokos įnagių. Pradedant virtuviniu mėsos kapojimo kirvuku, plaktuku ar dideliu kirviu, skirtu skaldyti malkas.

Kita kategorija – aerozoliai. Bet kokie. Nebūtinai nuodingi. Dauguma aerozolių turi akis erzinančių chemikalų sudėtyje. Papurškus į akis, priešininkas kuriam laikui bus neutralizuotas.

Sauja druskos ar skalbimo miltelių į akis nenužudys priešininko, bet jūs turėsite 2-3 sekundes atsitraukimui.

Š.J. Galima purškiamą srovę uždegti žiebtuvėliu ir nudeginti veidą.

A.D. Jei priešininkas yra mažu atstumu – taip. Veidą galima nudeginti. Bet net ir esant didesniam atstumui, didelis liepsnos pliūpsnis sustabdys bent akimirkai. Galų gale apakins. Taip pat tokią liepsną galima naudoti signalizavimui.

Š.J. Net ir įprastas purškalas nuo uodų sudėtyje turi pavojingų chemikalų. Ant jų pakuotės būna parašyta, kad nepurkšti į akis.

A.D. Net ir visiškai įprasti ir nekalti dalykai gali pasitarnauti kaip ginklai. Pvz., birūs maisto produktai ar cheminės valymo priemonės. Sauja druskos ar skalbimo miltelių į akis nenužudys priešininko, bet jūs turėsite 2-3 sekundes atsitraukimui.

Kitame tekste pratęsime pokalbį apie ginklus, skirtus ne savigynai, o kovai su priešu.

Tekstas parengtas bendradarbiaujant su Lietuvos Šaulių sąjunga (www.sauliusajunga.lt)

 Šaulių sąjungos ženklas
Šaulių sąjungos ženklas

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

17:33
00:25
00:50

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min