Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 13d. 11:35

Sprogmenų neutralizavimo sezonas kariuomenės specialistams prasidėjo

Sprogmenys
Vyr. srž. Romano Kravčenkos nuotr. / Sprogmenys

Sprogmenų neutralizavimo sezonas, kaip jau įprasta, Lietuvoje prasideda balandį ir dažniausiai tęsiasi iki lapkričio mėnesio vidurio, kai žemę sukausto gruodas. Šiemet kariuomenės išminuotojams šis darbymečio sezonas prasidėjo Vilkaviškio rajone rastu dideliu sprogmenų skaičiumi.

Vyr. srž. Romano Kravčenkos nuotr./Sprogmenys
Vyr. srž. Romano Kravčenkos nuotr./Sprogmenys

Kaip rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime, informaciją apie Virbalio miestelyje (Vilkaviškio r.) rastus daiktus, panašius į sprogmenis, Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai gavo balandžio 10 d. Į įvykio vietą nuvykę Sprogmenų neutralizavimo kuopos kariai identifikavo du 150 mm artilerijos sviedinius.

Kariai, remdamiesi vietos gyventojų liudijimais apie Antrojo pasaulinio karo metais čia buvusias vokiečių pozicijas, minų ieškikliu patikrino vietovę ir surado dar daugiau nuo karo metų likusių vokiečių gamybos sprogmenų.

Į įvykio vietą išvyko karių išminuotojų pastiprinimas. Pavakariais, apie 19.15 val., sprogmenų paieškos operacija buvo baigta. Jos metu iš viso buvo rasta: 38 vienetai 105 mm. artilerijos sviedinių, 26 vienetai 75 mm artilerijos sviedinių, devyni vienetai 150 mm artilerijos sviedinių, šeši „Panzerschreck“ 88 mm sviediniai, keturi vienetai 88 mm artilerijos sviedinių, trys vienetai 81 mm minosvaidžio minų ir 39 metų senumo rankinė granata.

Virbalyje rasti sprogmenys buvo sunaikinti kitą dieną Kazlų Rūdos poligone. Sprogmenų neutralizavimo operacija vyko ištisą dieną.

Kariuomenės išminuotojai dar kartą primena gyventojams radus sprogmenį (ar daiktą, panašų į jį) elgtis atsakingai – jo nejudinti, neliesti ir jokiu būdu neardyti. Gyventojai prašomi radinio vietą pažymėti, įspėti aplinkinius ir nedelsiant paskambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 bei nurodyti tikslią sprogmens radimo vietą. Operatyviai atvykę kariai išminuotojai sprogmenį išsiveš arba saugiai sunaikins vietoje.

Lietuvoje nuolat yra randama nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų likusių nesprogusių sprogmenų. Sprogmenimis yra užteršti ir buvę sovietų kariuomenės poligonai. Kariuomenės išminuotojų duomenimis, nuo 1994 m. dėl neatsakingo elgesio su rastais sprogmenimis Lietuvoje žuvo ar buvo sužalota apie dešimt žmonių.

Siekiant valyti Lietuvos teritorijas nuo likusių nesprogusių šaudmenų ir naikinti juos, 2003 m. Juozo Vitkaus inžinerijos batalione (Kaunas) buvo suformuota Sprogmenų neutralizavimo kuopa, kurios skyriai dislokuoti visoje Lietuvoje – Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Alytuje, Klaipėdoje bei Tauragėje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min