Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ukrainoje teroristų numuštas Malaizijos lėktuvas atnaujino diskusiją, kas yra karo nusikaltimas

Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vietoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vietoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Šalys, siekiančios patraukti baudžiamojon atsakomybėn asmenis, kurie atsakingi už Malaizijos orlaivio numušimą Ukrainoje, susiduria su sudėtingu klausimu: ar įvykusi tragedija yra karo nusikaltimas?

„Laisvės radijas“ skelbia, kad atsakymas, anot teisės ekspertų, priklauso nuo to, ar valdžios institucijoms pavyks įrodyti, kad lėktuvas, kuriame buvo 298 žmonės, liepos 17 d. numuštas tyčia. Patraukti baudžiamojon atsakomybėn kaltininkus kaip karo nusikaltėlius bus be galo sudėtinga.

„Problema yra ta, kad karo nusikaltimas nėra tai, kai keleivinis lėktuvas yra numušamas per klaidą, kad ir kaip tai baisiai skamba“, – sako Davidas Glazieras, Loyolos teisės mokyklos profesorius Davidas Glazieras iš Los Andželo.

Profesoriaus teigimu, karo nusikaltimu laikomas sąmoningas lėktuvo numušimas.

Neseniai JAV ambasada Ukrainoje paskelbė žemėlapį, kuriame pavaizduota „Buk“ komplekso raketos „žemė-oras“, kuri numušė Malaizijos lėktuvą Ukrainoje, judėjimo trajektorija.

„Facebook“ nuotr./JAV ambasada Ukrainoje paskelbė žemėlapį, kuriame pavaizduota „Buk“ komplekso raketos „žemė-oras“, kuri numušė Malaizijos lėktuvą Ukrainoje, judėjimo trajektorija.
„Facebook“ nuotr./JAV ambasada Ukrainoje paskelbė žemėlapį, kuriame pavaizduota „Buk“ komplekso raketos „žemė-oras“, kuri numušė Malaizijos lėktuvą Ukrainoje, judėjimo trajektorija.

JAV ekspertai patvirtino, kad Malaizijos lėktuvas buvo numuštas raketa „žemė-oras“. Taip pat dar kartą buvo paneigta versija, kad lėktuvą galėjo numušti Ukrainos kariškiai. Raketa paleista iš Donbaso (Luhansko ir Donecko sritys, Ukraina) teritorijos, kurią kontroliuoja prorusiški teroristai.

Nyderlandai neteko 193 piliečių, iš Amsterdamo į Kvalą Lumpūrą skridusių numuštu Malaizijos lėktuvu. Šalis pasiuntė savo tyrėjus į Ukrainą, išsiaiškinti, ar lėktuvo numušimas – karo nusikaltimas.

Tuo metu Raudonasis Kryžius neseniai savo ataskaitoje pareiškė, kad Ukrainoje vyksta karas. „Visiškai aišku, kad tai – tarptautinis konfliktas, todėl tai galima prilyginti karo nusikaltimui“, – naujienų agentūrai „Reuters“ Ženevoje teigė vienas Vakarų diplomatas.

„Svarbu pažymėti, kad ginkluoto konflikto metu atlikti nusikaltimai gali būti prilyginti karo nusikaltimams ir dėl šios priežasties už nusikalstamą elgesį bus patraukta ne tik į šalies vidaus baudžiamąją atsakomybę“, – pažymi Notre Dame teisės profesorius Jimmy Gurule'as.

JAV pareigūnai šią savaitę paskelbė, kad prorusiški teroristai greičiausiai supainiojo orlaivius. Beje, vienas prorusiškas separatistas, su kuriuo Rytų Ukrainoje kalbėjosi Italijos dienraščio „Corriere della Sera“ žurnalistas, prisipažino, kad jų vadai supainiojo Malaizijos oro linijų lėktuvą su krovininiu Ukrainos kariuomenės orlaiviu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vietoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vietoje

Net jeigu Malaizijos orlaivis nebuvo sąmoningai numuštas, prokurorai vis dėlto gali iškelti karo nusikaltimo bylą, jeigu jie įrodo, kad raketa į lėktuvą buvo paleista beatodairiškai, – pažymi teisės ekspertai.

Be to, Rusijos pareigūnai taip pat galėtų būti apkaltinti karo nusikaltimais, jei būtų įrodyta, kad jie tiekė karo techniką ir nurodinėjo Ukrainos teroristams, kurie įvykdė šiuos nusikaltimus. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min