TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti

Stambule klesti būsimiesiems džihadistams drabužius siūlanti parduotuvė

Viename iš Turkijos didmiesčio Stambulo rajonų, tarp elektronikos prekių parduotuvių ir užkandinių, įsikūrusi islamiškų drabužių parduotuvė, kurioje religingi musulmonai gali įsigyti ne tik tradicinių drabužių, bet ir marškinėlių, kelnių bei nertinių su teroristinės grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) atributais, rašo interneto svetainė roadsandkingdoms.com.
Marškinėliai būsimiesiems džihadistams
Marškinėliai būsimiesiems džihadistams / „Islami Giyim“ paskyros „Facebook“ tinkle nuotrauka

Per pastaruosius du mėnesius musulmonų sunitų grupuotė IS visame pasaulyje išgarsėjo savo kruvinais išpuoliais Irake ir Sirijoje bei šariato įvedimu užgrobtose teritorijose. Prekės su IS logotipais Stambulo islamiškų drabužių parduotuvėje „Islami Giyim“ daugiausia yra skirtos jauniems vyrams, norintiems dalyvauti islamistų kovose.

Kovoms skirtos kelnės yra pagamintos iš tankios medvilnės ir tinkamos kariniams veiksmams uolėtuose šiaurės Sirijos kalvose. Potencialūs džihadistai čia gali įsigyti ir marškinėlių su IS logotipu ir jų naudojamais šūkiais bei skarelių, kurias islamistai ryši atlikdami savižudiškus išpuolius.

Dėl atokios vietos parduotuvė pardavinėjo drabužius su teroristų atributika ilgą laiką, neatkreipdama vietos ir užsienio žurnalistų dėmesio. Padėtis pasikeitė, kuomet IS perėmė Irako miesto Mosulo kontrolę. Turkijos žiniasklaidoje greitai pasirodė pranešimų, kad ši parduotuvė yra vienas iš augančio IS populiarumo už Irako ir Sirijos ribų, ženklų.

Viena iš populiariausių prekių parduotuvėje yra juodi marškinėliai su baltomis raidėmis parašytu šūkiu „Nėra kito Dievo, tik Alachas“.

„Nesu IS narys ir niekada nebuvau. Tiesiog reaguoju į rinkos paklausą. Tai islamiški drabužiai. Ką dar galiu pridurti?“, –  teigė nepanoręs prisistatyti parduotuvės savininkas.

Viena iš populiariausių prekių parduotuvėje yra juodi marškinėliai su baltomis raidėmis parašytu šūkiu „Nėra kito Dievo, tik Alachas“. Šį šūkį ant savo vėliavų ir plakatų itin plačiai naudoja IS teroristai.

„Tai islamiškas šūkis ir dėl to jis čia parašytas. Kažkam jis primena IS ir džihadą, bet man – pranašą Mahometą“, – paaiškino parduotuvės savininkas.

Nors IS siekia sukurti valstybę, kurioje būtų laikomasi itin griežtos islamo formos, tačiau tai netrukdo grupuotės nariams naudoti šiuolaikinių socialinių tinklų, į savo gretas viliojant naujus kovotojus iš viso pasaulio. Drabužių, kurie yra orientuoti į jaunus vyriškius, kūrimas taip pat yra susijęs su IS strategija populiarinti savo veiklą.

Marškinėliai būsimiesiems džihadistams
Marškinėliai būsimiesiems džihadistams/ „Islami Giyim“ paskyros „Facebook“ tinkle nuotrauka

Indonezijos kompanija „Zirah Moslem“ yra laikoma didžiausia IS drabužių gamintoja. Daugelis marškinėlių su IS logotipu kainuoja mažiau negu 15 dolerių ir ilgą laiką juos buvo galima užsisakyti bendrovės paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“. Įmonės paskyra buvo surinkusi daugiau negu 9 000 patiktukų. Šiuo metu užsisakyti norimas prekes galima iš internetinės įmonės svetainės.

Stambulo parduotuvės paskyra „Facebook“ tinkle jau surinko apie 6 400 patiktukų. Parduotuvės savininkas lakoniškai atsakė, kad jo verslas sekasi puikiai ir artimiausiais mėnesiais jis planuoja atidaryti naujas parduotuves kitose Stambulo vietose.

Parduotuvės savininkas lakoniškai atsakė, kad jo verslas sekasi puikiai ir artimiausiais mėnesiais jis planuoja atidaryti naujas parduotuves kitose Stambulo vietose.

Ekspertai teigia, kad nereikia stebėtis IS drabužių populiarumu Turkijoje. Nors ši šalis ir neigia finansuojanti Sirijos sukilėlius, tačiau Ankara smarkiai oponuoja Sirijos prezidento Basharo al Assado politikai ir netiesiogiai remia prieš jį kovojančius islamistus. 

Pavyzdžiui, Turkija leido IS ir kitoms sunitų džihadistų grupuotėms iš savo teritorijos patekti į Siriją. Be to, daugelis teroristų, keliaujančių į Siriją ir Iraką, vyksta per Stambulo oro uostą.

Vokietijos dienraščio „Die Welt“ duomenimis, apie 10 proc. Irake ir Sirijoje kovojančių džihadistų yra turkai. 

Galiausiai, tik birželio pradžioje Turkija nusprendė įtraukti IS ir kitą islamistų grupuotę „Jabhat al Nusra“ į teroristinių organizacijų sąrašą. 

Be to, toks sprendimas buvo priimtas IS teroristams jau užėmus Mosulo miestą ir pagrobus keletą Turkijos diplomatų bei apie 100 Turkijos sunkvežimių vairuotojų.

Vis dėlto, Turkijos politikai ir žiniasklaida iki šiol vengia viešų pareiškimų ir komentarų apie IS.

Teroristams užėmus Mosulą, šalies žiniasklaidoje buvo pateikiama itin mažai informacijos apie šį įvykį, o Recepas Tayyipas Erdoganas rinkimų kampanijos į Turkijos prezidento postą metu taip pat bandė išsisukti nuo komentarų apie IS.

Vokietijos dienraščio „Die Welt“ duomenimis, apie 10 proc. Irake ir Sirijoje kovojančių džihadistų yra turkai. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius