Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Programos „Lietuviai svetur“ filmai atrinkti iš visų pasaulio kontinentų

Filmo „Žvaigždė“ kadras
Kino pavasario nuotr. / Filmo „Žvaigždė“ kadras
Šaltinis: 15min
0
A A

Kaip sekasi į užsienį kino meno išvykusiems studijuoti lietuviams? Kokiomis idėjomis ir jausmais gyvena lietuvių kilmės kūrėjai? Kokios iškilios užsienio lietuvių asmenybės tampa pagrindiniais filmų herojais? Tai tik dalis klausimų į kuriuos atsakys 20-ojo „Kino pavasario“ programa „Lietuviai svetur“. Jau trečius metus gyvuojanti programa šiais metais sulaukė kaip niekad daug filmų paraiškų. Į ją atrinktos vaidybinės ir dokumentinės, pilno ir trumpo metro juostos.

Vaidybiniai filmai apie nenuspėjamą likimą


Pietų Afrikos Respublikoje gyvenančios perspektyvios lietuvių kilmės režisierės Jennos Cato Bass debiutinis filmas „Mylėk tik tą, kurią myli“ („Love The One You Love“) nagrinėja trijų žmonių dramą – įsimylėjusios poros ir vienišo vyro, kuris negali pamiršti savo buvusių santykių. Filmas išskirtina ir stilinga kino kalba pateikia Keiptauno modernios viduriniosios klasės portretą. Šią dramą į savo konkursinę programą atrinko Gioteburgo kino festivalis, o Durbano – pripažino geriausiu Pietų Afrikos Respublikos vaidybiniu filmu.  

Kino pavasario nuotr. /Filmo „Mylėk tik tą, kurią myli“ kadras
Kino pavasario nuotr. /Filmo „Mylėk tik tą, kurią myli“ kadras

Režisierės Anos Melikyan drama „Žvaigždė“ („Star“) kiek primena šiuolaikinę Pelenės istoriją – jauna mergina Maša atvykusi į Maskvą visais būdais stengiasi išgarsėti ir tapti aktore. Ji sutinka penkiolikmetį vaikiną, kuris jaučiasi nesavas šiame pasaulyje ir nesuprastas savo šeimos – turtuolio tėčio ir žymiai jaunesnės arogantiškos pamotės Margaritos. Tai istorija apie tris skirtingus žmones, nenuspėjamus meilės ir likimo kelius. Margaritą įkūnijusi lietuvių aktorė Severija Janušauskaitė už šį vaidmenį Rusijos kino festivalyje „Kinotauras“ buvo pripažinta geriausia aktore bei gavo nacionalinę Rusijos kino premiją „Auksinį erelį“.

Pagrindinis įtraukiančios juodojo humoro komedijos „Mulas“ („The Mule“) personažas Rėjus nusprendžia užsidirbti pergabendamas iš Tailando savo skrandyje kilogramą heroino, bet yra sučiumpamas policijos Australijos pasienyje. Dabar visiems – tiek policijai, tiek nusikaltėliams, tiek žiūrovams teks ilgai laukti, kas atsitiks po suėmimo kambaryje, į kurį uždaromas Rėjus. Filme pamatysime detektyvo vaidmenį atliekantį garsų kino aktorių Hugo Weavingą ir išgirsime kontroversiškų užuominų apie Lietuvą.    

Kino pavasario nuotr. /Filmo „Mulas“ kadras
Kino pavasario nuotr. /Filmo „Mulas“ kadras

Į festivalį atkeliauja ir 2014 m. geriausia vaidybine juosta Armėnijos tarptautiniame kino festivalyje pripažinta drama „Tevanikas“. Režisieriaus Jivano Avetisyano filmas nukelia į Kalnų Karabache vykstančius mūšius, pasakoja apie skirtingus likimus ir mažus, tačiau lemtingus žingsnius, galinčius taiką akimirksniu paversti karu. Lietuvių profesionalų postprodukcijos darbas ir Jono Jurkūno sukurta muzika apkeliavo daugelį reikšmingų pasaulio festivalių, galiausiai jį išvysti galės ir Lietuvos žiūrovai. 

Dokumentika, siekianti permainų ir puoselėjanti tradicijas 


Vienas ryškiausių programos filmų – dokumentinė juosta „Gyvenimas yra šventas“ (Life Is Sacred) – papasakos apie buvusį Bogotos merą, lietuvių išeivių šeimoje gimusį Antaną Mockų ir stereotipus laužančią, socialiai inovatyvią jo prezidentinę kampaniją. Ši dokumentika atidžiai fiksuoja A. Mockaus ir jo kolegų politinę veiklą. Išskirtinė ir įkvepianti asmenybė siekia taikiais metodais keisti korumpuotą Kolumbiją, tačiau kyla klausimas, ar šalies visuomenė yra pasiruošusi prieš šalies problemas kovoti drauge ir ar vienas žmogus yra pajėgus pakeisti įsišaknijusią politinę kultūrą.

Kino pavasario nuotr. /Filmo „Gyvenimas yra šventas“ kadras
Kino pavasario nuotr. /Filmo „Gyvenimas yra šventas“ kadras


Australų režisierė Sophia Turkiewicz, būdama 7 metų buvo palikta savo motinos Helenos pabėgėlių našlaičių prieglaudoje Australijoje. Visą gyvenimą negalinti atleisti savo mamai ir kaltinanti ją dėl savo gyvenimo nesėkmių, ji nusprendžia kurti filmą. Sophia keliauja į Helenos tėvynę, Rytų Lenkiją, ir sužino, kokių sudėtingų išgyvenimų jos mamai teko patirti – Helena buvo viena iš milijonų žmonių, ištremptų į Sibiro gulagus. Statydama filmą „Kartą mano mama“ („Once My Mother“) Sofija permąsto ir savo gyvenimą. Lietuvių kilmės prodiuserio Rodo Freedmano filme ryški paralelė ir su mūsų tautos skaudžia patirtimi.

„Facebook“ nuotr./Filmo „Dainų šalis“ kadras
„Facebook“ nuotr./Filmo „Dainų šalis“ kadras


Lietuvių išeivių šeimoje gimusios amerikietės Aldonos Watts debiutinio filmo „Dainų šalis“ („Land Of Songs“) centre penkios dainuojančios Puvočių kaimo močiutės. Šios smagios ir savo amžiui nepasiduodančios moterys stengiasi palaikyti tradicijas gyvas savo dainomis. Filmas supažindina su Dainavos krašto papročiais, istorija ir svarbiausiomis tautos vertybėmis.


Nesuvaidintos istorijos ir margas gyvenimas


Be pilno metro filmų, programoje pristatomos ir plačiai pasaulyje kuriančių lietuvių trumpametražės juostos. „Nesuvaidintų istorijų“ seansai supažindins su keturiais dokumentiniais filmais. „Svajonių slėnis“ atskleis inovatyvaus verslininko Ilja Laurs asmenybę. „Tylusis protestas“ papasakos apie Turkijos menininkų organizuojamus originalius protestus. „Regėjimas muzika“ – apie Indijos atokiame miestelyje gyvenančius akluosius, kuriems išgyventi padeda muzika. „Krizė. Išgyvenimo gidas“ kitaip pažvelgs į Graikijoje vykstančią finansinę krizę.


Seansai „Margas gyvenimas“ pristatys aštuonis trumpametražius filmus. Tarp jų – tiesiai iš Berlyno kino festivalio į „Kino pavasarį“ atkeliausianti jautri drama „Voveraitė“; komiška sužadėtuvių istorija iš Argentinos „Debesyse“; pasakojimas apie mažo berniuko didelius išgyvenimus „Ant žemės“ ir apie senyvos poros bandymą išsaugoti santykius „Po lietaus“.


Lietuviškos festivalio programos sudarytoja J. Zavišaitė apie „Lietuviai svetur“
                  

„Lietuviai svetur“ – tai daugiau nei filmų žiūrėjimas, pramoga ar istorijų išgyvenimas. Tai programa, pažadinanti niekur neįgyjamą ir neatimamą mažos, bet nepalaužiamos tautos norą didžiuotis tuo, kuo esi“, – pabrėžia šios programos sudarytoja Justė Zavišaitė ir sufleruoja, į ką atkreipti daugiausia dėmesio. 

VIDEO: Justė Zavišaitė kalba apie „Lietuviai svetur“ programą

Daugiau apie programos filmus skaitykite čia. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min