Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teroristai panikuoja: bėga iš miestų, mainais už gyvybę siūlosi išduoti bendrų paslaptis

Ukrainos kariai artėja Donecko link
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Ukrainos kariai artėja Donecko link
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Naujas Donecko teroristų vadeiva šeštadienį paskelbė norintis paliaubų. Apie nepavydėtiną situaciją prisipažino ir Rusijos diversantas Igoris Strelkovas (tikroji pavardė – Girkinas). Nieko keisto – Ukrainos pajėgos vis tvirčiau veržia kilpas aplink teroristų bastionu vadinamą Donecką ir netoliese esantį Luhanską, taip sėkmingai atkirsdamos juos vienas nuo kito, ir nuo Rusijos.

21.22 val. Teroristus išdavė vadeiva „Čečėnas“

Antiteroristinę operaciją (ATO) vykdančios Ukrainos pajėgos sėkmingai užblokavo bet kokią komunikaciją tarp Donecko ir Luhansko, pranešė ATO spaudos centras.

Jis taip pat paskelbė, kad vienas iš teroristų vadeivų, vadinamas „Čečėnu“, išdavė bendrus ir pasisiūlė bendradarbiauti su ATO pajėgomis. Pasak Ukrainos pajėgų, apsupti teroristai vis labiau panikuoja, tarp jų vis daugėja tų, kurie pasirengę vertingą informaciją išmainyti į gyvybę. „Čečėnas“ per atvirus ryšio kanalus jau perdavė šiek tiek informacijos.

21.05 val. Teroristai su „Grad“ sistemomis apšaudė pabėgėlius

Sekmadienio dieną teroristai su salvine sistema „Grad“ apšaudė civilių koloną, kuri rengėsi išvykti, pranešė ATO spaudos centras.

Vienas žmogus žuvo, dar vienas – sužeistas.

18.42 val. Teroristai masiškai bėga iš Luhansko

Luhansko miesto gyventojai sako stebintys desperatišką teroristų elgesį. Persirengę civiliais drabužiais jie masiškai bėga iš miesto, prie kurio vis labiau artėja Ukrainos pajėgos, rašo portalas 0642.ua.

Luhanske jau 8 dieną neveikia komunikacijos ryšiai, nėra vandens ir šviesos. Taip pat pranešama, kad mieste aidi sprogimai.

15.53 val. Doneckas apšaudomas iš artilerijos pabūklų

Doneckas sekmadienį buvo apšaudomas iš artilerijos pabūklų. Artilerijos ugnis mieste tęsėsi visą naktį. Teroristai sako, kad šį 1 mln. gyventojų turintį miestą dabar yra apsupusios Ukrainos pajėgos. Pranešimų apie aukas nėra.

Padėtis Rytų Ukrainoje (08 10)
Padėtis Rytų Ukrainoje (08 10)

I.Strelkovas grasina bėgti iš Ukrainos

ATO spaudos centras „Facebook“ tinkle paskelbė, kad savaitgalį Ukrainos pajėgos nukovė daug teroristų ir sunaikino jų turėtos karinės technikos. „Tarp teroristų pastebima panika ir chaosas“, – skelbia žinutė, kurioje priduriama, kad nemažai teroristų tiesiog bėga.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Igoris Strelkovas-Girkinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Igoris Strelkovas-Girkinas

„Iš patikimų šaltinių sužinota, kad vadeiva Strelkovas paskelbė ultimatumą rytinės kaimynės valdžiai – jeigu nebus suteikta pagalba, jis bus priverstas atsitraukti ir atiduoti Antracytą (miestas netoli sienos su Rusija – red.). Taip pat savo užsakovams grasina pabėgsiantis iš Ukrainos“, – teigia ATO štabas.

Naujausi situacijos Rytų Ukrainoje žemėlapiai rodo, kaip Doneckas ir Luhanskas yra iš visų pusių apsupti antiteroristinę operaciją vykdančių Ukrainos pajėgų, kurioms pavyko nuo teroristų išlaisvinti jau tris ketvirtadalius anksčiau jų užimtos teritorijos. 

Rusijos remiami teroristai stengiasi iš paskutiniųjų ginti jiems likusią nedidelę, tačiau strategiškai svarbią teritoriją, rašo „Mashable“. Industrinės Donecko ir Luhansko sritys iki šiol sukurdavo iki 15 proc. Ukrainos BVP.

Šios Ukrainos sritys svarbios ir dėl to, kad yra pasienyje su Rusija. Jeigu teroristams pavyktų išlaikyti jų kontrolę, tai reikštų, kad per sieną į Ukrainą ir toliau galėtų patekti ginklai ir karinė technika ir Rusijos, ir taip būtų toliau destabilizuojama padėtis šalyje.

Nepavyksta prisišaukti naujokų

„Liaudies respublikų“ kovotojai dabar dienas leidžia kasdami apkasus, statydami barikadas ir perstumdantys artileriją. Jie savo turimą karinę techniką išskirto visame mieste, kad ji nebūtų sunaikinta vienos atakos metu.

Iš Donecko jau yra išvykę daugiau nei 300 tūkst. gyventojų, o dauguma likusiųjų netiki teroristų pasakomis, kadangi nuo jų jie ir kenčia

Vienu iš vadeivų paskirtas A.Zacharčenka ketvirtadienį gyrėsi, kad jiems esą pavyko iš Ukrainos kariuomenės perimti 18 „Grad“ sistemų. Tačiau paklaustas, kiek žmonių jis turi savo pusėje, nuo tikslaus skaičiaus išsisukinėjo kalbėdamas apie „tūkstančius“. Šeštadienį jis jau prabilo norįs paliaubų.

Iš Donecko jau yra išvykę daugiau nei 300 tūkst. gyventojų, o dauguma likusiųjų netiki teroristų pasakomis, kadangi nuo jų jie ir kenčia. Tad pritraukti naujų narių į savo gretas kovotojams jau kurį laiką ne taip lengva – nepadeda net milžiniškos miestuose iškabinėtos reklamos.

Tuo tarpu Ukrainos pajėgos vis artėja Donecko link. Praėjusią savaitę jos buvo už 16 km, penktadienį – jau už 13. Ukrainos karių progresą žymi teroristų pastatyti patikros punktai, kurie dabar stovi tušti.

Žadami nemalonumai – teroristams ar Ukrainos pajėgoms?

Tačiau nors Kijevo siųsti kariai yra prie pat Donecko, kol kas nėra aišku, kaip jie elgsis. Ukrainos valdžia pastarosiomis savaitėmis kelis kartus kalbėjo rengianti „nemalonų siurprizą“ teroristams. Kol kas jo vis dar laukiama, rašo „Mashable“.

Jeigu prasidės atviri susirėmimai Donecko mieste, kuriame vis dar yra apie 700 tūkst. gyventojų, nepavyks išvengti daug civilių kraujo praliejimo.

„Ukrainos pajėgos nėra tinkamai apmokytos ir nėra pasirengusios tokio tipo karui mieste, – teigė Razumkovo centro ekspertas, buvęs pareigūnas gynybos srityje Aleksejus Melnikas. – Kalbant apie taktiką, mūšiai Donecke mieste neišeitų į naudą.“

Ukrainos pajėgos nėra tinkamai apmokytos ir nėra pasirengusios tokio tipo karui mieste, – teigė ekspertas Aleksejus Melnikas

Portalui „Mashable“ jis sakė, kad teroristai netgi galėtų įgyti persvarą – jie miestą kontroliuoja jau kelis mėnesius ir jį turėtų būti gerai perpratę.

Kiti ekspertai svarsto, kad būtent todėl teroristų organizacijose keičiama vadovybė – siunčiami specialistai, kurie galės padėti kautis pogrindiniuose karuose miestuose.

Visgi ekspertas teigia, kad Ukrainos pajėgos tikriausiai ryšis įžengti į miestą – taip galima manyti matant didelį Kijevo ryžtą kuo greičiau susitvarkyti su Rusijos siųstais teroristais ir diversantais.

Aukšto rango karinis pareigūnas, prašęs neatskleisti jo pavardės, sakė, kad Ukrainos valdžia antiteroristinę operaciją tikisi baigti iki rugpjūčio 24 dienos, kai šalyje švenčiama Nepriklausomybės diena. Tačiau jis pripažino, kad tai – vargiai tikėtina.

Ukrainos valdžia pabrėžia, kad jie neketina bombarduoti gyvenamųjų rajonų, o juose naudoti tik sausumos pajėgas, kurios bandys atkovoti gatvę po gatvės.

Tačiau pradėjusi mūšius gatvėse Ukrainos kariuomenė gali prarasti trapią paramą Rytų Ukrainoje, kurią gauna iš teroristais nusivylusių gyventojų. 

Vietos vaistininkė Tatjana „Mashable“ sakė gegužės mėnesyje balsavusi už Donecko atsiskyrimą nuo Ukrainos, tačiau dabar yra praradusi bet kokį tikėjimą separatistų judėjimu. Tačiau ji nesižavėjo ir Kijevu. „Aš tiesiog noriu, kad viskas būtų taip, kaip buvo“, – tuštutėlėje didmiesčio gatvėje vedžiodama šunį sakė ji.

Viename iš likusių teroristų patikros punktų budintis „Lucu“ prisistatęs vyras sakė kovosiantis iki pabaigos. „Jeigu Ukraina įžengs į miestą, tai bus antrasis Stalingradas“, – sakė jis, Donecką lygindamas su Antrojo pasaulinio karo metais Stalingrade užvirusiu mūšiu, kurio metu žuvo beveik 2 milijonai sovietų ir nacių karių.

Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min