Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas padidino šių metų išlaidas gynybai ir kitąmet tarnausiančių karių skaičių

Karių pratybos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Karių pratybos
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimas ketvirtadienį beveik vienbalsiai nusprendė, kad šiemet gynybai papildomai bus skirti 130 mln. litų. Už tokį siūlymą ketvirtadienį balsavo 100 Seimo narių. Tik du parlamentarai – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos narys Zbignevas Jedinskis ir Mišrios Seimo narių grupės narys Jonas Varkala – susilaikė. Taip pats Seimas ketvirtadienį pritarė Krašto apsaugos ministerijos pateiktam planui, kuriame nurodoma, kiek kitąmet numatoma didinti ir profesinės karo tarnybos, ir mokymuose dalyvaujančių parengtojo rezervo karių skaičių.

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) šiemet iš biudžeto papildomai bus skiriami 85 mln. litų – 65 mln. litų būtų gauta iš didesnių akcizų pajamų, o 20 mln. litų iš skolintų pinigų. Dar 45 mln. litų krašto apsaugai bus skirta iš Privatizavimo fondo, tam panaudojant iš Vokietijos bendrovės E.ON atgautą depozitą už „Lietuvos dujų“ akcijų pardavimą.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas anksčiau yra sakęs, kad iš papildomų pinigų bus perkama prieštankinė ir priešlėktuvinė ginkluotė GROM, investuojama į poligonų infrastruktūrą.

Didina karių skaičių

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas tvirtino, kad pagal ministerijos planą padidintą kariuomenę bus galima tinkamai mokyti, aprengti ir apginkluoti, o dar labiau didinti jos nebus galimybių.

„Taip mes turėsime galimybes karių išlaikymui. Išlaikymui ne nuogais užpakaliais“, – pažymėjo J.Olekas.

Ministras tikino, kad tik tiek, kiek numatyta įstatyme, karių galima tinkamai parengti, aprengti ir apginkluoti.

Savo ruožtu konservatorė Rasa Juknevičienė siūlė bent 300 karių – nuo 700 iki 1000 – padidinti karių savanorių skaičių. Pasak jos, tūkstantį karių apmokyti per metus yra visiškai realu.

Tuo tarpu „darbietis“ Artūras Paulauskas sakė, kad svarbiausia ne nurodyti įstatyme kuo didesnius skaičius, o iš tiesų parengti tiek karių, kiek įmanoma. „Jei leis finansai, bus parengtas ir tūkstantis“, – aiškino jis. Konservatorių pataisoms Seimas nepritarė.

Tuomet R.Juknevičienė sakė būsianti priversta balsuoti prieš visą įstatymą, nes jame nėra numatyta Lietuvoje pradėti normaliai rengti kariuomenės rezervą. 8 tūkst. profesionalių karių, pasak politikės, Lietuvos neapgins, todėl didesnis rezervas jai būtinas.

„Man labiausiai šiurpu, kad tokį projketą ministras atnešė visiškai pasikeitusioje saugumo situacijoje“, – sakė R.Juknevičienė, bet sakinio pabaigti nespėjo, nes buvo išjungtas jos mikrofonas.

J.Olekas tikino, kad ankčiau konservatoriai gal ir numatydavo didesnius savanorių skaičius, bet iš tiesų karių būdavo mažiau.

Įstatymas galiausiai buvo priimtas skubos tvarka. Už jį balsavo 78 parlamentarai, prieš buvo keturiolika , susilaikė septyniolika parlamentarų.

Karių bus daugiau nei 18 tūkst.

Bendras ribinis karių ir kariūnų skaičius 2015 metais nustatomas nuo 14 340 iki 18 460. Profesinės karo tarnybos karių ribinis skaičius kitiems metams būtų nustatomas nuo 7 800 iki 8 800. Taip pat numatoma, kad pradinės karo tarnybos karių skaičius turėtų būti beveik trečdaliu didesnis nei dabar.

Numatoma, kad pradinę tarnybą atliks nebe 1 050 karių, o 1 590.

Parengtojo rezervo kariais tampama baigus privalomąją karo tarnybą Lietuvoje ar kitose NATO ir ES valstybėse, trejus metus ištarnavus savanorių karo tarnyboje, taip pat baigus bazinius karinius ar jaunesniųjų karininkų vadų mokymus, kariūnams baigus pirmuosius studijų metus.

Ministerijos duomenimis, šiuo metu krašto apsaugos sistemoje iš viso tarnauja apie 14,5 tūkst. asmenų, iš jų – 7,8 tūkst. profesinės karo tarnybos karių, 4,2 tūkst. karinėse pratybose ir mokymuose nuolat dalyvaujančių atsargos karių sudaro aktyvųjį rezervą, dar 2,3 tūkst. yra civiliai.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min