Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 liepos 11d. 11:58

Šaulių patarimai: kokie drabužiai ir daiktai padės išgyventi?

Taiklaus šaulio kursas
Srž. Gintaro Damašiaus nuotr. / Taiklaus šaulio kursas
15min.lt portalas, bendradarbiaudamas su Šaulių sąjunga, tęsia publikacijų ciklą, kuriame Šaulių sąjungos nariai pasakoja, kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas.

Patarimais dalijasi Lietuvos šaulių sąjungos mokymo centro instruktorius, kariuomenės kūrėjas, atsargos majoras Albertas Daugirdas ir Lietuvos šaulių sąjungos taikliųjų šaulių (snaiperių) skyriaus šaulys, karo istorijos tyrinėtojas Šarūnas Jasiukevičius.

Š.J. Šiandien tęsiame temą apie atsargas. Praėjusiame rašinyje aptarėme vandens ir maisto atsargų kaupimą. Šiandien pakalbėkime apie aprangą ir pasirengimą miegui.

Šarūnas Jasiukevičius
Šarūnas Jasiukevičius

Ko gero, nevertėtų turėti pasiruošus kostiumų ir suknelių? Į ką atkreipti dėmesį renkantis aprangą?

A.D. Yra du pagrindiniai aprangos principai – sluoksniuotumas ir daugiafunkciškumas. Drabužiai turi būti iš gerų medžiagų, tvirti, patvarūs ir turintys kelias funkcijas.

Labai svarbu pirmasis sluoksnis ant mūsų kūno – apatiniai arba, vadinamieji, termo rūbai. Jei galite sau leisti, rekomenduočiau pirkti apatinius, kurie jau apdoroti sidabro jonais, arba siūluose yra sidabro gijų. Tokie drabužiai turi stiprų antibakterinį poveikį. Juos skalbti reikia gerokai rečiau, neatsiranda blogas kvapas. Be to, jie nesugeria prakaito.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas

Jei nėra galimybės, tinka bet kas. Svarbu, kad jie būtų.

Š.J. Aptarėme pirmąjį aprangos sluoksnį. Norėjau pabrėžti, kad kalbame ne tik apie apatinius drabužius, kaip juo supranta daugelis žmonių. Tai nėra tik šiltos glaudės.

Kalbame apie ilgas aptemptas kelnes ir aptemptus marškinėlius ilgomis rankovėmis. Kokybiškiausi gaminiai yra iš merino vilnos. Jie tikrai gerai šildo, tačiau galime rinktis ir pigesnius bei paprastesnius drabužius.

 
Komandos nuotr./Sebastiano Vettelio apatiniai marškiniai
Komandos nuotr./Sebastiano Vettelio apatiniai marškiniai

A.D. Antram arba šildančiam sluoksniui rekomenduočiau flisinius džemperius. Tai lengvas ir šiltas audinys. Tačiau pripratę prie natūralios vilnos tikrai gali rinktis vilnonius megztinius. Jie gerai šilto, tačiau yra sunkesni. Rinktis reikėtų tokius drabužius, kurie galėtų tarnauti ir kaip striukė, apsaugoti nuo vėjo. Todėl sintetiniai, nenatūralūs drabužiai netinka.

Š.J. Renkantis antrąjį šildantį sluoksnį geriau turėti du mažiau šildančius drabužius nei vieną labai šiltą. Gali būti atvejų, kuomet nereikės labai šilto drabužio, tuomet neturėsime pamainos. Turint du, visuomet galima apsirengti vieną ant kito. Taip pat svarbu, kiek audinys įgeria drėgmės ir kaip greitai ją garina. Šiuo atveju vilnonis megztinis tikrai gali sukelti daug problemų, ypač įkritus į vandenį. Jis taps be galo sunkus.

A.D. Trečiasis ir paskutinis aprangos sluoksnis yra neperšlampantis. Jis būtinas ne tik lauko sąlygomis, bet ir būnant slėptuvėje. Gali atsitikti taip, kad slėptuvės hidroizoliacija bus pažeista ir pradės kauptis drėgmė. Neturint patikimos apsaugos ne tik miegoti, bet net ir paprasčiausiai būti toje patalpoje bus labai nekomfortiška. Tik reiktų rinktis ne uždaro tipo, o „kvėpuojantį“ drabužį. Tai yra – pagamintą iš gortex ar analogiško audinio, kuris leidžia prakaitui išgaruoti ir nekaupia drėgmės viduje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min