Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 21d. 10:48 , Atnaujinta: 2017 kovo 21d. 15:28

Vienas pirmųjų šalyje: Kaunas uždarė vaikų globos namus „Atžalynas“

Vaikų namų uždarymas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Uždaryti vaikų namai

Kaunas uždaro Partizanų gatvėje veikusius vaikų globos namus „Atžalynas“. Ten gyvenę beveik pusšimtis vaikų jau įsikūrė jaukiuose butuose, lyg tikrose šeimose, kur kasdien vis labiau jaučiasi visaverčiais bendruomenės nariais. Tokiu žingsniu laikinoji sostinė tapo vienu iš pirmųjų miestų šalyje, atsisakančių savivaldybės žinioje buvusios globos įstaigos.

42 įvairaus amžiaus vaikai persikėlė į 7 naujai suremontuotus butus, kurių interjero sprendimus nulėmė ir pačių naujakurių pageidavimai. Naujieji gyventojai suskirstyti atsižvelgus į giminystės ryšius ir netoliese lankomas mokyklas. Su kiekviena šeimyna dirba po šešis specialistus – du socialiniai darbuotojai, porą padėjėjų dieną ir tiek pat naktinių. Vietoje formalių prižiūrėtojų jie veikiau atstos namiškius.

Vaikų globos namai yra sovietmečio palikimas, kurio mums nereikia. Dar šiemet planuojame pertvarkyti ir antrąją įstaigą – Kauno miesto savivaldybės vaikų globos namus, – teigė Kauno miesto meras.

„Apie pokyčius vaikų globoje kalbėta jau seniai, bet nebuvo realių darbų. Ėmėme ir padarėme, nes mes tuo tikime. Vaikų globos namai yra sovietmečio palikimas, kurio mums nereikia. Dar šiemet planuojame pertvarkyti ir antrąją įstaigą – Kauno miesto savivaldybės vaikų globos namus. Tai yra mūsų visų vaikai – kauniečiai. Jie turi mus ir mes privalome jais deramai pasirūpinti“, – sakė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Antrojoje tokio tipo įstaigoje – Kauno miesto savivaldybės vaikų globos namuose – gyvena sunkios negalios paliesti vaikai, tad permainos čia vyks kiek kitaip nei „Atžalyno“ atveju, nes ne visi vaikai galės persikelti į butus.

Pasak mero, tai ne Kauno idėja, tai Europos Sąjungos, Lietuvos Prezidentės idėja. Vaikai negali gyventi tarsi rezervatuose.

„Kaune iki 2020-ųjų metų turi nelikti vaikų namų“, – pabrėžė V.Matijošaitis.

„Globos namuose, metaline tvora apjuostoje teritorijoje, grupelėmis maždaug po 14 auklėtinių gyvenę vaikai nuo šiol turi savo namus, kuriuose jaučiasi tikrais šeimininkais. Jie yra visaverčiai bendruomenės nariai. Gera matyti, kad kauniečiai kaimynystėje įsikūrusius vaikus sutiko išties svetingai. Vadinasi, mūsų miestas ir jo žmonės veikia išvien, siekdami tų pačių tikslų“, – teigė Kauno miesto mero pavaduotoja Rasa Šnapštienė.

Anot vicemerės, uždaromi vaikų globos namai ir į butus persikeliantys vaikai tėra dalis viso darbo šioje srityje. Daug dėmesio skiriama skatinant vaikų globą, plečiant profesionalių globėjų gretas bei tobulinant socialines paslaugas. R.Šnapštienės teigimu, svarbu ne tik rūpintis globos įstaigų auklėtiniais, bet apskritai imtis prevencijos dirbant su šeimomis, kad vaikai ten nepatektų.

„Atsibundu šiandien ryte. Lyja. Pagalvojau, kaip švęsime? Keista, kad uždarome vaikų globos namus, o viduje tiek džiaugsmo. Bet išminčiai sako, jei tą dieną, kai šventi, lyja, bus daug sėkmės. Norisi palinkėti sėkmės vaikams, jiems tai didžiausias pokytis.

Štai, raktai. Tai raktai į savo virtuvę, spintas, raktai į namus, į kuriuos galima grįžti iš mokyklos. Tikiuosi, tai ir raktai į tą minėtą sėkmę. Nuimame institucinę etiketę vieni nuo kitų“, – laikydamas rankose raktų ryšulėlį, teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

Jis pabrėžė, kad į naujus namus išsikraustę vaikai turės daugiau privačios erdvės, galės bendrauti ne tik su kitais vaikų namų globotiniais, bet ir su visais miesto vaikais.

Prezidentės vyriausioji patarėja Lina Antanavičienė patikino, jog joks vaikas neturi gyventi kur nors kitur nei šeima, kiekvienas turi prigimtinę teisę gyventi šeimoje. Ir jei susiklostė tokios aplinkybės, kad vaikas negali gyventi biologinėje šeimoje, jis turi gyventi toje, kuri jį myli.

„Kaune pertvarka vykdoma sėkmingai. Smagu, kad suvokiama, jog tie vaikai yra šio mero, šių darbuotojų vaikai, o ne įstaigos auklėtiniai. Toks puikus nusiteikimas šių politikų. Tuomet visa Lietuva ir tiki, kad viskas bus gerai. Ateis ta diena, kai mūsų šalyje nebebus vaikų, gyvenančių institucijose“, – vylėsi L.Antanavičienė.

Vaikų globos namų „Atžalynas“ laikinoji vadovė Elena Trimonienė teigia, kad visi darbuotojai itin džiaugiasi, jog globotiniai pagaliau gali džiaugtis tikrais namais, sutvarkytais, švytinčiais, šiltais.

„Vaikai patys gamina valgyti, skalbiasi, tvarkosi kambarius. Puikiai sutaria su kaimynais, kurie labai gražiai priėmė naujakurius. Jie jaučiasi tokie patys ir niekuo nesiskiria nuo kitų vaikų“, – patikino E.Trimonienė.

Vaikai gyvena kambariuose po du, drauge gyvena broliai ir seserys. Pasak vadovės, vaikai nusiteikę pozityviai, turi daugiau motyvacijos mokytis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./LR Prezidentės vyriausioji patarėja Lina Antanavičienė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./LR Prezidentės vyriausioji patarėja Lina Antanavičienė

Kaune iki 2020-ųjų metų turi nelikti vaikų namų, – pabrėžė V.Matijošaitis.

Tuščiame likusiame pastate (12 tūkst. kv. m) svarstoma įkurti specialiąją mokyklą neįgaliesiems – planuojama perkelti auklėtinius iš Apuolės g. Prieš tai turėtų būti atliktas pastato remontas.

Visoje Lietuvoje vaikų globos namus, kurių yra 93, planuojama pertvarkyti iki 2020-ųjų metų. Jau dabar daugelyje jų stengiamasi sudaryti panašesnes sąlygas kaip šeimoje. Pasak L.Kukuraičio, savivaldybės labai skirtingai reaguoja į pertvarką. Kai kurios institucijos priešinasi, ypač jų darbuotojai, dėl to, kad vaikų globos namai – jų darbdaviai.

„Sunku atsisakyti investicijų į infrastruktūrą. Kai kur vaikai bus iškraustomi iš neseniai suremontuotų, puikiai įrengtų patalpų. Jas bus stengiamasi pritaikyti kitoms socialinėms reikmėms. Tie pastatai gali būti panaudoti tiems patiems vaikams ir šeimoms, senoliams. Labiausiai turime investuoti juk į vaikus“, – pabrėžė ministras.

Jis atkreipė dėmesį, kad daugelyje miestelių trūksta dienos centrų, krizių centrų ir kitų socialines paslaugas teikiančių įstaigų. Jas planuojama įrengti ištuštinus globos įstaigas.

Vaikų globos namų pertvarka Kaune, anot V.Matijošaičio, Kauno miesto savivaldybei jau atsiėjo apie 80 tūkst. eurų.

VIDEO: Kaune uždaromi vaikų globos namai „Atžalynas“

15.20 val. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žiniomis, šiuo metu jau reorganizuoti arba uždaryti šie vaikų globos namai: Marijampolės vaikų globos namai „Putinas“ (valstybiniai, uždaryti), Pabradės vaikų globos namai (valstybiniai, reorganizuoti, vaikai gyvena bendruomeniniuose namuose), Vilniaus savivaldybės „Minties“ globos namai (2016 m. uždaryti), „Žolyno“ vaikų globos namai (reorganizuoti, vaikai gyvena butuose), Panevėžio Algimanto Bandzos kūdikių ir vaikų globos namai (valstybiniai), Skalvijos vaikų globos namai (valstybiniai), Obelių vaikų globos namai (valstybiniai, reorganizuojami). Šiuose globos namuose dalis vaikų gyvena bendruomenėje, o dalis institucijoje.

Be to, į bendruomeninius namus keliasi „Židinio“ globos centro (Lazdijų r.), Saugų vaikų globos namų (Šilutės r.), Klaipėdos „Ryto“ globos namų vaikai.

2014 metais Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintas Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų planas. 2015 m. buvo atrinktos 26 bandomosios globos įstaigos, kuriose pradedami pertvarkos veiksmai. Iš šių įstaigų 3 yra vaikų ir jaunimo su negalia socialinės globos namai, 5 sutrikusio vystymosi kūdikių namai, 11 vaikų globos namų, 7 suaugusių asmenų su negalia socialinės globos namai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min