TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Švedija paskelbė galimų šnipų nuotraukas

Švedijos kariuomenės išplatinta nuotrauka
Švedijos kariuomenės nuotr. / Švedijos kariuomenės išplatinta nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Laikraštis „Svenska Dagbladet“, remdamasis savais šaltiniais Švedijos karinėse struktūrose, praneša, kad Karinės jūrų pajėgos netoli Stokholmo intensyviai ieško nelaimės signalą siuntusio povandeninio laivo. Sekmadienį popiet šią informaciją patvirtino ir Švedijos kariškiai – ieškoma Rusijos povandeninio laivo.

Nelaimės signalas gautas dar ketvirtadienį. Rusijos karinių jūrų pajėgų ypatingaisiais atvejais naudojamu radijo dažniu, rusų kalba, buvo pranešta apie problemas laive. Signalą priėmė imtuvas Karaliaučiuje.

Jau vėliau, penktadienį, Švedijos kariškiai perėmė dar vieną signalą. Tačiau jis buvo užšifruotas.

Leidinys „Expressen“ įvardijo, kad galimai avariją patyręs laivas – tai naujausias Rusijos mažos klasės povandeninis laivas „Triton-NN“.

Papildyta 21.15 val. Sekmadienio popietę surengtoje spaudos konferencijoje admirolas Andersas Grenstadas pripažino, kad Stokholmo salynas iš tiesų gali dominti užsienio šalių šnipus. Jis įvardijo tris vietas, kuriose, remiantis liudininkų pasakojimais, galimai buvo pastebėti įtartini laivai arba įtartini žmonės. Švedijos žvalgyba tiria atvejus, užfiksuotus penktadienio rytą, popietę ir sekmadienio rytą, 10.15 val.

Trečiuoju atveju, žmogui pavyko nufotografuoti laivą-vaiduoklį jūros paviršiuje. Tačiau nėra 100 proc. garantijos, kad tai – į paviršių iškilęs Rusijos povandeninis laivas.

Papildyta 17.40 val. „Aftonbladet“ praneša, kad Švedijos saugumo tarnybas sudomino įtartinas, juodą apsiaustą vilkėjęs asmuo. Jo nuotraukas socialiniame tinkle išplatinęs fotografas vėliau vaizdus ištrynė. Vyras buvo kelis kartus nufotografuotas Sandö saloje, prie tilto, besižvalgantis į karinius objektus.

Papildyta 17.00 val. Puslapyje „Marine traffic“ ir kituose laivų judėjimą sekančiuose tinklapiuose aiškiai matyti, kad per Suomijos įlanką iš Sankt Peterburgo link Švedijos dideliu greičiu plaukia Rusijos laivas „Profesor Logachev“. Nežinia, ar tai tik sutapimas, tačiau šio laivo paskirtis – gelbėjimo darbai ir jūros tyrimas.

Marine traffic iliustr./Suomijos įlankoje pastebėtas Rusijos gelbėjimo laivas „Profesor Logačiov“
Marine traffic iliustr./Suomijos įlankoje pastebėtas Rusijos gelbėjimo laivas „Profesor Logačiov“

Papildyta 15.40 val. Kaip rašo Švedijos portalas „Aftonbladet“, Rusijos tanklaivis „NS Concord“, sukantis ratus aplink galimą avarijos vietą, – tiesiogiai sietinas su Kremliumi ir jo šeimininku Vladimiru Putinu. Pasirodo, kompaniją „Novo Ship“, kuriai priklauso tanklaivis, įkūrė Kremliaus valdoma įmonė „Sovkomflot“. O jai vadovauja V.Putino statytinis – buvęs V.Putino administracijos (2000 m.) transporto ministras ir šeimos draugas Sergejus Frankas. S.Franko sūnus yra vedęs V.Putino artimo draugo dukrą.

Tyrėjai, įvertinę Rusijos tanklaivio maršrutą, praneša, kad prieš savo mįslingą kelionę Baltijos jūra link Danijos (paskui staiga pasuko Švedijos kryptimi), laivas penkis mėnesius praleido Sankt Peterburge.

Švedijos žiniasklaidos nuotraukas iš karinės operacijos rasite čia.

Žemėlapyje – apytikslė paieškų zona.

Rusija neigia, bet jos laivas suka ratus

Rusijos gynybos ministerija paneigė, kad prie Švedijos krantų nelaimė ištiko jos laivą. Tačiau įtarimų, kad tai gali būti melas, kelia tai, kad Rusijos įmonei „Novo Ship“ priklausantis laivas „NS Concord“ jau kelias dienas suka ratus beveik toje pačioje vietoje, kur, manoma, gali būti  „Triton-NN“.

Su Liberijos vėliava plaukiojantis „NS Concord“ kurį laiką buvo išjungęs koordinačių siųstuvą, tačiau sekmadienį jau veikė atvirai.

Socialiniame tinklalapyje „Twitter“ publikuotoje nuotraukoje matyti „NS Concord“ judėjimas spalio mėnesį.

NS Concord suka ratus Baltijos jūroje
NS Concord suka ratus Baltijos jūroje

Švedija pastaruoju metu buvo iš tų Europos valstybių, kurios reiškė griežčiausią nuomonę apie Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje.

Rugsėjį skelbta, kad Švedijos pajėgos užfiksavo neleistiną Rusijoje naikintuvų judėjimą Švedijos oro erdvėje.

Tuomet savo tinklaraštyje Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas pasmerkė šį incidentą kaip „labai didelį pažeidimą“ ir net blogiausią nuo 2006 metų, kai jis tapo vyriausiuoju Švedijos diplomatu.

Komandoras ne iš karto įvardijo, kam priklauso laivas

Tiesa, oficialios versijos, kad ieškoma rusų laivo, kariškiai iš pradžių nepatvirtino. Švedijos ginkluotosios pajėgos penktadienį vėlai vakare paskelbė apie karinę operaciją salose ties Stokholmu, nes gauta pranešimų apie įtartiną „užsieninę povandeninę veiklą“.

„Mes pradėjome žvalgybos operaciją... Joje dalyvauja laivai, sraigtasparniai, keli sausumos padaliniai“, – sakė komandoras Jonas Wikstroemas žurnalistams ir dar pridūrė, kad informacija apie nelaimę patyrusį laivą gauta iš „patikimo šaltinio“.

Pasak J.Wikstroemo, šis incidentas nėra užsienio šalies įsiveržimas. Jis taip pat nenurodė, kurios šalies povandeninis laivas sukėlė ant kojų Švedijos kariškius.

Operacijoje dalyvauja apie 200 kariškių, ji kol kas nenutraukta.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min