Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 kovo 11d. 15:02

Pokalbis su Remigijumi Sabuliu: „Kuriant dokumentiką antro dublio nebūna“

Remigijus Sabulis
Roberto Daškevičiaus nuotr. / Remigijus Sabulis

Remigijus Sabulis – lietuvių kino ir teatro aktorius bei režisierius, labiausiai atmintin įstrigęs kaip 1983 m. Raimondo Vabalo filmo „Skrydis per Atlantą“ pagrindinis veikėjas Steponas Darius. Prabėgus 30-iai metų, R. Sabulis neužmiršo „Lituanicos“ istorijos, jį kankino mintys, kad šiame filme nebuvo galima išsakyti visko, ką reikėjo. Taip kilo filmo „Lituanica paslaptis“ idėja.

Su Remigijumi susitikome jo namuose Antakalnyje vidudienį, kai saulės spinduliai glostė veidą, tačiau pikti vėjo liežuviai neleido pamiršti, kad tikrasis pavasaris dar kažkur už kalnų.

Remigijus atvirauja: „Laukiu pavasario, noriu, kad praeitų ta žiemos, tiksliau, rudens depresija, kuri buvo ilgą laiką. Oro kaita mus, gyvenančius Lietuvoje, smarkiai veikia, o dabar ir jos ne itin likę, nebeturime keturių metų laikų. Galvoju apie naujus projektus, tik štai jaunimas vis sunkiau įsileidžia vyresnius, turinčius patirties. Mes „nurašytųjų“ karta.“

Kaip atsirado „Lituanicos paslaptis“?

Kiek pesimistišką mūsų pradžią nustelbia mintys apie „Lituanicą“. Remigijus patogiau įsitaiso krėsle ir su džiugesiu pasakoja viską, kas susiję „Lituanica“. Pastebiu, kad Remigijui apie tai kalbėti svarbu ir labai asmeniška.

Iš istorijos žinome, kad lietuvių Stepono Dariaus ir Stasio Girėno valdomas eksperimentinis lėktuvas 1933 m. sėkmingai perskrido Atlanto vandenyną, tačiau dėl neaiškių aplinkybių sudužo, kai iki galutinio tikslo (Kauno) buvo likę mažiau kaip dešimtadalis kelio. Visa ši istorija apgaubta įvairiausių mitų ir legendų.

1983 m. Raimondas Vabalas sukūrė filmą „Skrydis per Atlantą“. R.Sabulis įkūnijo Steponą Darių. Tais pačiais metais pasirodė Roberto Verbos dokumentinis filmas „Lituanikos sparnai“ bei Vitolio Laumakio mėgėjiškas dokumentinis filmas.

Tuo metu tai buvo jubiliejiniai, šios skaudžios Lietuvai netekties ir didingo žygio metai – 50-metis. Dabar, žvelgiant į praėjusius metus, minėjome dar brandesnį jubiliejų – 80-metį. Režisierius teigia, kad esame pamiršę šį skrydį, mažai kas juo domisi.

„Po R. Vabalo filmo aš ilgai jaučiau slogutį, ten nebuvo viskas išsakyta. Visko tuo metu ir nebuvo galima parodyti, tačiau pasiknisti giliau galima. Tas slogutis ir kankino visą gyvenimą. Kiti net šaipydavosi: „O, Darius eina, Darius eina…“ O aš vis svarstydavau, nė velnio jūs apie tą Darių nežinot! Tuo metu R. Vabalo scenarijus buvo toks, kokį cenzoriai leistų filmuoti – versija, kad mūsų lakūnus pašovė fašistai. Tai galbūt ir įtikino cenzorius.

Galvodamas apie filmą svarsčiau, kodėl man nepasiknaisiojus po jų gyvenimus, jų santykius, tą laikotarpį, kurio mes nelabai dabar ir atsimename. Pradžioje norėjau kurti vaidybinį filmą, tačiau supratau, kad tokiam filmui ši istorija netiks. Padaviau paraišką, tačiau Kultūros ministerija jos visai nesvarstė. Ir nė viena institucija, išskyrus Kultūros rėmimo fondą, šio filmo idėjos neparėmė. Net privačių rėmėjų nepavyko rasti, niekam nebuvo įdomu. Tačiau, kai esi užsispyręs, kai nori kažką pasakyti, tai kažkas tikrai pavyksta. Taip ir prasidėjo šio filmo kūrimas“, – apie gana komplikuotą filmo pradžią kalbėjo režisierius.

Filmo „Lituanicos paslaptis“ kadras
Filmo „Lituanicos paslaptis“ kadras

Jis pridūrė, kad nenorėjo pasakoti istorijos, kurioje būtų tiesiog išsakomi faktai – gimė tais ir tais metais, ten atliko tą ir aną… Jis ieškojo kitokios formos. Skaitant Stepono Dariaus dienoraštį šovė mintis, kad šias eilutes būtų galima panaudoti filme. Taip netikėtai gimė filmo forma.

Kine R. Sabulis mato dalykus, kurių teatre, kaip pats sako, turbūt nepadarytų: kine jam patinka energija ir paslaptis, esanti už kadro, kuri vėliau perteikiama žiūrovui. Jis turi tą filmą prisiminti ir vėliau. Pašnekovas priduria: „Ne kiekvienas režisierius tą jaučia.“

Pasiteiravau, ar peržiūrėję filmą jį prisimins, kas išliks jų galvose? Remigijus kiek ilgiau pagalvoja: „Sunku pasakyti. Kažkokį bendrą įspūdį turėtų susidaryti. Tai nėra tuščias filmas. Jame galime jausti energiją. Tačiau tai ne tik mano nuopelnas – tai ir tų žmonių, pilotų, įvykio energijos, kurį įtraukta į šį filmą. Kada jaunam žmogui pasakoji apie tai… (trumpam nutyla). Nežinau, kažkas tikrai liks.“

Pasak Remigijaus, žmogus, nežinantis istorijos, yra vaikas. Jis pastebi, kad visuomenė vis labiau atbunka, lengvai ir negalvodami pasiduoda tuštybei.

Didingo skrydžio reikšmė šiandien

O ar žmonės – tiek jauni, tiek vyresni – dar žino, kokia tai svarbi Lietuvos istorijos dalis, ar tai liudija tik simbolinė dešimties litų popierinė kupiūra?

Pasak Remigijaus, žmogus, nežinantis istorijos, yra vaikas. Jis pastebi, kad visuomenė vis labiau atbunka, lengvai ir negalvodami pasiduoda tuštybei. Jis kiek nusimena, kad komerciniams kino teatrams šis filmas neįdomus.

„Bet kuriuo atveju, šis skrydis turėjo labai didelę reikšmę. Viena jų – Stepono Dariaus asmenybė. Tai unikalus žmogus. Tokių žmonių, nežinau… Ilgai nebus. Tokio plataus spektro, išsilavinimo, mąstymo ir tokio sąžiningo ėjimo per gyvenimą… Tai retas dalykas“, – apie reikšmingą įvykį Lietuvai kalba režisierius.

Filmo kūrimo užkulisiai

„Ilgai galvojau, kaip nepadaryti klaidos, kad nenuklysčiau į technokratinių dalykų pasakojimą, kodėl nukrito „Lituanica“. Tik vėliau suvokiau: ne ten esmė, ar ji nukrito, ar nenukrito. Morkus (Pranas Morkus, kino scenaristas – aut. pastaba) teisingai sako: „Tai yra legenda.“

Kaip įvyko, taip įvyko, ką padarysi. Tačiau svarbiausia, kad tai liko svarbiu Lietuvos istorijos puslapiu. Kuriant tokią dokumentiką labai lengva suklysti, tai pavojingas žanras. Pasakysi vieną faktą, kažką ne taip, tuoj kažkas ims rėkti, kad kokias nesąmones tu čia pasakoji, buvo ne taip, o taip… O liudininkų gi nėra“, – apie filmo kūrimą kalbėjo režisierius.

Jo teigimu, kuriant dokumentiką antro dublio nebūna. Tai įdomiausias dalykas.

Filmo kūrimas užtruko pusantrų metų. Tačiau kuriant ne visada lydėjo sėkmė. Todėl pasiteiravus, kokie tie nesklandumai, po kurių reikėdavo vėl stotis ir kažką daryti, R. Sabulis atsidūsta: „Daug norėjau… Norėjau padaryti eksperimentą: pasikviesti du lakūnus, panašaus amžiaus į žuvusius Steponą Darių ir Stasį Girėną, juos pasodinti į panašų lėktuvo simuliatorių, parinkti panašų skrydžio kursą, panašias skrydžio sąlygas, duoti tiek maisto, kiek buvo pasiėmę „Lituanicos“ lakūnai. Eksperimento metu juos prižiūrėtų medikų komanda, stebėtų kaip viskas vyksta – kaip žmogus reaguoja į miegą, koks kraujospūdis, kaip jiems sekasi pilotuoti lėktuvą ir t. t. Po 36-ių skrydžio valandų, kai jie išliptų iš lėktuvo, norėčiau, kad jie papasakotų, kaip jaučiasi ir panašiai. Labai norėjau atlikti šį eksperimentą, tačiau dėl finansinių sunkumų to nepavyko padaryti.

Kaip Andrius Mamontovas tapo Steponu Dariumi

Stepono Dariaus dienoraštį skaito Andrius Mamontovas. Dažnas pasakys, kad tai populiarus Lietuvos muzikos atlikėjas, kiti, buvę teatre, matę Eimunto Nekrošiaus spektaklį „Hamletas“, negailės gražių žodžių Hamletą įkūnijusiam A. Mamontovui. Pagaliau jis ir visuomenininkas. Tad, kodėl būtent Andrius tapo Dariumi?

R. Sabulis pasakoja, kad tai buvo ilgas ieškojimo kelias. Išbandė vieną rimtą aktorių, netiko. Ilgai galvojo, kas galėtų tinkamai perskaityti šį dienoraštį, o pasitaręs su filmo garso režisieriumi Kipru Mašanausku, nusprendė pakviesti A. Mamontovą.

„Jo balsas skamba gerai, jis kažkur arti, jis puikiai susidorojo su ištraukomis. Kartais paprastas žmogus, ne aktorius, tokius dalykus padaro geriau nei profesionalus aktorius. Tai paradoksalu“, – apie tokį pasirinkimą kalbėjo filmo kūrėjas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Kauno „Žalgirio“ sirgaliai: mylimiausią žaidėją nulemia plaukų spalva ir kodėl trečia vieta geriau už auksą

Pasaulis kišenėje

Naujutėlaitis milžinas už 625 milijonus: į Klaipėdą atplaukė ką tik pakrikštytas kruizinis laivas

Aktualu

Papiktino užtvertas Kauno klinikų vaistinės įėjimas neįgaliesiems: įrengia ir nenaudoja?

Vardai

Pirmagimio besilaukianti Greta Lebedeva: „Svajojam apie du ar tris vaikučius, kaip Dievas duos“

Aktualu

Premjeras Saulius Skvernelis apie galimus konkurentus: „Tegul pasinervina“

Gyvenimas

Trenerė A.Pakalenkaitė: „Jei figūrą paveldime, kodėl tiek daug žmonių priauga po 6–20 kg per kelis mėnesius?“

15min tema Verslas

Sulieknėk, keliauk, atsinaujink, pirk – asmenines reklamas jau galima užčiaupti

Sportas

Į kovą dėl Baltijos taurės lietuviai stos apkarpytu sąrašu, bet nesumažinę ambicijų

Mokslas.IT

„Xiaomi Mi“ robotas siurblys: kaip kinai išvalė grindis ir nušluostė nosis

22 kartus į Everestą užkopęs nepalietis pagerino savo paties pasiektą pasaulio rekordą

Vardai

Seserys Puzaraitės ir Katažina: ar jos išdrįsta pasirodyti mieste be jokio makiažo?

Aktualu

Kaune besiblaškiusio čiau čiau veislės šuns likimas nežinomas: nepavyko net jo pašauti

Klajokliai elnių augintojai Mongolijoje siekia išsaugoti tradicijas

Kurios įmonės indėlis Kauno miesto gerovei svarbiausias?

Maistas

Nidos receptas: kaip teisingai iškepti „steiką“?

Vardai

15min studijoje – „Galapagų“ desantas: A.Barniškis-Blėka, V.Bareikis, „G&G Sindikatas“

Verslas

LRT tarybos pirmininku išrinktas Liudvikas Gadeikis

Aktualu

Laurynas Totoraitis: Kokią reikšmę baudžiamojoje byloje turės E.Masiulio gautas teismo įsakymas dėl skolos priteisimo?

Vardai

Jazzu staigmena gerbėjams – solinis koncertas Palangoje

24sek

Šaras ir CSKA: ar „Žalgiriui“ reikia nerimauti dėl rusų milijonų?

Naujienos

24sek

Kauno „Žalgirio“ sirgaliai: mylimiausią žaidėją nulemia plaukų spalva ir kodėl trečia vieta geriau už auksą

Pasaulis kišenėje

Naujutėlaitis milžinas už 625 milijonus: į Klaipėdą atplaukė ką tik pakrikštytas kruizinis laivas

Aktualu

Papiktino užtvertas Kauno klinikų vaistinės įėjimas neįgaliesiems: įrengia ir nenaudoja?

24sek

NBA komandos vadovas: kodėl „Raptors“ neišmainys Jono Valančiūno?

Vardai

Pirmagimio besilaukianti Greta Lebedeva: „Svajojam apie du ar tris vaikučius, kaip Dievas duos“

Pasaulis kišenėje

Turkiškų atostogų prisiminimai: kaip namuose pasigaminti tikrą kebabą

Aktualu

Premjeras Saulius Skvernelis apie galimus konkurentus: „Tegul pasinervina“

Gyvenimas

Trenerė A.Pakalenkaitė: „Jei figūrą paveldime, kodėl tiek daug žmonių priauga po 6–20 kg per kelis mėnesius?“

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: „Holigans“ trispalvis datulių ir anakardžių tortas

22 kartus į Everestą užkopęs nepalietis pagerino savo paties pasiektą pasaulio rekordą

15min tema Verslas

Sulieknėk, keliauk, atsinaujink, pirk – asmenines reklamas jau galima užčiaupti

Mokslas.IT

„Xiaomi Mi“ robotas siurblys: kaip kinai išvalė grindis ir nušluostė nosis

Klajokliai elnių augintojai Mongolijoje siekia išsaugoti tradicijas

Vardai

Seserys Puzaraitės ir Katažina: ar jos išdrįsta pasirodyti mieste be jokio makiažo?

Kurios įmonės indėlis Kauno miesto gerovei svarbiausias?

Vardai

15min studijoje – „Galapagų“ desantas: A.Barniškis-Blėka, V.Bareikis, „G&G Sindikatas“

Verslas

LRT tarybos pirmininku išrinktas Liudvikas Gadeikis

Sportas

Į kovą dėl Baltijos taurės lietuviai stos apkarpytu sąrašu, bet nesumažinę ambicijų

Gyvenimas

Psichologė A.Blandė apie egzaminus: 5 esminiai patarimai jaunuoliams

Verslas

LRT steigs žurnalistinių tyrimų padalinį, svarsto keisti „LRT Kultūros“ pavadinimą,

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min