Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

V.Putino humanitarinis konvojus grįžta atgal į Rusiją

Rusijos „humanitarinės pagalbos“ sunkvežimiai be leidimo įvažiavo į Ukrainos teritoriją.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos „humanitarinės pagalbos“ sunkvežimiai be leidimo įvažiavo į Ukrainos teritoriją.
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Pasaulio bendruomenės pasipiktinimą sukėlęs Rusijos „humanitarinis konvojus“ iš Ukrainos jau grįžta atgal. JAV Rusijai pagrasino naujomis sankcijomis, jei ji negrąžins prieš Ukrainos valią į Luhanską atsiųsto humanitarinio konvojaus. Rusijos žiniasklaida praneša, kad kelios dešimtys sunkvežimių jau grįžo į Rusijos teritoriją. Rusijos muitininkai teigia, kad šeštadienį sugrįš visi beveik 300 sunkvežimių.

Penktadienį Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba penktadienį surengė nepaprastąjį pasitarimą Lietuvos prašymu, kai Rusija be Kijevo sutikimo pasiuntė humanitarinės pagalbos vilkstinę į rytų Ukrainą, kur prorusiški sukilėliai kaunasi su vyriausybės pajėgomis.

Akivaizdus Ukrainos suverenumo pažeidimas

Lietuvos ambasadorė prie JT Raimonda Murmokaitė sakė, kad daugybės Rusijos sunkvežimių įsibrovimas į Ukrainą be Kijevo leidimo yra „Ukrainos suverenumo pažeidimas“.

Ukraina tos kolonos pasiuntimą įvardijo kaip „įsiveržimą“, o JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas išsakė didį susirūpinimą ir paragino elgtis santūriai.

Pentagonas pareikalavo, kad Rusija nedelsiant susigrąžintų savo sunkvežimius ir perspėjo, kad Maskvai gali būti įvestos papildomos sankcijos.

Saugumo Tarybos narės debatus už uždarų durų pradėjo 15 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku. Jos planavo išklausyti aukšto rango JT pareigūno Oscaro Fernandezo-Taranco pranešimą apie sunkvežimių vilkstinę, kuri, kaip baiminasi Vakarų šalys, gali būti panaudota siekiant suteikti pagalbą separatistų pajėgoms.

JAV ir Europos šalių vyriausybės ragino Maskvą bendradarbiauti su Ukrainos valdžia ir Tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus Komitetu (TRKK), kad būtų patikrinti vežami kroviniai ir būtų užtikrintas saugus jų pristatymas civiliams.

Pentagonas pareikalavo, kad Rusija nedelsiant susigrąžintų savo sunkvežimius ir perspėjo, kad Maskvai gali būti įvestos papildomos sankcijos.

Per spaudos konferenciją Ukrainos ambasadoriaus pavaduotojas Oleksandras Pavličenka Rusijos humanitarinę vilkstinę pavadino „akivaizdžiu mūsų suverenumo pažeidimu“ ir pasakė, kad Kijevas nežino to krovinio turinio.

Ukrainos pareigūnams penktadienį neleista tikrinti krovinių, nurodė Ukrainos užsienio reikalų ministerija, o Raudonojo Kryžiaus atstovai saugumo sumetimais nusprendė nelydėti vilkstinės.

Rusija piktinasi

Tačiau Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas pateikė humanitarinės pagalbos krovinių sąrašą, kuriame minimi elektros generatoriai, cukrus, arbata ir maistas kūdikiams, neigdamas bet kokius pareiškimus, kad toje siuntoje gali būti karinės paskirties krovinių.

Paklaustas apie pagalbą sukilėliams, jis replikavo: „Maistu kūdikiams?“

„JAV neturi monopolijos humanizmui, – sakė V.Čiurkinas. – Jeigu mėginsite kelti abejones dėl mūsų humanizmo, aš dėl to piktinčiausi.“

Jis tvirtino, kad Rusija tą koloną pasiuntė tik po to, kai žlugo ne vienas mėginimas susitarti su Ukraina dėl pagalbos krovinių pristatymo.

„Toks žaidimas negalėjo tęstis amžinai. Atėjo laikas judėti į priekį, ir mes tai padarėme“, – sakė ambasadorius.

V.Čiurkinas taip pat išreiškė, viltį, kad Raudonasis Kryžius padės skirstyti pagalbą į sunkią padėtį patekusiems civiliams, kurie jau kelias savaites neturi vandens ir elektros dėl suintensyvėjusių kovų.

Apie 20 sunkvežimių penktadienį pasiekė Luhanską, prorusiškų maištininkų bastioną, iš beveik 300 sunkvežimių, savaitę laukusių prie sienos Rusijos pusėje.

Lietuvos misija atmeta tokius pareiškimus, kuriuose kalbama apie esą pasikartojantį scenarijų Rusijos projektų atžvilgiu, – sakė R.Murmokaitė,

V.Čiurkinas taip pat skundėsi dėl „nenurimstančios Lietuvos delegacijos, kuri visada torpeduoja visas vaisingas, konstruktyvias iniciatyvas, kurias buvome pateikę Saugumo Tarybai“. Pasak Rusijos atstovo, Lietuva veikia palaikoma Vašingtono ir Londono.

Lietuvos ambasadorė atmetė V.Čiurkino kaltinimus.

„Lietuvos misija atmeta tokius pareiškimus, kuriuose kalbama apie esą pasikartojantį scenarijų Rusijos projektų atžvilgiu“, – sakė R.Murmokaitė, pridūrusi, kad Maskva „negalėtų labiau ginti tų neteisėtų maištininkų grupuočių.“

Vokietijos ir JAV lyderiai perspėja Maskvą

JAV prezidentas Barackas Obama ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį perspėjo, kad Rusija, savo karinių pajėgų dislokavimu ir kaimyninės šalies teritorijos bombardavimu, kursto „pavojingą eskalavimą“ Ukrainos konflikte.

Kalbėdamasis su A.Merkel telefonu, B.Obama sakė, kad tas konfliktas „tebeaštrėja“ po to, kai virš prorusiškų sukilėlių kontroliuojamos teritorijos rytų Ukrainoje praėjusį mėnesį buvo numuštas Malaizijos keleivinis laineris.

Vakarų šalys dėl tos katastrofos kaltina Rusijos palaikomus separatistus, tuo tarpu Maskva kaltina Ukrainą.

B.Obama ir A.Merkel „pritarė, kad Rusijos (humanitarinės pagalbos) vilkstinės siuntimas į Ukrainą be Ukrainos sutikimo yra provokacija ir Ukrainos suverenumo bei teritorinio vientisumo pažeidimas“, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Daugybė Rusijos karių prie sienos su Ukraina, Rusijos kariškių buvimas Ukrainoje ir Rusijos vykdomas Ukrainos teritorijos bombardavimas yra pavojingas eskalavimas, – pridūrė Baltieji rūmai.

„Jie išreiškė susirūpinimą, kad daugybė Rusijos karių prie sienos su Ukraina, Rusijos kariškių buvimas Ukrainoje ir Rusijos vykdomas Ukrainos teritorijos bombardavimas yra pavojingas eskalavimas“, – pridūrė Baltieji rūmai.

Šis pareiškimas yra buvo dalis griežto Vakarų šalių atsako Rusijai, pasiuntusiai daugybę sunkvežimių prieštaringai vertinama pagalbos vilkstine į sukilėlių kontroliuojamą Ukrainos rytinį Luhansko miestą. Kijevas tai pavadino tiesioginiu įsiveržimu.

B.Obama ir A.Merkel „sutiko, kad Rusijai būtina išvesti savo vilkstinę iš Ukrainos teritorijos, priimti anksčiau su Ukraina ir Tarptautiniu Raudonuoju Kryžiumi suderintas sąlygas dėl bet kokių humanitarinių kolonų Ukrainoje ir deeskaluoti padėtį“.

Abu lyderiai paragino Rusiją atitraukti savo pajėgas iš Ukrainos pasienio, išgabenti savo ginkluotę, transporto priemones ir karius iš Ukrainos teritorijos, taip pat nutraukti kovotojų, karinės įrangos ir šarvuočių srautą į rytų Ukrainą.

„Jie taip pat pažymėjo, kad svarbu paskelbti dvišales paliaubas, lydimas sienos uždarymo ir veiksmingos sienos stebėsenos“, – pridūrė Baltieji rūmai.

Vokietijos kanclerė A.Merkel šeštadienį atvyksta vizito į Kijevą. Vizito išvakarėse ji kalbėjosi telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir išreiškė jam savo susirūpinimą dėl konflikto eskalavimo.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min