Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ukrainos mafija, padėjusi V.Putinui atsiriekti Krymą

Viktoras Janukovyčius su vienu turtingiausių Ukrainos žmonių Dmytro Firtašu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Viktoras Janukovyčius su vienu turtingiausių Ukrainos žmonių Dmytro Firtašu
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui atplėšti nuo Ukrainos Krymą padėjo organizuoto nusikalstamumo grupuotės, o dabar jos gali pasitarnauti atsiriekiant dar daugiau Ukrainos žemių, kuriose dauguma gyventojų yra rusai, rašo žurnalistas Jamie Dettmeris portale „The Daily Beast“.

Doneckas, Ukraina. Aš kalbėjausi su keliais jaunais juodai apsirengusiais prorusiškais agitatoriais patikrinimo punkte, kurį jie įsteigė šio miesto pakraštyje, kai pro šalį pravažiavo blizgantis juodas „Mercedes“ automobilis. Keli vyrai priėjo prie jo ir įkišo galvas į vidų. Nemačiau, kas buvo jų capo, negirdėjau jo duodamų nurodymų, tačiau viskas atrodė kaip scena iš filmo apie gangsterius. Niekas nenorėjo pasakyti, kas sėdėjo automobilyje. Niekas nenorėjo pakartoti, ką jis jiems sakė.

Bosai ima rodytis protestų pašoniuose, jie būna vidutinio amžiaus žmonės, vyresni ir geriau apsirengę nei vyrukai protestų priešakyje.

Tokios scenos pasitaiko vis dažniau šiame Ukrainos regione netoli Rusijos sienos. „Bosai ima rodytis protestų pašaliuose, jie būna vidutinio amžiaus žmonės, vyresni ir geriau apsirengę nei vyrukai protestų priešakyje“, – sako 34 metų grafikos dizainerė Diana Berg. Pastarosiomis dienomis gyventojų agitacija už Rusiją tapo mažiau spontaniška ir labiau koncentruota.

Prieš Rusijai aneksuojant Krymą ir po to nemažai ukrainiečių, palaikančių vyriausybę Kijeve, kalbėjo, kad šie „bosai“ galėtų būti Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) provokatoriai arba specialiųjų pajėgų agentai, infiltruoti į Ukrainą, kad pakurstytų prorusiškas simpatijas.

Tačiau D.Berg, neseniai organizavusi Kijevą palaikantį mitingą, kuriame prorusiškai nusiteikę chuliganai mirtinai subadė studentą, sako, kad paaiškinimas visai kitoks ir daug labiau bauginantis – tai organizuoto nusikalstamumo gaujų nariai.

Youtube.com stopkadras/Donecke užpulta ukrainietė
Youtube.com stopkadras/Donecke užpulta ukrainietė

Asmeninio saugumo sumetimais savo pavardės nepanoręs skelbti prokuroras sako, kad vietiniai nusikaltėliai įsimaišo tarp protestuotojų Ukrainos rytiniuose regionuose ir padeda pakreipti įvykius taip, kaip jiems liepia su Kremliumi susijusios nusikalstamos grupuotės. Jis pirštu duria į liūdnai pagarsėjusią Seilemo grupuotę, kuri buvo glaudžiai susijusi su buvusiu prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, kuris kažkada buvo Donecko gubernatorius.

„Mes jau matėme, kaip organizuotas nusikalstamumas bendradarbiauja su rusais Kryme“, – sako prokuroras. Atskilusiame Juodosios jūros pusiasalyje Maskva į ministro pirmininko postą pasodino buvusį nusikaltėlių generolą Sergejų Aksionovą, kurio praeitis puikiai žinoma.

„Mes jau matėme, kaip organizuotas nusikalstamumas bendradarbiauja su rusais Kryme“, – sako prokuroras.

Atskeltame Juodosios jūros pusiasalyje Maskva į ministro pirmininko postą pasodino buvusį nusikaltėlių autoritetą Sergejų Aksionovą, pravarde Goblinas, kurio praeitis puikiai žinoma.

S.Aksionovą ir kitus Krymo separatistus sieja nešvari praeitis, kurioje netrūko politikos, kyšininkavimo ir turto prievartavimo – visi kartu jie sugebėjo įstumti Krymą į Rusijos sudėtį.

Ukrainos žiniasklaidai nutekintuose milicijos tyrimuose S.Aksionovas kaltinamas užsakytomis žmogžudystėmis, reketu. Į jį patį ne kartą buvo kėsintasi, 1996-ųjų sausį jis buvo sužeistas, kai susišaudymo kelyje Simferopolis-Maskva metu apsivertė jo automobilis.

„Kodėl turėtų stebinti, – klausia Donecko prokuroras, – kad ta pati dinamika veikia ir čia? Galbūt čia veikia Rusijos žvalgybos agentai, tačiau nusikalstami tinklai gali Maskvai parūpinti ir nusikaltėlių armiją.“

Pasaulio žiniasklaida palyginti vėlai atkreipė dėmesį į ryšius, kuriais Kryme persipynę organizuotas nusikalstamumas, politinė korupcija ir politika. Tačiau posovietinėje Ukrainoje tai yra neišskiriama trijulė. Rytiniuose ir pietiniuose šalies regionuose padėtis ypač prasta. „Politinė korupcija įsišaknijusi rytų Ukrainos politinėje kultūroje“, – 2012-ųjų ataskaitoje teigia Vašingtone įsikūręs tyrimų institutas „Jamestown Foundation“.

Glaudžiausi ryšiai tarp gangsterių, oligarchų ir politikų susiklostę Kryme, Donecke ir Odesoje – būtent ten, kur labiausiai priešinamasi Maidano revoliucijos pokyčiams. Šiuose trijuose regionuose ir veikia Rusijos karo su naujais šalies lyderiais frontas.

Albertos universiteto Ukrainos studijų centro (Kanada) mokslinis asistentas Tarasas Kuzio, kuris prisidėjo prie „Jamestown Foundation“ ataskaitos, sako, kad politinę suirutę Ukrainos viduje reikėtų vertinti turint galvoje abipusiai naudingus ryšius tarp politikų, mafijos ir vadinamųjų „raudonųjų direktorių“ – verslininkais virtusių nusikaltėlių, kurie „verslą“ daro senais sovietiniais metodais.

Politikos, organizuoto nusikalstamumo ir nuožmių „biznismenų“ simbiozė Ukrainoje užsimezgė po SSRS žlugimo, tuo pat metu kaip ir Rusijoje. Ambicingi, gobšūs ir galingieji puolė ten, kur buvo galima daug uždirbti.

Raudonieji direktoriai turi savo statytinius – pavyzdžiui, dujų prekybos magnatą milijardierių Dmytro Firtašą, kurį neseniai suėmė Austrijos policija. Šie ryšiai neapsiriboja vien Ukraina, o tęsiasi iki pat Maskvos.

D.Firtašas turi bendrų reikalų su rusų milijardieriumi Arkadijumi Rotenbergu bei jo broliu Borisu, kurie yra artimi prezidento Vladimiro Putino draugai ir kartu užsiima dziudo. Broliai Rotenbergai neatsitiktinai atsidūrė JAV prezidento Baracko Obamos paskelbtame sankcijų sąraše.

Politikos, organizuoto nusikalstamumo ir nuožmių „biznismenų“ simbiozė Ukrainoje užsimezgė po SSRS žlugimo, tuo pat metu kaip ir Rusijoje. Ambicingi, gobšūs ir galingi puolė ten, kur buvo galima daug uždirbti. Valstybė braškėjo. Didžioji pramonė – energetika, kalnakasyba ir metalurgija – buvo privatizuota ir atsidūrė pačių negailestingiausiųjų rankose.

„Tokie žmonės kaip Janukovyčius, Aksionovas ir jų sąjungininkai Donecke bei Kryme tiesiogine to žodžio prasme išsikovojo vietą viršuje“, – sako T.Kuzio. Donecke gubernatorius V.Janukovyčius „integravo buvusius ir esamus organizuoto nusikalstamumo vadus į savo Regionų partiją“.

Kryme nusikaltėliai įsiskverbė į visas valdžios grandis, sako čia ilgai generaliniu prokuroru dirbęs Viktoras Šemčukas. „Būdavo visai įprasta pradėti Krymo parlamento sesijas tylos minute, pagerbiant kurį nors iš nužudytųjų „brolių“, – gruodį viename interviu prisiminė V.Šemčukas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rinatas Achmetovas su Viktoru Janukovyčium
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rinatas Achmetovas su Viktoru Janukovyčium

Tas pats vyko ir Donecke. 2006 metais JAV ambasados laiške Nacionalinei saugumo tarybai – viename iš daugelio, kuriuos vėliau nutekino „WikiLeaks“ – pažymima, kad V.Janukovyčiaus Regionų partija yra Donecko gangsterių ir oligarchų prieglobstis.

Pasak laiško, V.Janukovyčius naudojosi giliomis Donecko klano krikštatėvio Rinato Achmetovo kišenėmis. V.Janukovyčiui pabėgus iš Ukrainos, šis turtingiausias šalies oligarchas vengia viešumos, retkarčiais išplatindamas nekenksmingus pranešimus, kaip svarbu visiems gyventi draugiškai.

Daugelis vakariečių nesupranta, kas vyko Ukrainoje po Sovietų Sąjungos iširimo, – ambasadoriui paaiškino D.Firtašas. Kai valdžia negali efektyviai valdyti, šaliai vadovauja „gatvių įstatymai“.

Kitame JAV ambasados laiške tuometis ambasadorius Williamas Tayloras 2007-ųjų rugsėjį analizuoja, kaip V.Janukovyčius centralizuoja Donecko nusikalstamumą, politinę ir verslo korupciją savo partijoje.

2010-aisiais išrinktas prezidentu, jis ir toliau tą darė, tik jau visos šalies mastu. Pasak Ukrainos pareigūnų, V.Janukovyčiui tapus prezidentu išgrobstyta 20 mlrd. JAV dolerių vertės aukso rezervų ir 37 mlrd. dolerių paskolų.

Per pastaruosius trejus metus iš Ukrainos finansų sistemos į ofšorines sąskaitas iškeliavo 70 mlrd. dolerių.

Amerikiečiai į Kijevą pasiuntė ekspertų komandas, kad padėtų laikiniesiems Ukrainos vadovams susekti išgrobtus pinigus. „Mes norime dirbti su vyriausybe ir paremti šių finansinių nusikaltimų tyrimus, – sakė JAV ambasadorius Ukrainoje Geoffrey Pyattas. – Ukrainoje jau atvykę ekspertai iš FTB, Teisingumo departamento ir Iždo departamento, kurie bendradarbiauja su kolegomis ukrainiečiais vykdydami šiuos tyrimus.“

Tikėtina, kad daugelio finansinių nusikaltimų pėdsakai nuves į Maskvą. V.Janukovyčiaus patikėtinis D.Firtašas 2008-ųjų gruodį susitikęs su JAV ambasadoriumi W.Tayloru, prasitarė į energetikos verslą atėjęs padedamas žinomo Rusijos nusikaltėlių vadeivos Semiono Mogilevičiaus, kuris, pasak jo, glaudžiai dirba su Kremliaus lyderiais.

„Daugelis vakariečių nesupranta, kas vyko Ukrainoje po Sovietų Sąjungos iširimo, – ambasadoriui paaiškino D.Firtašas. – Kai valdžia negali efektyviai valdyti, šaliai vadovauja „gatvių įstatymai“.

Šie įstatymai vis dar valdo šalį. Senosios valdžios atstovai gali daug prarasti, todėl darys viską, kad išlaikytų galią ir turtą – o tai lengviausia padaryti su Rusijos pagalba.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Eduardas Stavyckis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Eduardas Stavyckis

Būtent todėl reformatoriai Ukrainos laikinojoje valdžioje lenktyniauja su laiku, kad atskleistų kiek įmanoma daugiau nusikalstamų tinklų. Antikorupcinė komisija, vadovaujama žurnalistės Tetjanos Čornovol, kurią pernai gruodį beveik mirtinai sumušė jos straipsniais nepatenkinti smogikai, pradeda atsekti pavogtus milijardus ir dokumentuoti V.Janukovyčiaus režimo finansinius nusikaltimus.

„Daily Beast“ apie šiuos veiksmus šį tą sužinojo tiesiogiai, kai kovos su organizuotu nusikalstamumu pareigūnų komanda apieškojo nedidelį viešbutį Kijevo centre, kur buvo apsistojęs šių eilučių autorius.

Pasak milicijos, viešbutis priklauso buvusiam Ukrainos energetikos ministrui Eduardui Stavyckiui. Manoma, kad šiuo metu jis slapstosi Rusijoje. Pareigūnai apieškojo visus kambarius, tikėdamiesi aptikti E.Stavyckio dokumentų. Vienas pareigūnas man tarstelėjo: „Turime veikti greitai, kol neprasidėjo dangstymai.“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min